e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

Bülten Aboneliği

placeholder
Yan 1-6
Yan 1-5
Yan 1-4
Yan 1-3
Yan 1-2
Yan 1-1

Anket

Kabala İlmine nasıl ulaştınız?

Sonuçları Gör

Facebook

placeholder
Yan 2-1
Yan 2-2
Yan 2-3
Ana Sayfa > Yazılar > Hayat, Sevgi ve Aile > Kabala ve Kadınlar > Kadınların Birleşmesindeki Gereklilik Hakkında

Kadınların Birleşmesindeki Gereklilik Hakkında

Kadınlar İçin Ders; Michael Laitman, New York – 21 Ekim 2007

Özellikle her şeyin etkileşime ve karşılıklı yardımlaşmaya bağlı olduğu Kabala’da, sorunu çözmek sorunu olan kişilere bağlıdır. Bu da birbirinize ve erkeklere yardım edebilmek için yakınlaştığınız dereceye göre olacak olan şeydir.

Kadınlar grubu sadece bireylerden oluşan bir grup değildir, onlar manevi yükselişte rol almak üzere bir araya gelmiş insanlardır. Kadınlar, çocuklar ve aktif olarak yer almayanlarla birlikte insanlığın daha büyük bir kısmını oluşturur. Kadının rolü önemli ve güçlüdür. Eğer organize olabilirlerse harika, ancak olamazlarsa o zaman erkekler bu yardım ve baskıdan yoksun kalır ve kadınlar da onlarla beraber kaybeder. Dolayısıyla, gerçekten organize olmak,  karşılıklı yardım ve bağlanmak ihtiyacı vardır. Eğer bu varsa vardır; yoksa da yoktur.

Kural olarak dünyamızda kadınlar genellikle bağlanamazlar, eğer ortak bir misyon ya da bir kadın organizasyonu yok ise. Ve bizlerde de aynı şey vardır. Bu, Üst Dünyayı edinmek, birleşmek, destek olmak ve erkeklere baskı yapmak ve erkeklerin grubu vasıtasıyla Üst Işığı almak için tek fırsattır. Öyleyse bunu yapmaya çalışın. Her şey size bağlı.

Bana herhangi bir şikâyetle gelmeyin. Bunda rol almayacağım ve bu soruları duymayacağım bile. Bana her tür kavgacı kadın yaklaşmakta. Bunun bir faydası yok çünkü ben bunun bir parçası değilim. Yapabileceğim tek şey size, “bunun çaresine bakın,” demek. Bu sizin manevi çalışmanız. Erkeklerin size bir minneti yok.

Sadece bunun olması için organize olmalısınız. Çok önemli bir göreviniz var. Sizler olmadan erkekler maneviyata geçemezler. Bu nedenle size bu kadar önem veriyorum. Ve bu kadar anlaşmazlık olduğu için gerçekten üzgünüm.

İsrail’deki kadın grubumuzda bu baskıyı hissediyoruz ve bu iyi bir şey. Bize baskı yapıyorlar. Her zaman yanımızda ve yakınımızda olmaya çalışıyorlar ve tüm eşler ve kadınlar yardım ediyorlar. Bizimle birlikte her şeye katılan çok büyük bir kadın grubu bu.

Eğer bu, burada ve her grupta da olursa, o zaman grubun ilerlemesi garantidir. Fakat kadınların bütünleşmesi ve bunun olması için ciddi bir organizasyon yaratmaları gerekmektedir – ve bu erkeklerden bağımsızdır.  Erkeklerden hiçbir şey beklemeyin. Bu tamamen kadınların nasıl organize olduğuna bağlıdır.

İsrail’de kadınlarımız olan biten her şeyi biliyorlar, hatta erkeklerden daha çok. Bilmek istediğim bir şey olduğunda hemen bir kadına soruyorum ve onlar da bana her şeyi anlatıyor. Erkeklerin biri bir şey biliyor diğeri başka bir şey, çünkü hepsi farklı konulardan sorumlular. Ancak kadınlar her şeyi bildiklerinden emin olmak için araştırıyorlar ve dolayısıyla her şeyi biliyorlar. Ve daha sonra da kritik an geliyor. Birden hiçbir şey göremediklerini ya da katılamadıklarını söylüyorlar, o zaman da ben onlara yardım ediyorum ve erkeklere baskı yapıyorum. Çünkü kadınlar gerçekten de yardım etmek için her şeyi yapıyorlar.

Dolayısıyla, kadınların bütünleşmesi gerekiyor. Burada gelenekler nasıl bilemiyorum ama en önemli şey erkeklere baskı yapmaktır, bir şekilde onlara yardım etmektir. Belki de farklı bir merkez kiralama zamanı gelmiştir ve sizler de onlarla birlikte derslere ve diğer aktivitelere katılabilirsiniz; iki büyük salon olur ve buraya Cumartesi ve Pazar günleri gelip İngilizce ve İbranice derslere katılabilirsiniz. Eklemeyi düşündüğümüz şey bu şimdi, çünkü yeni insanlar kesinlikle geliyor olacaklar. Dolayısıyla onlara daha büyük bir yer bulmada yardımcı olmalıyız.

Biliyorsunuz şu an İsrail’de tamamen Kongreye hazırlanıyoruz, dünyadaki tüm gruplar bütün itici güçleriyle Kongreye hazırlanıyorlar. Herkes katılımda bulunuyor buna ve manevi Kli’yi yaratmak ve bütünleşmek ile ilgili tüm makaleleri gözden geçiriyoruz. Tüm erkekler bunda rol alıyor ve kadınlar da bunu yapmalılar.

Kadınların doğrudan birbirlerine bağlı olmaları önemli değil, tüm dünyadaki erkekler aynı materyali çalışıyorlar… Baal HaSulam’ın makalelerinin üzerinden geçiyorlar, bunlarla çalışıyorlar ve kendilerine adapte ediyorlar. Kadınlar da aynısını yapabilirler.

Eğer amaç onlar için önemliyse tıpkı erkekler gibi kadınlar da bu fikri anlayabilirler ve aynı zamanda kabul etmeliler de. Sonunda Torah’ın anlattığını anlamalılar. Torah’ın verilişi çok ciddi bir olaydır, erkekler Sina dağındakilerin sadece % 20, yani beşte birini oluşturuyorlardı ve geri kalanların hepsi kadınlar, çocuklar ve yaşlılardı. Erkeklere, yani grubun aktif kısmına baskı yapan ise halkın geri kalan kısmıdır ve bu şekilde amacı edinmede erkeklere yardımcı olurlar. Yardım ederek ve baskı yaparak kadın, tıpkı eş olarak erkeği işe gitmeye, para kazanmaya, kazandığını o ve çocukları için eve getirmeye zorladığı gibi, aynı şekilde baskı ve erkeklerin ve kadınların rolleri arasında karşılıklı yardımlaşma olmalıdır. Dolayısıyla, burada kadınların işi çok önemlidir, kadınlar zorlayarak ve katılarak ortak Kli’nin yaratılmasına yardımcı olurlar.

İsrail’de yapacağımız Kongrede en azından insanların yarısı kadın olacak ve ben onları bir çeşit kaçınılmaz fazlalık olarak görmüyorum. Belki bazı erkekler bunu böyle görüyorlar ve size bu şekilde davranıyor olabilirler, ancak bu kesinlikle böyle değildir. Sonuçta bunu öyle bir organize etmelisiniz ki her bir taraf fonksiyonunu doğru bir şekilde anlasın ve birbirine doğru tesir etsin. Dolayısıyla kimse kimseye yukardan bakmıyor ya da kimse birbiriyle yeterli ilgilenmiyor diye bir şey yok, tam tersine, hassas bir anlayış olmadan manevi ilerleme mümkün değildir.

Tıpkı dünyamızda bir sonraki nesli dünyaya getirmenin, onu büyütmenin ve birbirine hizmet etmenin kadın ve erkek arasında etkileşim olmadan mümkün olmadığı gibi. Bir kadın ve bir erkek sadece seks için bir araya gelmezler. Koskocaman kompleks bir etkileşim vardır ve doğru etkileşim doğru var oluş ve gelişime götürür. Dolayısıyla, sonuç olarak bunu burada kendimiz için de tanımlamalıyız.

Erkeğin görevini tanımlıyoruz, kadının görevini tanımlıyoruz ve birbirlerine karşı, karşılıklı görevlerini tanımlıyoruz. Bunların hepsini açıklığa kavuşturmalısınız yoksa ortak bir Kli yaratılamaz. Kadınların rolü, erkeklerin rolü ve karşılıklı rolleri tamamen bütünleşmelidir. Ve bu özellikle, tüm sorumlulukların ve nasıl birlikte uyum içinde bağlanmaları gerektiğinin açıkça anlaşılması ve gerçekleştirilmesi üzerine inşa edilir.

Hem erkeklerin rolü hem de kadınların rolü üzerine problemlerin çıktığı yer de burasıdır zaten. Kadın, yardım etmek ve baskı uygulamak için teşekkül edemiyor. Erkek de kadına yukarıdan bakıyor sanki onu gelişimi için gerekli görmüyor gibi. Tıpkı dünyamızda bir türlü uyum sağlayamadıkları gibi. Ancak bu olmadan maneviyatta hiçbir yere varamazsınız. Eğer aramızdaki bu doğru etkileşimi anlamazsak, bize Üst Dünyanın, Yaradan’ın, yaratılışın amacının ifşa olduğu Kli’yi yaratamayız. Bundan kaçamazsınız.

Kabala bundan bahseder ve açıkça belirtir. Ama yine de bunu anlamak bizim için çok zordur. Görünüşe bakılırsa, dünyamızdaki asıl sorun budur çünkü hem kadınlar hem de erkekler için bunu gerçekleştirmek çok zordur. Bunu erkeklere anlatmak da çok zor. Umarım Kongreden önce ve Kongrede de bunun üzerine çalışıp bir şeyler yapabiliriz. Bu problemler tüm gruplarda var. Bunu en büyük problem olarak görüyorum.

Çünkü erkeklerin bütünleştiğini görüyoruz, bunun için yanıp tutuşuyorlar ve her şey düzgün doğrultuda gidiyor, ancak kadınlar… Bu konuda o kadar iyi değiller. Ve erkeklere kıyasla rollerini yerine getiremiyorlar. Kadınların erkekler üzerine baskı kurup onları zorlayamamalarını anlıyorum çünkü dünyamızda bu alışılmış değildir. Ama bu tıpkı bir ailedeki gibi. Kadın erkeğe döner ve ondan talep eder ve onu ciddi bir şekilde etkiler ve erkek grubuna karşı da böyle yapmalısınız. Ve onların bunu aşağılamak gibi bir hakları yok. Maalesef, kadınların yardımı olmadan maneviyata ulaşmanın mümkün olmadığı anlayışından hâlâ yoksunlar.

Dolayısıyla, bir Kabalistin ilk koşulu evli olmaktır. Baal HaSulam evli olmayan öğrencileri almazdı, adam 50 yaşında olsa bile, kaç yaşında olursa olsun fark etmez. Benim Rav’ım bu kuralı bozan ilk kişiydi ve ancak birkaç ay içinde evlenmek koşuluyla herkesi kabul etti ve bu gerçekten de oldu, hepsi de kısa sürede evlendi. Çünkü ailedeki zıtlık ya da karşılıklı yardım bile faydalıdır; pozitif ya da negatif olması önemli değil, bu bir gerekliliktir. Erkek dişi parçasını hissetmek zorundadır. Erkekler grupta bundan kaçıyorlar, ama evde kaçış yoktur. Erkek karısından kaçıp gruba gelebilir, ama bunu grupta da hissetmelidir.

Dolayısıyla bir şekilde, ciddi bir kadınlar grubu yaratmalıyız ki onların da kabul etmeleri, dikkate almaları, etkileşimde bulunmaları ve birlikte çalışabilmeleri için sizi güçlü bir taraf olarak onlara sunabileyim. Bu, İsrail’de büyük bir problem. Orada böyle bir şovenizm var. Bu maçoluğu çok daha fazla hissediyorlar ve bu doğulu despotluğu göstermeleri lazım. Ve Rus grubunda da aynı şekilde. Oradaki farklı; farklı bir tarzda kadınları hor görüyorlar. Ama Kabala’da böyle bir şeye yer yok. Bunu bir şekilde düzeltmemiz lazım. Bu benim için zor bir sorun.

Soru: Bir keresinde Üst Partzuf’un yapısı hakkında, dişi parçanın erkek parçayla nasıl ilişkilendirildiğinden detaylı olarak bahsetmiştiniz. Bir üçgen çizmiştiniz. Anlamamız için bundan bir kez daha bahsedebilir misiniz?

Her kişinin içinde erkek ve dişi parça vardır. Her bütün şeyin içinde Işık ve Kli, ya da dişi ve erkek kısım, ya da alma niteliği ve ihsan etme niteliği vardır, eğer manevi parçalardan bahsediyorsak. Bizim dünyamızdan bahsettiğimizde bu manevi nitelikler tamamen farklı iki parçadır; kadın ve erkek olarak, erkek tür ruhlar ve dişi tür ruhlar olarak ifade bulurlar. Bu, bölünmeden kaynaklanır, Kli’nin bütünlükten yoksunluğundan!

İnsan tek olarak yaratılmıştı. Yani manevi Partzuf – Âdem – olarak yaratılmıştı. Buna, gerçekleştirmesi gereken amaca göre, “Edameh le Boreh” yani Yaradan’a benzemek,  Âdem denir. Yaradan’a benzemek için tamamen kırılıp O’ndan tamamen ayrılması lazımdı ki bu eşitliğe kendisi yavaş yavaş ulaşabilsin. Dolayısıyla kırılma, veren ve alan parçaların ayrılmasını gerektirir ki sonrasında insan – yaratılışın elementi, analiz edip kim olmak istediğine karar veren – kendi içinde bu iki parçayı birleştirip bu yönde ilerleyebilsin.

Bir taraftan hepimiz ayrı yaratıldık kadın ve erkek olarak ve diğer taraftan da sadece bağ kurarak çocuk doğurup, aile oluşturup medeniyeti ilerletiyoruz. Ve maneviyatta da aynıdır; bir parça diğeri olmadan var olamaz, çünkü bir parça Masah de OrHozer’e sahiptir ve diğer taraftan Aviut’a ihtiyaç vardır. Ve sadece bağ kurarak manevi Partzuf yaratabilirler ki bu da Yaradan’ın ifşasını ve O’nun edinimini mümkün kılar.

Dolayısıyla, farklı organizma ve bedenlerde var olduğumuz, ancak yakınlaşıp bağ kurmamız gerekliliği bir gerçektir ve bunun tamamı ortak Kli’nin kırılmasından kaynaklanmaktadır. Gimar Tikun’da ruhlar bağ kurduğunda artık bedenlerden bahsetmeyiz. Tüm bu dünya duyularımızdan yok olur, mevcudiyeti durur. Gimar Tikun’da tüm dünyalar Sonsuz Dünyaya yükseldiğinde dişi ve erkek parçaya bölünmemiş olarak ortak bir Kli var olur. Onlar birlikte tam bir etkileşim ve bağ kurarlar.

Aynısı bizim dünyamız için de geçerlidir. Yeryüzünde var olabilmek için insanlar – kadınlar ve erkekler – birbirlerini tamamlamak zorundadırlar ve bu şekilde var olurlar. Ancak günümüzde insanlık ıslah olmadığından şu an en büyük düşüşün tam sonundayız, bu dünyasal aile bile yok oldu.  Bir bakın ne kadar çok boşanma var, çocuklar ailelerini nasıl terk ediyorlar. İnsanın yaşamında her zaman ne kadar doğal olan aile bağları günümüzde mevcut değil. İnsan kolayca bunları parçalıyor ve bir başka insanla bağ kurmaya ve bu şekilde var olmaya zorunlu görmüyor kendisini. Bu gayet açıkça egoizm patlamasının son noktasında ve en altta bulunduğumuzun bir işaretidir. Ve bu alt seviyeden yükselmeye başlamalıyız.

Yükselmeye başladıkça ve insanların kalplerindeki nokta gelişmeye başladıkça ilk koşulları evlenmektir. Bu koşul kadınlara uygulanmaz çünkü bu ışığın Kelim’i geliştirdiği yerden, Işıkların niteliğinin manevi koşulundan gelir, dolayısıyla da temeldir, bu nedenle kadının bu tür eylemler yapmasına gerek yoktur, ancak sadece böyle bir fırsatı varsa yapabilir ve eğer yoksa o zaman yapmaz. Dolayısıyla, bekâr bir kadın bu ortak Kli’ye katılabilir ancak bir erkek evli olmak zorundadır.

Bugün yeni gelen insanlardan bunu talep etmiyoruz. En önemli şey onların gelişmesidir, çünkü buna ihtiyaçları olduğunu anlama sürecini geçirmek zorundalar. Geçmişte aile birliği gerekli bir şey gibiydi ve genelde erkeğin evli ve çocuklu olması gerektiği nosyonu vardı. Fakat bugün böyle bir şey yoktur. Bu nedenle her türlü öğrenci alıyoruz ve zaman içinde gerçekten de bir aileye sahip olup buradan gelişmesi gerektiğini anlayana dek gelişiyorlar.

Bunun yanı sıra… Şimdi dağıtımda çalıştığımız ve bir grup Kli’si, Âdem’in mini modelini  yarattığımız için birlikte bağlanmamız gerektiğini anlamamız gerekiyor. Ve bu büyük dünyada, global ölçekte dağıtım yaptığımız için erkeklerle ve kadınlarla eşit derecede ilgilenmeliyiz.

Açıkçası erkekler burada tercih ediliyor çünkü onları bir araya getirmek daha zordur çünkü onların içindeki bozulma ve kırıklıkları daha çoktur. Bunun sebebi Partzuf’un Üst kısmıyla, ihsan etme niteliğiyle (Masah de OrHozer) bağlantılı olduklarındandır, kadınlar ise alma niteliğiyle (Aviut) bağlantılıdırlar.

Dolayısıyla, erkeklerin ilgisini çekmek üzerinde duruyoruz. Kadınlar bunun kendileri için iyi olduğunu kavradıklarından bu yola zaten çekiliyorlar. Aynı zamanda, kadınların bu dünyada tatmin olmak için öyle çok büyük fırsatları yok, ama erkekler kendileri için her türlü doyum aracını keşfetmişlerdir, kadınlara ilgilerinden futbola kadar. Bu nedenle erkekler için dağıtımın üzerinde duruyoruz. Ancak genellikle, bu tamamen yanlıştır. Aslında iki tarafla da ilgileniyoruz. Bilakis, ne kadar çok kadın olursa ilerleme ve başarıya o kadar emin olabiliriz.

Erkeklerin payı kadınlarınkinden oldukça küçük olabilir ve bunu Tora’nın alınmasında görebiliyoruz, 3.000.000 kişinin sadece 600.000’i yani beşte biri erkekti. Ve geriye kalanların tümü Aviut denilen destekleyen paydı, yani erkelerin payına kıyasla beşte dört. Yarım değil; %80’e %20. Dolayısıyla anlamamız gereken bunun çok büyük bir pay olduğudur.

Erkekler birleşme amacına doğru ilerledikçe kadınlar ile doğru bağa ihtiyaçları olduğunu anlamaya başlayacaklardır. Bu bağ aleni olmamalı. Daha ziyade, onları iteleyen, zorlayan ve görevlerini gerçekleştirmeyi talep eden görünmez bir kadın payın olduğu hissi gereklidir.

Ve burada çok ilginç bir sonuca geliyoruz: Erkekler manevi çalışmalarına kadınlarla birlikte ve kesinlikle onların erkek paya uyguladıkları baskı ile devam ediyorlar ve bu baskı ile Yaradan’a gelirler. Her tür Partzuf bu şekilde yaratılır.

Bir başka deyişle, MAN’ın (dua) kim tarafından yükseltildiğinden bahsediyorsak, o zaman MAN Aviut tarafından yükseltilir. Ve erkek bunun üzerine niyetini dönüştürür ve bunun tamamını yukarı doğru yükseltir. Partzuf’da bu şekilde inşa edildiğini görüyoruz; kadınların payı erkeklerin payına baskı yapar ve erkeklerin payı bu baskıyı kendi aracılığıyla kadınların payına yöneltmek için Üst Işığı çekmekte kullanır. Yani erkeklerin payı bir tür arabulucu gibidir, Yaradan ve dişi parça arasında bir geçiş, yani ıslah olup özellikle dişi parçada doldurulması gerekli olan Aviut ve Yaradan arasında.

Dolayısıyla,  dişi ve erkek parçaların doğru bağı, erkeklerin grup ve Yaradan’la çalışması ile bu zincirin tamamı tüm insanlığın genişliğinin ortasında doğru bir şekilde inşa edilmelidir. Daha önce bundan hiç bahsetmemiştim çünkü sadece şimdi buna yaklaşıyoruz ancak henüz ulaşmadık. Dolayısıyla, prensipte Kli’nin tamamı bu özel yolla inşa edilmelidir.

Bu noktada birçok soru var. Mesela hâlâ; kadınların erkekleri rahatsız etmemesi, akıllarını karıştırmamak için onların yolunda durmaması, ya da onları manevi seviyeden hormonal seviyeye saptırmaması vs. için doğru bağlar nelerdir, bunlardan bahsetmemiz gerekiyor. Kadınlar aynı zamanda egoizmleriyle de onların aralarına girmemelidir ki böylece egoizm doğru ve açıkça, erkeklere hissettirilmeden, manevi ilerleme ve edinime yönlendirilebilsin.

Kadınların grubunda çok iş yapılması gerekiyor. Kadınlar bunları kendi aralarında konuşmalı tartışmalılar. Kadınlar, erkekleri doğru bir şekilde nasıl etkileyeceklerini, görünmeden, sessizce ve sürekli olarak baskı yapıp, iteleyeceklerini – ki bunu zaten içgüdüsel olarak biliyorlar – anlamalılar. Tıpkı çocuklarla olduğu gibi, erkeklerle de aynı ve kadınlar onları bu şekilde etkilemeliler.

Bu bizi tekrardan, problemlere cevap verecek, erkek grubundan bağımsız ayrı bir kadın grubunu doğru bir şekilde kurma ihtiyacına getiriyor. Ve bu büyük bir grup olmak zorundadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi oran %80’e %20’dir. Ve benim kadınlar grubundan görmek istediğim budur.

Soru: Dünkü derste bir erkeğin tek başına MAN (dua) yükseltemeyeceğini, MAN’ın sadece grup tarafından yükseltebileceğini söylediniz, öyleyse kadın bunu nasıl yapar?

Kadın için de aynıdır. Bu çok basit işler. Altta dişi kısım, onun üzerinde erkek kısım, sonra grup ve sonra da Yaradan vardır. Dişi ve erkek parçalar birlikte sanki küçük bütün bir Kli gibidirler. Kendilerini gruba yerleştirirler. Grup küçük bir Âdem’dir, çünkü grup aracı olmazsa o zaman dişi ve erkek parçalar asla egoist arzuları özgecil arzulara dönüştürülmezler. Bunu grup vasıtasıyla yaparlar. Ve Yaradan sadece form eşitliği sayesinde algılanabilir, dolayısıyla eğer bu arzular özgecil olurlarsa o zaman aralarında ilişki olur.

Yani dişi parça erkek parçayı zorlar. Erkek parça bunu grupta gerçekleştirir. Pratik olarak dişi arzuyu gerçekleştirir. MAN buna denir, “dişi sular”. Ve grup aracılığıyla Yaradan’la bağ ortaya çıkar. Bir başka deyişle, dişi parça tüm bunlardan geçerek Yaradan’a ulaşır ve erkek parça grup ile birlikte bağ kuran bir zincirdir. Dolayısıyla,  bu arzulardan doğru geçiş ve erkeğin üzerine baskı olmadan erkekler de hiçbir şey edinemezler. Ancak onlar da henüz bunun farkında değiller ve umarım yakında anlarlar. Ve bunu anlamakla dişi parçaya bel bağlamak zorunda olduklarını hissetmeli ve anlamalılar. Bunlar eşler ya da tüm çalışmalara yardım eden, katkıda bulunan diğer kadınlar da olabilir.

Kongre hazırlığını bitirdikten sonra dişi parçayı hazırlamaya başlayacağız. Kongreden bir ay önce olacak, Aralık ortası ya da Ocak başından itibaren. Ve o zaman erkeklere dişi rolden bahsedeceğiz, ancak bunu yapmak için dişi parça bir dereceye kadar buna hazır olmalı.

Uygun materyali kadınlarla da çalışacağız. Hazırlamamız gereken şey budur. Diğer bir deyişle, ıslah olmaya çalışanları insanlığın sadece erkek parçası olarak görmeyin. Bunun yerine, kadınları eşit olarak değil de bu süreçte temel katılımcılar olarak hissetmelisiniz, çünkü ıslah manevi dişi parça uğruna olur.

Soru: Erkeklere baskı yapmak ne demek?

Ooo, zavallı erkekler! [Gülüşmeler]

Soru (devam ediyor): Grupta bize evde oturması gereken kadınlar muamelesi yapıyorlar.

Öncelikle kadınlar kendi aralarında organize olmalılar ve bu materyalin hepsini çalışmaya başlamalılar. Erkeklerle aynı zamanda çalışabilirler. Baal HaSulam ve Rabaş’ın kadınlar için söyledikleri her şeyin üzerinden geçin ve bağ kurup bunları konuşmayı deneyin.

Kadınların bağı erkeklerinki gibi karşılıklı sevgi üzerine inşa edilmemiştir. Birbirinizi hissetmeye, sevmeye, ya da kendinizi kaybetmeye uğraşmayın. Tüm bunların dişi parçanın temeli olan Malhut’da yeri yoktur. Kadınların tek koşulu erkeklere bütünleşmeleri için manevi olarak ve temel olarak yardım etmek ve manevi ilerleme için zorlamaktır. Ondan sonra, yavaş yavaş bunların hepsi kadınlar arasında doğru bir etkileşime doğru olgunlaştığında, biz de çalışmaya başlayacağız. Ve bu konuyu geliştireceğim çünkü Kongrenin beni buna zorladığını görüyorum.

Ayrı çalışacağız ve kadınların kendilerini zihnen yönlendirerek ve doğru bağ zincirini görerek erkeklere fiziksel olarak ve düşüncede nasıl yardım etmeleri gerektiğini öğreneceğiz. Niyet her şeyi yarattığından erkekler gibi kadınlar da bunu yapmalılar. Ancak kadınlar ne evde ne de grupta erkeklere baskı yapmamalılar. “Baskı” ve “zorlama”  kelimelerini kullandığımda şunu demek istiyorum; erkekler kadınların onlardan istediklerinin bu olduğunu hissetmeliler. Evde de aynıdır mesela, erkek para kazandığında ya da bir şeyde ilerlediğinde gerçekten de karısına övünmek ister. Erkek olmak ve kadının gözünde itaat edilir olmak ister, tıpkı annesinin gözüne girmek isteyen küçük bir erkek çocuğu gibi. Aynı şey.

Bununla oyun oynamayın, sadece kullanın ve onları teşvik edin. Kadının nazik, üstü kapalı sözleri doğru dürüst oluşturulmalıdır. Kadın, erkeklerin yaptıklarını ne kadar onayladığını ve bundan dolayı onlara değer verdiğini belirtmelidir. Kadınlar doğru dürüst bir organizasyona sahip olduklarında bu soruları kalmayacak. Kimse kendilerine bir şey söylemiyor diye şikâyet etmeyecekler. Kadın katılımda bulunduğu oranda her şeyi bilecektir.

Soru: Kadın,  bir yardımcı olmasından dolayı akşam derslerine de katılabilir mi?

Akşam derslerini bilmiyorum. Bir kere, buranın 60 kişiden fazla almadığı söylendi bana. Bugün mevcut problemimiz bu. İkincisi, dün burada sadece erkekler olmasına rağmen yeterli yer yoktu. Her halükarda, bunun size ne faydası olacak? Evinizde oturup diğer kadınlar gibi dersi evden seyredebilirsiniz.

İsrail’de de kadınlar derslere gelmiyor. Kadın doğası gereği erkeğe görünmez bir şekilde yardım etmelidir. Evden yapmalıdır. Bilgisayarın başına oturmalı ve yazılı materyaller, filmler vs. ile çalışmalı ve fark edilmeden yardım etmelidir. Gerçekte, çizdiğimiz düzene göre kadın ortalıkta dolaşmamalı; Kli’nin yapısı budur. Bu açıklama doğanın bir yasasından temellenmiştir. Bunun etrafından başka bir yol yoktur ve doğadan kaçış yoktur.

Soru: Ebeveynler Kabala çalıştığında çocuklar bundan nasıl etkilenir?

Çocukları herhangi bir şekilde etkilemesi gerekmiyor. Çocuklar aktif olarak Kabala çalışmalılar. Kabala kişi için en önemli ve değerli şey olmalıdır. Kişi bu dünyada var olmasının ve neden yaratıldığının sebebinin bu olduğunu anlamalıdır. Bu berbat dünyaya dönmekten kaçınmayı istemelidir (çünkü bir sonraki seferde hangi koşullara konulacağımızı bilmiyoruz). Eğer kişi bütün bunları bu seferde bitirmek isterse ve böyle bir fırsatı varsa, çocukları için de aynı şeyi ister.  Kişi çocuklarının bunu anlayacağını ümit etmeli, ancak bunun dışında onları zorlayamaz, tıpkı benim öğrencilerime baskı yapamadığım gibi. Biliyorum ki oğlum her zaman sistematik olarak dersleri izliyor. Hatta torunumu da seyretmesi için yanına oturtuyor.

Büyük kızım yapmıyor. O tamamen biyoloji ve doktora derecesi üzerinde. Ancak küçük kızım Kabala’da Doktorasını alıyor ve kadın olarak nişanlısıyla birlikte Kabala’nın tamamen içinde. Dolayısıyla, bunu çocuklarıma vermeye çalışıyorum ve doğru yaşta daha çok çocuklarım ya da torunlarım olsaydı onları da kesinlikle bunun içine çekmeye çalışırdım. Bnei Baruch grubunda yüzlerce çocuğumuz var. Sonuçlar çoktan açık. Çocuklarla konuşmalarımı gördünüz mü? Ne sorular soruyorlar bilseniz!

Soru: Oğlum depresyonda olduğunu söylüyor, benim çalışmam onu nasıl etkiler?

O kendisi çalışmalı. Onu hiçbir şey etkilememeli. İlginç bir makale ya da seyretmesi için video kliplerden verebilirsiniz. Teşvik etmelisiniz. “Bununla çalışmayı bir dene, ya da şunu çevirmeye çalış, ya da bu materyalle şunu yap ve bunun için sana şunu vereceğim,” gibi şeyler söyleyin. Materyal araçlarla onu teşvik edin. Onu övün mutlu olacaktır. Bir şekilde onu bununla tanıştırmanız gerekiyor. Çocuklar için bir ders organize edin. Bu çok önemli. İlk başta küçük kızımı çalıştırtamadım. Şimdi Kabala üzerine Doktorasını alıyor. Kızlar için bir ders organize ettiğimde oldu. Kızlar 11-12 yaşlarındaydılar,  o da 14-15 ve onu öğretmen yaptım. Çok gururlandı, çalışmaya başladı ve o günden beri de ilgili. Ondan önce hiç ilgisi yoktu ve kafasında bir sürü saçmalık vardı.

Bir tür oyun icat etmelisiniz. Onları çekmenin tek yolu bu. O zamandan beri kızım ve diğerleri Kabala’nın içindeler. Uyuşturucu yok, buluğ çağıyla ilgili problem yok ve aşağı yukarı her şey sakin. Elbette şimdiki nesil daha önceki nesille aynı değil, ama hâlâ büyük problemlerden kaçınabiliyoruz. Ve aynı zamanda kendilerine Kabala çalışanlar arasından eş buluyorlar. Maneviyat çalışan bir kadın çalışmayan bir erkekle birlikte olamaz; onun için çok zor olur. Bu da kadınların işinin bir parçasıdır. Erkekler adına kadınlara rapor veren bir erkek temsilcimiz var. Ancak geri kalan her şeyi kadınlar yapar ve bu harika işliyor. Bizler bununla ilgili olarak gayet mutluyuz.

Soru: Baal HaSulam’ın kadınlar hakkındaki makalelerini okuyarak Kongreye hazırlanmalıyız demiştiniz. Bizim için bunu yapmanın en iyi yolu nedir – seminerler şeklinde mi, yoksa erkeklerden bizimle okumalarını ve açıklamalarını mı isteyelim? En iyi neticelere ulaşmak ve siz bizimle çalışmaya başlayana dek doğru hazırlanmak istiyoruz.

Erkekler ayrı kadınlar ayrı çalışıyorlar. Kadınların grubu bir araya gelmeli, konuşmalı ve kadınlarla ve çocuklarla ilgili problemleri çözmeliler – nasıl bir araya gelmeli, nasıl çalışmalı, kadınların ne çalışması gerekiyor, bunun gibi.

Kadınlar aşağı yukarı erkeklerin çalıştığı tüm materyali çalışmalılar. Tüm sistemi çalışmalı ve bilmeliler. Aynı zamanda, erkekleri nasıl zorlayacaklarını, gruba doğru ve grup aracılığıyla da Yaradan’a doğru nasıl iteceklerini bilmeliler. Bu yolla, tüm bu zincir vasıtasıyla, kadınlar istedikleri doyumu kendilerine geri getirecekler. Kadın tüm bu sistemi bilmeli. Hatta bu konuda erkek kadından daha az bilmeli. [Çizime işaret eder].

Erkek Üst Dünyaları, grubu, erkeklerin gruba dâhil edilmesini ve grup vasıtasıyla Yaradan’a nasıl bağlanacaklarını bilmelidir. Kadın bunu erkeklerin Talmud Eser Sefirot’dan bildiği gibi bilmek zorunda değildir. Kadınlar bu sistemde aktif rolde değildir, burada sadece erkeklere tesir etmeleri gerekmektedir. Ancak bu alt kısmı da bilmeleri gerekiyor.

Evdekinden hiç farkı yok. Eğer kadın kocasını nasıl kontrol edeceğini biliyorsa, o zaman bu iyi bir evliliktir, öyle değil mi? Çok ciddiyim. Doğa bu. Bir grup oluşturmalısınız. Tüm materyalin üzerinden geçmelisiniz, yani biz erkekler ne çalışıyorsak ve aynı zamanda kadınlar hakkında materyal bulmalısınız. Benim verdiğim dersleri gözden geçirmeyin, çünkü şimdiye kadar sizi ben yönlendiriyordum, ama daha önce bundan hiç bahsetmedim. Her zaman sizi sakinleştirdim ve bu konuyu bir kenara bıraktım.

Ancak bunu daha fazla erteleyemem çünkü artık gerçekten iç içe geçmiş ve bir bütün olarak iki parçadan oluşan, ortak, karşılıklı bir Kli yaratmaya başlıyoruz. Bu, bedenlerin bağ kurması anlamına gelmiyor; niyetlerimiz bağ kurmalıdır. Niyetler şu şekilde bağ kurar: “Dişilerin suları erkeklerin sularına yükselir,” dişi arzular erkek arzulara yükselir ve gruba entegre olarak erkek parça Yaradan’ın ifşasını bulur.

Kadınlar bir araya gelmeli, tüm bu konuları çözmeli ve bu materyali çalışmalılar. Erkekleri itelemelisiniz ve bunu en iyi nasıl yapacağınızı konuşacağız. Bunu kendiniz nasıl yapacağınızı anlayacaksınız ve bana sorular sorarak bu materyali açıklığa kavuşturmam için iyi bir itiş gücü vereceksiniz. Geçmişte buna ihtiyaç olmadığı için yapmamıştım.

Soru: Kadınlar grubu için kurallar nasıl olmalı?

Kadınlar grubunun çok basit bir kuralı olmalı: Tek adam gibi olan erkek grubunu itmek için hepimiz tek kadın gibi birleşmeliyiz ve hepsi bu! Burada kadınlar grubu kocasının eve kazanç (kazanç, Yaradan’la bütünleşmek ya da O’nun ifşasıdır) getirmesini bekleyen bir kadın gibidir. Karşılığında erkek parça bu niyeti hissetmeyi arzulamalı ve sonra hissetmelidir ve bu çoğunlukla dişi parçaya bağlıdır. Sistem öyle bir yaratılmıştır ki erkek parça dişi parça tarafından uyandırılır ve kadınlar kendilerini dağıtıma, çalışmaya ve erkek parçaya yardım etmeye adadıkları ölçüde erkek parçayı amaca ulaşmada zorlayacaklardır.

Bunun için kadınların erkeklerle toplanması ya da herhangi bir irtibatta olması gerekmiyor. Kadınlar bunu sadece niyetleri vasıtasıyla yapmalılar. Kuralın kriteri, Yaradan’la bütünleşmesi için erkek grubunu, tek bir erkek suretiymiş gibi, zorlayacak birleşmiş bir güce bütünleşmektir. Kadının doldurulabileceği tek yol budur. Başka seçenekler yaratmayın.

Sadece erkek grubu birleşirse, bu bütünlüğün içinde “komşunu kendin gibi sev” prensibini yakalarsa ve orada Yaradan’ı ifşa ederse, bu kadınların grubuna, onların erkek grubunu bunu yapmak için zorladıkları ölçüde geri aktarılır. Bir diğer deyişle, kadınların grubunun bu arzuyu hazırlaması gerekiyor, ya da bu Kli’yi yaratması. Sonra onların istediği bu Kli içinde ifşa olacaktır. Ancak bu arzu onlar tarafından yaratılmazsa, ifşa edilecek hiçbir şey olmayacaktır. Dolayısıyla, her şey size bağlı.

Bu otomatikman olmuyor, yani “Ben onun karısıyım ve dolayısıyla her şeyi hak ediyorum.”  Hayır, büyük Kabalistler vardı ve eşleri ne yaptıklarını bilmiyorlardı. Eşleri sadece onların yanında yaşadılar ve hayvansal formda var oldular; bunun hiçbir anlamı yok. Dişi parçanın erkeği etkilemek ve onun gözlerine parlamak yerine;  arzulamak, zorlamak ve erkeği tam olarak maneviyata doğru uyandırmak ihtiyacı vardır. Burada hayvansal ıslahın yeri yoktur; daha ziyade, erkek grubuna yönelik saf niyetin önemi vardır. Midrash Rabbah’da bununla ilgili yazar. Kadınlar Sina Dağı’nın etrafındaki erkekleri kuşattılar ve Musa dağın tepesine yükseldi. Erkekler dağın etrafındaydılar ve kadınlar da erkeklerin etrafında. Baskı yoluyla, kadınlar erkekleri Arvut (karşılıklı sorumluluk) koşulunu kabul etmeye zorladılar. Yazıldığı gibi bu, erdemli kadınların Mısır’dan çıkmaları ve Tora’yı almalarıyla oldu. Kadınlar, Işığı alıp ıslah olması gereken en önemli parçalardır ancak bunu kendi başlarına yapamazlar – sadece erkeklerden bunu isteyebilir ve onları zorlayabilirler.

Erkek parça aktif olarak komşuyu sevme üzerine çalışır ve dişi parça onları zorunlu kılmalıdır. Adam HaRişon’un dişi ve erkek parçalara kırılması oldu ki bizler tekrar bir araya gelip bu durumu aşabilelim. Parçanın birinde Masah de OrHozer ve diğerinde Aviut vardır. Bu tutarlılık çok kesindir. Bu doğanın kanunudur, bir takım psikolojik ya da sosyal arzu ya da fenomen değildir; bu Kli’nin yapısından kaynaklanır. Eğer bununla ilgili sorularınız varsa, bir kez daha Âdem’in ortak Kli’sine yükselebilir, tüm bu parçalara nasıl kırıldığını, bunların alt seviyelerde, dünyamızda,   nasıl kendini gösterdiğini ve şimdi nasıl kırılmanın ortaya çıktığı aynı adımlar üzerinde yukarı çıkarak bu parçaları geri toplamamız gerektiğini görebilirsiniz. Kırılma, bir zincirin parçalara ayrılması gibi, sanki bir bozulma reaksiyonu gibiydi ve şimdi yeniden bu parçaları toplamamız gerekiyor.

Soru: Öyle görünüyor ki eğer her şey kadına bağlı ise o zaman ilk erkeği maneviyata itecek kalbinde noktası olan bir ilk kadın olması gerekiyordu.

Aslında bu doğru. Kalpteki ilk nokta bir kadında olmalı, bir erkekte değil. Ve ne öğreniyoruz? Hz. İbrahim’le ilgili olarak hemen anında yazılmıştır; “Sarah’nın sana söylediklerini dinle”. Bu Tora’da yazılmıştır. Başka deyişle, kesin bir talep ve arzu Sarah’dan gelmelidir ve onu dinlemelisiniz ve bu arzuyu anlayarak amaca doğrudan ilerleyeceksiniz. Bu soru için teşekkürler!

Soru: Peki eşleri ne yaptıklarını bilmeyen Kabalistlere ne oldu?

Bu, gizlilik zamanındaydı. Burada, aşağıdan yukarıya grup yükselişlerinin olmadığı bir zamandaki büyük Kabalistlerden bahsediyoruz. Sadece bireysel yükseliş vardı; erkekler ve kadınlar sadece bireysel olarak yükseldiler. Bu Galut durumuydu, ya da maneviyattan sürgün. Kelim’in, tüm ulusların birbirine karışması için gizlilik süreciydi. Aslında tam olarak, herkesin eski Babil şehrinden, tüm dünyayla birbirine karışıp sonunda tek bir bütün dünya olduğumuz sonucuna varabilmek için yayıldığı zamandır.

Bu, bugün açığa çıkıyor. Bizler aşağıdan yukarıya doğru çıkmaya başlayan ilk grubuz. Şimdiye kadar Âdem’in ıslahı olmadı. Sadece her seferinde kendi nesilleri için güncellemek, birazcık değiştirip süreci bizim zamanımıza kadar devam ettirmek için Kabala’yı taşıyan bireysel Kabalistler vardı. Bizler dünyadaki ilk ve tek grubuz. Sanırım böyle olmaya devam edeceğiz ve insanlar katılacak, farklı insanlar ve gruplar ve büyüyeceğiz ve yavaş yavaş genel Kli Âdem yaratılacak. Bu, sonunda bizler aşağıdan yukarıya ulaşana dek çok çok yavaş olacak.

Aşağıdan yukarıya ıslahta bizler ilk adımız. Bizden önce bunların hiç biri yoktu. Dolayısıyla, ne yapmamız gerektiğini öğrenmek için materyal alacağımız bir yer bile yok. Bir ihtiyaç ortaya çıktı ve bu ihtiyacı temel alarak resmin genel anlamını ve nasıl hareket edeceğimizi ediniyoruz. Ancak bu noktaya gelmeden önce bundan bahsetmiyorduk. Her zaman söylüyorum bir sonraki durumumuz ne olacak onu bile bilmiyorum. Bir şey dünyada henüz olmamışsa, kişi nasıl gerçekleşeceğini bilemiyor. Baal HaSulam, kişinin kendisi eylemi gerçekleştirene dek hiçbir şey söylememesi gerektiğini vurgular. Ve eğer eylemde bizler bu durumları henüz gerçekleştirmemişsek, ne söyleyebilirim ki? Olsa olsa, bir sonraki ufak bir adımdan bahsedebilirim, ya da bize ifşa olan küçük bir parçasından. Açıklıyorum çünkü şimdi bunu gerçekleştirmemiz lazım.

Soru: Son zamanlarda birkaç kez erkeklere çok fazla eylem gerçekleştirdiklerini ve daha az eylem fakat daha çok içsel bağ olması gerektiğini söylediniz. Bu, kadınlar için ne anlama geliyor?

Birçok kez söyledim, erkekler çok fazla hareket gerçekleştiriyorlar ve niyete daha çok dikkat etmeliler. Elbette onları dağıtımın fiziksel hareketlerinden koparmak istemiyorum. Başka ne tür eylemlerimiz var? Aslında sadece dağıtım var. Bununla beraber, fiziksel eylemlerin onlara başarı hakkında yanlış bir anlayış vermesinden korkuyorum. “Bakın ne kadar dağıtım yapıyoruz! Vay be, çok iyiyiz!” diye düşünecekler. Gerçekte fiziksel çalışma yaptılar fakat bunun yanı sıra hangi niyeti kazandılar? Amaca ulaşmakla ilgili bir kavrayışa geldiler mi? Doğru yönde ilerlediler mi, yani tam olarak edinim ve ihsan etmekte (fiziksel olarak vermek değil, içsel ihsan)?

Dolayısıyla onları biraz dengelemeye çalışıyorum. Onlara, “Niyeti unutmayın; fiziksel hareketlere daha az dikkat edin (onlar nasıl olsa olacak) ve niyet üzerine içsel odaklanmaya daha çok dikkat edin,” diyorum. Onların dikkatlerini niyete çevirmeye çalışıyorum derken demek istediğim buydu. Ancak, kadınların farklı niyetleri vardır. Kadının niyeti, tüm kadın grubunu, erkekleri manevi gelişime ilgi göstermeye mecbur ettikleri bir duruma getirmektir. Erkekler farkında olmasalar da bu baskıdan yoksunlar. Ancak, etraflarında kendilerini ileri itecek ve yönlendirecek ciddi kadınlara ihtiyaçları olduğunu anlayacaklar.

Bu kadınları hissetmeleri ya da görmeleri gerekmiyor. Sadece bu içten baskının olduğunu hissetmeye ihtiyaçları var. Erkeğin, evi, ailesi, omuzlarında çocukları olduğunu bilip mecbur hissederek, sabah işe gitmesiyle aynı şeydir bu. Böyle bir zorunluluk erkek tarafından maneviyatla ilgili olarak da hissedilmelidir. Sadece kendi kişisel zorunluluğunu değil, aynı zamanda kadınlardan gelen bu ihtiyacı da hissetmelidir. Bu o kadar basit değil. Erkek bunu egoistçe algılamamalı, kendisini maço göstermeyi istememeli. Tersine, bunu gerekli bir ilave, ya da hatta manevi yolunda belirleyici bir faktör olarak algılamalıdır.

Soru: Sizi doğru anladıysam, kadınlar olarak Arvut’taki içsel çalışmamız erkekleri muktedir kılıyor, böylece tüm Kli ilerleyebilir. Doğru mu?

Kadınların bütünleşmesi Kli değildir; erkek parçayı Yaradan’la bütünleşmek için zorlayan ortak bir niyettir.

Soru: Ruhun cinsiyeti var mıdır? Varsayalım, cinsiyet değiştirdim…

Hayvansal bedenden mi bahsediyorsun? Bunun ne alakası var?

Soru (devam ediyor): Ruhum nasıl değişecek? Sonuçta, derslere katılacağım, psikolojik olarak değişeceğim ve aktif bir parça olacağım. Öyle görünüyor ki şu an dişi bedende hangi ruhu taşıdığımın bir önemi yok.

Elbette şu an bir kadın kıyafetlerini değiştirip, bedeniyle istediğini yapıp karşımıza bir erkek olarak çıkabilir ve erkekler grubuna gelebilir. Ancak böyle yaparak ruhuna göre mi davranmış olacak? Kendisini doğru şekilde gerçekleştirecek mi? Hayır, yapamayacak! Bunu sadece çevresi ona öğrettiği için yapıyor. Ancak, ruh aynı kalır. Neden bugün hâlâ cinsiyet değiştirmek mümkündür ve neden birçok kişi bunu yapıyor? Çünkü bugün dünyamız egoist gelişimi boyunca öyle muazzam alçaldı ki ve Sonsuzluk dünyasından da o kadar uzak; artık ne aileler, ne çocuklar, ne ebeveynler var, hatta kişi kendi cinsiyetinden bile kopuyor. Birey artık belli bir çevreye ait olduğunu bile hissetmiyor. Kli’nin tam kırılışı bu seviyede bile aşağılık durumlara sebep oluyor. Kişi cinsiyetini değiştirerek hiçbir şey başaramaz. Kadın, kendisini erkek grubunda yabancı bir parça gibi hissedecektir ve bu onun ruhunu ıslah etmez. Ruh aynı kalır, ve kişinin birkaç organ eklemesi ya da çıkarmasının hiçbir önemi yoktur.

Soru (devam ediyor): Neden ruh ıslah olmuyor?

Çünkü ruhun bedenle ilgisi yoktur! Bedenin aracılığıyla bir şey yapamazsın.

Soru (devam ediyor): Ama fiziksel olarak grupta bir erkek gibi çalışacağım…

Ne demek istiyorsun “fiziksel olarak” ile? Fiziksel olarak bir köpeğe bile grupta erkek gibi olmasını öğretebilirsiniz – hizmet et, temizlik yap, şarkı söyle, sarıl.  Eylemlerinin ruhuna uygun gerçekleşmesi gerektiğini anlıyor musun? Biz tüm fiziksel eylemlerimizin bir şekilde ruhumuzu etkilemesini istiyoruz. Fiziksel hareketler ruhumuzu etkilemek için sadece dışsal bir araçtır.

Soru (devam ediyor): Bu yüzden size soruyorum. Bir erkek bedeninde derslere girersem ne olur?

Ruhunu etkileyemezsin. Dişi bir ruhun var.

Soru (devam ediyor): Ama ruhun cinsiyeti yok ki…

Cinsiyeti var! Ruhun cinsiyeti vardır! Senin dişi bir ruhun var! Sen ortak ruhun dişi parçasına sahipsin [Rav, çizimi gösterir].

Ruhta hem dişi parça hem de erkek parça vardır. Söylediğim gibi, Masah de OrHozer erkek parçadır ve Aviut alan parçadır. Ve Masah vardır. Bundan kaçamazsınız. Kişi kendisine organlar ekleyebilir ya da hormonlar alabilir ve hiçbir şeyin faydası olmayacaktır. Yirmi yıl içinde başka bir şey icat edecekler. Bu, ruhu etkilemez. Bunun kişinin bir şekilde ruhu etkileyecek bir noktaya gelmesi için kendi sahip olduğu fiziksel eylemler vasıtasıyla yapılması gerekmektedir.

Gerçekten çok ciddiyim. Bu iyi bir soru çünkü birçok kadında bu tuhaf davranış var ve sanıyorlar ki eğer erkeklerle otururlarsa ve onlarla çalışırlarsa, bundan bir şey çıkacak. Hayır, bu şekilde hiçbir yere varamazlar!

Soru (devam ediyor): Ama dediniz ki Mahsom’u geçtikten sonra bu farklılık ortadan kalkacak?

Her ruh erkek ve dişi parçalardan oluşur, tıpkı bütün olan her şeyin parçalara ayrıldığı gibi; on Sefirot on parçaya ayrılır ve sonra on parçaya daha ve sonra yine on parçaya ve sonsuza dek böyle gider. Bedenlerimizde de hem dişi hem erkek hormonlar var – hem benim bedenimde hem de herhangi bir kadının bedeninde. Bu denge gereklidir.

Herhangi bir atom hem pozitif hem de negatiften oluşur. Herhangi bir parçacık iki zıt özellikten oluşur. Hiçbir şey sadece bir özellikten oluşamaz. Kişi doğadan daha zeki olmaya çalışmamalıdır. Biz doğanın kanunlarını açıklıyoruz. Kişi bundan kaçamaz. Dolayısıyla, dinleyip bu yasaları gerçekleştirmek en iyisidir. Olabilecek en iyi şey budur. İnsanlık asla bir şey keşfedemeyecek. İhtiyacımız olan şeyi bu Gilgul’da (bedende) gerçekleştirmek istiyoruz. Eğer bu dünyaya tekrar gelmek istiyorsan, bundan zevk alıyorsan, buyur misafirim ol! Zaman içinde daha akıllanacaksın.

Soru: Bir kadın grubu kurmaya ihtiyacımız varsa, şu an hemen hemen tüm kadınlar canlı yayında olduğuna göre belki de tüm kadın grup liderleri için belli bir amaç koyabiliriz, birbirlerine yazmak ve bir tür sistem organize etmek için.

Çok iyi, artık bu masaya yatırılmış bir soru. “Erkeklerle çalışmak için ne yapmam lazım?” diye soracağınıza öğrenmeniz gereken şey bu aslında. Umarım kadınlar grubu ve temsilcimiz Gilad Shadmon bugünün konuşmasını dinler ve harekete geçerler. Kongremizden önce çok ciddi hazırlık olması gerekiyor. Ancak bu şekilde, bu devasa dişi parçayı hissedebiliriz. Yarımızdan çoğunu, yaklaşık %60 ya da %70, kadınlar oluşturuyor. Geri kalanlar erkekler. Kongrede, iyi hazırlanmış ve konuştuğumuz zinciri doğru algılamış birçok kadına ihtiyacımız var. Bu çok çok önemlidir. Bu zorlayan (mecbur kılan) kadın kitlesi en önemli parçadır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
16 - 0,303