e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Akıl ve Kalp

Not 237

Alma arzusu akıl ve kalpte ifade edilir. Bir kişi ihsan etmek için çalışmak amacıyla onu ıslah ederek, üst bolluğu alabilir.

Kalpteki alma arzusunu açıklayalım. Kalbe “arzu ve hazlar için özlem” denir. Bu nedenle bir kişi eylemlerini dünyadaki tüm zevkleri bırakabilecek şekilde ıslah edebilirse, bunun Yaratan’ın ihtişamına herhangi bir fayda getirmeyeceğini görürse, şimdi gerçek zevkleri almakla ödüllendirilir, çünkü şimdi onları alışları, kendi yararına olmayacaktır.

Üstü kapalı şekilde bu, “Ve bu şekilde baktı ve hiç kimse olmadığını gördü ve Mısırlıyı vurdu” ayetinde ima edilir. RASHI, oğlundan iyi bir şey gelmeyeceğini gördüğü şeklinde yorumlar, yani bu Mısırlıdan, yani bu eylemden hiçbir fayda olmayacağını gördü.

Mısırlıyı vurdu,” onun arzusuyla tatmin olmasına izin vermeyerek ve isteğini reddederek. Buna, kalbine dahil olan “O Mısırlının eylemini ve düşüncesini öldürme” denir. Ayrıca, aklın hazzı sadece ne yaptığını anladığı şeyi yapmaktır. Mantığına karşı bir şeyler yaptığı ölçüde, mantığı aksini gerektirdiğinde, çektiği acı, aklına karşı direnişin ölçüsü ile ölçülür.

Bir kişi aklının üstüne çıktığında, ona tüm çalışmalarını onaylayan akıl verildiğinde, ihsan etmek için tüm bunları aldığını söyleyebilecektir, çünkü kendi adına akıldan vazgeçebilir.

O zaman, inanç ışığıyla ödüllendirilebilir, vazgeçebildiği için zira amacı kendisi için değildir. Bunun kanıtı, aklına karşı olsa bile her şeyi yapmasıdır. Doğal olarak, inanç ışığını alabilir ve amacının ihsan etmek olduğundan emin olabilir.

Fakat kişi inançla çalışamadığı zaman, sadece aklın onayladığı yerde, yani alma arzusuna göre, Tzimtzum [kısıtlama] içinde kalır. Bu nedenle iki çalışmaya ihtiyacımız vardır: akıl ve kalp.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,296