e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Atzilut Özel İlahi Takdirdir

Not 1

On Sefirot Çalışmasında (Bölüm 3, Kısım 3, Öğeler 4-5) Atzilut dünyasında, ışığın kendisi olduğu yazılıdır. Bana öyle geliyor ki, onun maksadı; “Tolada’nın bir ışığı [sonuç / yavru]” olarak adlandırılan Beria dünyasında parlayan ışıkla, böyle olmaması ve bunun gerçek ışık olmamasıdır.

O, tüm eylemleri yalnız yapar ve yapacak” olarak düşünüldüğü yerde Atzilut’a “Özel İlahi Takdir” denilmesini yorumlamalıyız. Bu nedenle, orada parlayan ışık, alttakinin hiç katılımı olmadan, esas ışıktır. Fakat iyinin kötüden ayrışmasının olduğu, ayrık BYA’da buna “ödül ve ceza” denir.

Bu nedenle, parlayan ışık, bir ortaklık olan Yaradan ve yaratılanın birleşmesi aracılığıyladır. Bu yüzden “Tolada’nın ışığı” olarak adlandırılır, iki nedenden doğduğu için. Bu, hiçbir ortaklığın olmadığı, Atzilut dünyasından farklıdır, yani alttaki hiçbir şeye yardımcı olmaz. Bu, ayrışmanın olmadığı yerde, “Kötülük seninle kalmayacak” olarak adlandırılır, bu nedenle, “Özel İlahi Takdirdir” denir.

Orada yazılanın anlamı budur; Masah [perde] Atzilut ve Beria arasında bir Parsa [dilimleme / bölme] yapar ki böylece Atzilut’ta hiç Masah yokken, BYA Masah’ın altındadır.

Aynı zamanda, birçok yerde Masahim [Masah’ın çoğulu] olduğu açıklanır, Atzilut’ta da – Bina’daki kaldırılan bir Masah ve bir pencere ile dar bir çatlak. Açıklama, bunun sadece BYA ile ilgili olduğu, ancak Atzilut ile ilgili olarak herhangi ayrım yapılmadığıdır.

Bunun anlamı, ödül ve ceza olan BYA’daki ruhlarla ilgili olarak, onlar Masahim olduğunu hissederler, ancak BYA Atzilut’a yükseldiğinde ve onlar özel İlahi Takdir ile ödüllendirildiklerinde, her şeyin birlik olduğunu ve orada hiç Masahim olmadığını görürler.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,282