e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Makaleler > Rabaş, Not 557, Ohr Hozer (Yansıyan Işık) Hakkında

Rabaş, Not 557, Ohr Hozer (Yansıyan Işık) Hakkında

Not 557

On Sefirot Çalışmasında (2. Bölüm, 1. Kısım, 3. Madde) şöyle yazılmıştır; Masah’tan yukarıya doğru yükselen Ohr Hozer’e “bağ” denir, zira o, İgul içindeki üst ışığı yakalar ve tutar, öyle ki orada Ohr Hozer üst ışığı giyinmez, bu ışık, yaratılan varlık açısından İgul içinde mevcut değildir, çünkü Ohr Hozer denen kıyafet olmadan bunu edinemez.

Neden herkeste Tanrısallığın hissiyatı yoktur ki; zira yazıldığı üzere, “Ben yeri ve göğü doldururum,” ve “Tüm dünya benim ihtişamım ile doludur,” ama gene de biz hiçbir şey hissetmiyoruz?

Cevap şudur: Kıyafetlenmenin olmadığı yere, Ohr Hozer denir, yaratılanların bakış açısından üst ışık yok sayılır, çünkü Ohr Hozer’in anlamı tam olarak şudur; kişi yalnız ihsan etme niyetine göre alır. Kendi için almaktan çıkmadıkça, Ohr Hozer’i yoktur. Bu nedenle, “Tüm dünya O’nun ihtişamı ile dolu,” olmasına rağmen aşağıdakinin bakış açısından yok sayılır. Bu yüzden kişinin amacına ulaşması için yapması gereken tek şey, tüm çalışmasını yalnız tek bir noktaya odaklamasıdır: tüm boş vaktini Yaradan’ın hatırına adamasıdır. “Cennet korkusu dışında, her şey cennetin elindedir,” sözünün anlamı budur. Bunun anlamı şudur, Yaradan her şeyi verir. Üst ışık kişi için halen hazırdır, söylendiği üzere, “Buzağının emmek istediğinden daha fazlasını inek emzirmek ister.” Ve tek ihtiyacımız bir Kli’ye sahip olmaktır. Tzimtzum’dan sonra bu Kli’ye Masah ve Ohr Hozer denir ve yukarıdakini aşağıdakine bağlayan budur. Şöyle ki bununla aşağıdaki yukarıdakine bağlanır. Bu bağlantı olmadığı zaman, aşağıdaki yukarıdakini göremez ve aşağıdakinin bakış açısından yukarıdaki yok sayılır. Bu nedenle, Yaradan hatırına çalışması ölçüsünde kişi, üst ışıkla bağlantı kurmayı edinir. Ve edinimi de bu bağlantının ölçüsünde olur.

Galgalta ve Eynaim’e (GE) düşen yukarı AHP meselesini anlamalıyız. Bunu şöyle yorumlamalıyız, GE ve AHP’ın Katnut’unu ve Gadlut’unu yansıtır. Aba ve İma denen, Hohma ve Bina’nın oğulları uğruna yaptıkları ıslah, On Sefirot Çalışmasının bir çok yerinde açıklandığı üzere, “Öğrencisi sürgüne gittiği zaman öğretmeni de gider.”

Aşağıdaki yukarıdakinde Gadlut görmediği zaman, aşağıdakinin Katnut’u yoktur. Bunun anlamı şudur, yukarıdakinin AHP’ı, yani yukarıdakinin Gadlut’u aşağıdakinin Katnut’una yerleştirilmiştir. O zaman, bunun anlamı, aşağıdakinin hala Katnut’u yok demektir. Yalnız aşağıdaki yukarıdakinin AHP’ını yükselmiş olarak görürse, bu yolla, aşağıdaki Katnut’u edinir. Ancak bundan öncesinde Katnut’u henüz yoktur. Bu yüzden, öncelikle, aşağıdaki gerçekten de yukarıdakinin var olduğuna inanmalıdır, ama yukarıdakini hissetmez, çünkü aşağıdaki yukarıdakinin yüceliğini görmez. Buna “Şehina sürgünde,” denir, yani Şehina onun için toz gibidir; yukarıdakinin tozdan fazla bir tadı olduğunu hissetmez. Bu nedenle, kişi yukarıdakinin yüceliğini fark ettiği zaman bu, yukarıdakinin AHP’ı yükseldi, diye kabul edilir ve aşağıdaki de yükselir ve Tanrısallığı hissetmeye ulaşır. Bunun ölçüsü yukarıdakinin kusurlarını gördüğünde, duyduğu acıya bağlıdır. Böylece, bu ölçüde, yukarıdaki onun için yükselmiş olur. Bunun amacı aşağıdakini ıslah etmektir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,267