e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Sürgünün Anlamı

Not 71

İsrail sürgündeyken, Şehina (Kutsallık) onlarla beraberdir.” Bu, bir kişi bir alçaklığa düşerse, maneviyatın da onda düşeceği anlamına gelir. Fakat “Bir Mitzva (emir), bir Mitzva’yı tetikler” kuralına göre, neden kişi bir düşüşe geçer? Cevap: Kişiye yukarıdan bir düşüş verilir ki kişi böylece sürgünde olduğunu hissetsin ve sürgünden kurtarılmak için merhamet dilesin. Buna “kurtuluş” denir ve orada ilk önce sürgün olmazsa kurtuluş olamaz.

Sürgün nedir? Kişi öz-sevginin egemenliği altındadır ve Yaradan uğruna çalışamaz. Öz-sevgi ne zaman sürgün olarak kabul edilir? Sadece kişi bu kontrolden çıkmak istediği zaman, çünkü kişi Yaradan uğruna hiçbir şey yapamamaktan acı çeker. Sonuç olarak kişi çalışmaya başladığında, bedenin bu çalışmayı kabul ettiği bir zevk ve ödül olması gerekiyordu. Ardından, kişinin “Yaradan uğruna” meselesi olduğunu görmesine izin verildiğinde, zira bir Mitzva bir Mitzva’yı tetikler ve kişi sürgünden kurtarılmayı istemek zorunda kalmıştır, o zaman kişi sürgünden kaçar.

Kişi sürgünden nasıl kaçar? Bu işte başarılı olamayacağını söyleyerek. Peki, ne yapar? İntihar eder, yani çalışmayı terk eder ve “Onların hayatlarındaki kötüye ‘ölü’ denir” olarak kabul edilen maddesel hayata geri döner.

Sonuç olarak sürgünden kurtuluşu istemesi gerektiğinde sürgünden kaçar ve intihar eder. Bu şöyle yazıldığı gibidir, “Efendinin yolları düzdür; erdemliler onlarda yürüyecek ve günahkârlar onlarda başarısız olacaklar.” Ancak, kişi mantık ötesi gitmelidir.

Maneviyattaki bir düşüş, artık onun inancının olmadığı anlamına gelmez. Aksine, şimdi daha fazla çalışma yapmalıdır ve önceki inanç bu çalışmaya kıyasla bir düşüş olarak kabul edilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,277