e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Toplumun Rolü

Kişi, kişisel çıkar görmediği bir olayda ufacık bir hareket etme motivasyonunun bulunmadığı, kişisel-sevgi denilen bir Kli (kap) ile yaratılmıştır. Ve kişisel sevgiyi indirgemeden Yaradan ile Dvekut’u(tutunma-bağlanma); yani form eşitliğini gerçekleştirmek mümkün değildir.

Ve “kötülük” denilen alma arzusunu indirgemekte birlikte çalışmak üzere büyük bir güç oluşturabilmek için bir topluluğa ihtiyacımız var. Zira bu (form eşitliği) doğamıza zıttır ve insanın yaratılış amacını engeller.

Bu nedenle, toplum bunu (Yaradan ile Dvekut’u) gerçekleştirmeye hemfikir olmuş bireylerden oluşmalı. O zaman, tüm bireyler kendisine karşı savaşabilen tek bir büyük güç oluşturur, çünkü herkes diğer herkesin içinde dâhildir. Böylece, her bir kişi amacı gerçekleştirmek için büyük bir arzu üzerine kurulmuş olur.

Birbirine dâhil olmak için, her kişi kendisini diğerleri önünde indirgemelidir. Bu, her bireyin dostlarının hatalarını değil erdemlerini görmesiyle yapılabilir. Ancak, kendisini dostlarından birazcık dahi yukarıda gören kişi onlarla bütünleşemez.

Ayrıca, toplanma esnasında ciddi olmak niyeti kaybetmemek için önemlidir. Zira toplanma nedenleri bu amaçtır. Tevazu ile yürümek ise büyük bir şeydir. Kişi ciddi değilmiş gibi yürümeye alışık olmalı, ancak gerçekte onların kalplerinde bir ateş yanar.

Ve yalnızca kendi çıkarlarını düşünen insanlara karşı, kişi toplantı esnasında onların amaca yönelik olmayan söz ve davranışlarına karşı dikkâtli olmalı ki Yaradan ile Dvekut’u gerçekleştirebilsinler. *Dvekut ile ilgili olarak “Matan Tora” makalesine bakınız.

Bununla beraber, kişi dostlarıyla birlikte değilken kalbindeki niyeti hiç belli etmemeli ve herkes gibi görünmeli. “Kralın senin Tanrınken tevazu ile yürü” sözünün anlamı budur. Bununla ilgili daha ileri yorumlar bulunmakla beraber bu basit açıklama da gayet büyük bir şeydir.

Dolayısıyla, birbirleriyle bütünleşen dostlar arasında eşitlik olması iyidir. Böylece kişi diğerinin önünde kendisini indirgeyebilir. Ve toplum içinde ciddiyetsizliğe izin vermemek için iyi gözlem yapılmalıdır. Çünkü ciddiyetsizlik her şeyi mahveder ama yukarıda söylediğimiz gibi, bu içsel bir konudur.

Bununla beraber, toplumdan olmayan bir kişinin yanında ciddiyetsizlik gösterilmemeli, sadece yeni gelen kişiyle eşitlenilmeli. Bir başka deyişle, ciddi konular konuşmaktan kaçının ve sadece “davetsiz misafir” denilen bu yeni gelmiş kişiye uygun şeylerden bahsedin.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,301