e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ve Yitro Duydu

Not 605

Ve Yitro duydu.” Zohar sorar, Yitro duydu ve bütün uluslar duymadı mı? Ne de olsa, “Uluslar duyacak, kızgın olacaklar” yazılıdır. Ancak Yitro duydu ve kırıldı ve tüm uluslar duydu ve kırılmadı. Bu nedenle, onların duyması duyma değildir.

Yitro’nun Kızıldeniz’in yarılmasını ve Amalek’e karşı savaşı duyduğunda neden kırıldığını sormalıyız. O burada iki şey gördü: 1) Yaradan’ın tarafında, Yaradan Musa’ya “Efendi sizin için savaşacak ve siz sessiz olacaksınız” dedi. Amalek’e karşı savaşla ilgili olarak şöyle yazılıdır: “Ve Musa Joshua’ya, “Bizi seçin ve Amalek’e karşı savaşın” dedi. Musa ile ilgili olarak, “Gün batımına kadar elleri inancın elleriydi.” yazılıdır.

O Mısır’dan çıktığında, onların Yaradan’a inandıklarını söylemeliyiz. O zaman, inanç nedeniyle, aşağıdan bir uyanışa ihtiyaçları yoktu. Bunun yerine, Yaradan onlara sadece inanmaya devam etmeleri gerektiğini ve Yaradan’ın onlar için savaşacağını söyledi. İnancın gücü onu tüm sıkıntılardan kurtarmaktır.

Bu böyledir, çünkü inanç aslında aşağıdan bir uyanıştır, bilgelerimizin “Her şey cennetin elinde fakat cennet korkusunun” dediği gibi.

Diğer taraftan, “yol boyunca seninle nasıl karşılaştığı” olan Amalek’e karşı savaş, “Ardınızdan sürüden ayrılanlara saldırdı” şeklinde yorumladıkları gibi, “İsrail halkına sapkınlık getirerek”, kelimeleri keserek ve yukarı atarak, onları yukarı çevirerek ve “İnsanlarınız İsrail’e emrettiğiniz emirler, bu onlara nasıl yardımcı oldu?” diyerek. Siftey Hahamim [Kitap] bunu böyle yorumluyor. Bu nedenle, mesele cennet korkusunun anlamı olan inanca bağlıdır ve bu insanın ellerindedir. Bu yüzden savaşmak zorunda kaldılar.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,290