e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Mektup 74

13 Şubat 1966

Tüm kalbimle sevdiğim dostuma,

Senden haber almaya özlem duyuyorum. Verecek özel bir haberim yok, mektubuma Tora sözleriyle başlayacağım.

Şöyle yazılıdır: “Altı gün çalış fakat yedinci gün dinlen.” Bu demektir ki, Şabat dinlemek, hafta içi günleri çalışmak için verilmiştir. Hafta içi çalışmalıyız çünkü çalışmayan kişi “Altı gün iş yap,” sözünü yerine getiremez. Peki çalışması Tora olan bir öğrenci ne yapmalı?

Bizden istenen nedir? Tora ve Mitzvot yerine getirmenin anlamı nedir? Baal HaSulam’a göre onlar bize çare olarak verilmiştir ki böylece başarmamız gereken amacı başaralım.

Dolayısıyla, önce yaratılış amacını, bu dünyaya gelme sebebimizi anlamalıyız. Kutsal kitaplardan bilinir ki, yaratılışın amacı yarattıklarına iyilik yapmaktır (ineğin buzağının istediğinden daha fazlasını emzirmek istemesi kuralına göre). Öyleyse Yaradan’ın vermek istediği hazzı ve mutluluğu almaktan kim bizi alıkoyar?

Utanç ekmeğinden kaçınmak için bunun olduğu yazılıdır. Bu demektir ki, dostundan armağan alan biri ondan utanır. Dolayısıyla insanın haz alımından utanmaması için Tora ve Mitzvot çalışması verilmiştir, böylece bu çaba vasıtasıyla armağan almakla ödüllendiriliriz. Bu demektir ki, Yaradan’dan haz ve bereketi utanç olmadan almaya uygun kabımız olduğunda, haz ve bereketi yukarıdan alırız.

Şimdi yukarıda söyleneni anlayabiliriz. Bize hazzı alacak kaplarımızı ıslah etmek için altı gün verilmiştir. Şabat ise, kapların ıslahı değil, hazzın alımı zamanıdır. Bu nedenle Şabat’a çalışmadan Şvita (kesilme/dinlenme) denir ve Şabat akşamı hazırlamış olduğumuz tüm kaplar dolar çünkü Şabat “sonraki dünyanın suretidir.”

Buna göre bağlanmamız gerekenleri anlayabiliriz, yani haz ve mutluluk almak için çaba göstermeye ihtiyacımız olduğunu anlarız, sonra Yaradan yardım eder.

Dostun

Baruh Şalom HaLevi Aşlag

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,273