e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Bilgenin Ruhu, Ondan Hoşnut Değildir

Bilgenin Ruhu, Ondan Hoşnut Değildir

Not 141

Ruha, mantık üstünün Kelim’inde [kaplarında] parlayan Hasadim [merhametler] olarak adlandırılan “bilgenin ruhu” denir. Dolayısıyla, kişi bilgenin ruhunu alması gerektiğinde, bilge ondan hoşnut değildir. Yani bu onların ruhlarına göre değildir ve onlar, bilgenin ruhunu değil bilgenin niteliğini almak isterler. Başka bir deyişle, onlar, mantık içinde almak isterler.

Bununla birlikte, bilgenin ruhunu almaya, Hassadim ile kıyafetlenecek olan “bilgenin ruhu,” denen Hohma’yı [bilgelik] almaya onlar tahammül edemezler. Buna “bilgenin ruhu ondan hoşnut değildir,” denir.

Her ne kadar “Bilge’nin ruhu ondan memnun değildir,” sözünün gerçek anlamı, bunun iyi bir şey olmadığıdır, zira bilge bunun yanlış olduğunu söyler, ancak çalışmada, “Bilge’nin ruhu ondan memnun değildir,” koşulu mantık ötesindedir ve bu “memnuniyetsizlik,” kişinin her şeyi mantık içinde aldığı durumdur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,286