e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Bugün Burada Duruyorsunuz – 1

Bugün Burada Duruyorsunuz – 1

Not 63

“Bugün burada duruyorsunuz hepiniz.” Bu demek oluyor ki onları topladı… sözleşmeyi kabul etmek için (RASHI). “Hepiniz”, herkesin Arvut’a [karşılıklı sorumluluk] (Ohr HaChaim) girdiği anlamına gelir.

Bir soru vardır, neden o çoğul formla başlar, “hepiniz”, sonra tekil forma geçer, “İsrail’den her insan”. Bunun anlamı “Hepiniz”in, İsrail’deki herkese yayıldığıdır yani İsrail’den her biri “hepiniz”e dâhil edilir, şöyle yazıldığı üzere, “Ve İnsanlar dağın eteklerinde kamp kurdular”, tek bir kalp ve tek adam gibi. Başka bir deyişle İsrail sevgisi olduğunda onlar başarabilirler, “Efraim putlara katılmış, bırak olsun” yazıldığı gibi.

İnsan, küçük bir dünyadır ve tüm dünyayı kapsar. Tekil olma derecesine ulaşmalıdır, “Ödüllendirildi, kendini ve tüm dünyayı erdemin tarafına mahkûm eder” (Kidushin 40b) yazıldığı gibi.

Bu nedenle bir kişi tüm bireyleri kabul ettiğinde, “başlarınız ve kavimleriniz” çünkü herkes sözleşmeye katılmalıdır yani bu, “tüm kalbinizle ve her iki eğiliminizle” Yaradan’ın bir işçisi olmaya gelmek anlamındadır. Başka bir deyişle, insandaki düşük nitelikler bile ıslahtan geçmelidir.

Böylece sizi bugün kendi halkı olarak belirleyebilir ve O üzerinizde bir Tanrı olacaktır.” Yani bir kişi, tekil otoritede olduğu bu edinime erişecektir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,282