e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Çalışmadaki İncelemeler

Not 222

Beruria bir fısıltıyla öğrenen öğrenciyi buldu. Onu tekmeledi ve ona ‘Her şeyde emredilip, tutuldu’ yazılı değil mi?” dedi. Eğer birinin 248 organında emredilirse, tutulur. ‘Gizlilikte öğrenen öğrenci, Beruria onu tekmeledi ve şöyle dedi, “Her şeyde emredildi; eğer birinin 248 organında emredilirse, o kalpte tutulur ‘”(Iruvin 54a).

“Gizli”, kişinin hala “ses” denilen “işitme” ile ödüllendirilmediği anlamına gelir. “Tekme” uyanış demektir. Beruria”, çalışmanın Beruriut’udur [incelemeler]. “Kişinin 248 organı” ihsan etme anlamına gelen, örtülü Hasadim [merhametler] olan, yani Haze ve yukarısından gelen tüm seviyedir. İfşa olan Hasadim, ihsan etmek için alma olan Haze’den aşağıya doğrudur.

İki idrak vardır: 1) ihsan etme, 2) ihsan etmek için alma. “İhsan etme”, bir kişi Tora ve Mitzvot’la [emirler] ihsan etme tutumuyla meşgul olduğunda ve kişinin hala Mitzvot’un tadını tatmadığındadır. İhsan etmek için alma, kişinin Tora ve Mitzvot’un tadını hali hazırda hissettiği anlamına gelir, ancak o tadı ihsan etmek için alır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,281