e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Hafızasını Silmemiz Gereken Amalek Nedir?

Hafızasını Silmemiz Gereken Amalek Nedir?

Not 33

Kötülere göre, bir kıl payı gibi görünür” (Sukkah 52). Yani onlara, Amalek’in yenilemeyecek kadar güçlü olmadığı gösterilir.

Erdemlilere – yüksek bir dağ gibi” çünkü onlar erdemli olmak ve Yaradan uğruna bu şekilde çalışmak istedikleri için güçlüdürler. Bu nedenle onlara üstesinden gelmeleri ve Keduşa’ya [kutsallık] almaları için, her seferinde daha fazla kötülük verilir. Başka bir deyişle her seferinde kendileri için amacını alırlar ve kendileri için amacı yerine, Yaradan uğruna çalışırlar.

Örneğin, çalışmaya başladıklarında, yemek ve içmek ve benzeri şeylerde on gram haz hissettiler ve bunu bırakma gücüne sahiptiler. Daha sonra, onlara maddesel hazlarda on beş gram haz verilir. Ardından yeni bir çalışma başlar ve daha da kötüleştiklerini hissederler yani şimdi üstesinden gelinecek daha çok iş olduğunu gördükleri için, üstesinden gelme güçlerini kaybettikleri anlamına gelir.

O zaman, bunun gerçek olmadığını söylemelidirler ancak daha önce on gram hazzın tadını hissettiler ve galip geldiler ve şimdi on beş gramın üstesinden gelemezler.

Daha sonra, çalışma ve dua yoluyla on beş gramın üstesinden gelebilirler ve onlara maddesellik içinde yirmi gram lezzet verilir ve görürler ki, üstesinden gelemezler. Geriye baktıklarında kendilerine “Neden daha önce uyku ve diğer şeylerin üstesinden gelebildik ve şimdi o zamandan daha kötü hale geldiğimizi görüyoruz” diye sorarlar.

Aynı zamanda bunun gerçek olmadığını da anlamalıyız fakat daha önce, on gram hissettiklerinde üstesinden gelebildiler. Ama şimdi, onlara yirmi gram haz verilmiştir, elbette henüz bunun üstesinden gelemezler, yirmi gram hazzı bırakma çalışmasına hiç sahip olmadıkları için, tüm yaşamları gözlerinde on gram kadar bile haz etmediğinden, şimdi yaşamanın on gramdan daha değerli olduğunu hissederler ve bu yüzden daha önceki adanmışlıkları onlara zor gelir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,280