e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > İlk Gün Yaratılan Işık – 1

İlk Gün Yaratılan Işık – 1

Not 256

İlk gün yaratılan ışık, Âdem onun içinde dünyanın sonundan gördü… Yaradan tufan neslinin ve Babil neslinin yaptıklarına baktı ve onların uygulamalarının bozuk olduğunu gördü. Kalktı ve gelecekteki erdemliler için onu gizledi.

Bu nedenle, kişi içindeki tufan neslini ve Babil neslini ıslah etmeden önce gizlenmiş ışık ondan saklanır. Tufanın nesli kalp olarak kabul edilir ve Babil’in nesline akıl” denir. Her insan tüm dünyadan oluştuğu için, dünyadaki bütün milletleri içimizdeki kötülüğe atfederiz.

Bilgelerimizin “O, Şeytan, kötü eğilimdir.” (Baba Batra 16a) dediği gibi, kötü eğilim bir melek olduğundan ve bilgelerimiz, her meleğin isminin yalnızca işinden sonra verildiğini söylediğinden bir kişide kötü bir şehvet uyandığında, onlar için bir Merkava [savaş arabası / yapı] olan ‘tufan nesli’ olarak adlandırılır.

Ayrıca, bir kişide kötü düşünceler uyandığında, kötü eğilim Babil nesli için bir Merkava haline gelir. Kötü eğilimin adını Babil neslinden sonra almasının nedeni budur.

Bu iki genel nitelik ıslah edildiği zaman gizli ışık ortaya çıkar çünkü o zaman kişi erdemli olur. Bu, gelecekteki erdemliler için gizledi”nin anlamıdır, yani sadece erdemliler olduğunda bu ışık ifşa olur ve onlar Tora ve Mitzvot’ta [emirler] bulunan haz ve zevki hissetmeye başlarlar.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,276