e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Mısır’dan Göç için Sorular

Mısır’dan Göç için Sorular

Not 937

1) Kötü olanların soruları. Kötü olanların şikayetinin cevabını anlamalıyız. “Bu çalışma senin için nedir?” der ve eğer orada olsaydı, kurtarılmış olamazdı. Sürgünden çıkamamasının nedeni nedir?

2) Yaradan’ın, eğer İsrail halkını Firavun’un ellerinden çıkarmak istiyorsa, neden Firavun’un rızasına ihtiyacı olduğunu anlamak. Ne de olsa O, Her şeye gücü Yeten’dir ve Firavun’un rızası olmadan bile onları çıkarabilir.

3) Yaradan neden Firavun’un kalbini katılaştırdı, zira sanki O, onun seçebilmesini, reddetmiş gibi görünüyor.

4) Kutsal kitaplarda, Mısır’daki İsrail’in, Yaradan onlara ifşa olup, onları kurtarana kadar Tuma’a [safsızlık]’nın kırk dokuz kapısında kaldığı yazıldığı bilinir. Anlamalıyız, kurtarılmanın ilanından sonra hazırlık yapmış olmaları gerektiğinden, neden Tuma’a’nın kırk dokuz kapısına girdiler?

5) Ayrıca Matza [hamursuz ekmek] ve Maror [acı ot]’un anlamını ve aralarındaki bağlantıyı anlamalıyız. “Bundan dolayı, Matza ve Maror senden önce yerleştirilmedikçe konuşmadım” diye yazılıdır, çünkü o zaman Mısır’dan çıkma üzerine konuşmanın zamanıdır, başka bir zamanda değil.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,273