e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ödül Kedere Göredir

Not 158

Bir kişinin uyguladığı Tora ve Mitzvot [emirler] sayesinde, kendisini arındırmak istemesi için ona düşünceler ve arzular getirirler. Buna “Arınmaya gelen kişi” denir. Bu, kişi kendini öz sevgiden arındırmak için çabaladığı zamandır.

O zaman, saflığa ulaşamayan bir duruma, aksine bir keder ve acı durumuna gelir. Bu böyledir çünkü her seferinde gerçeği daha çok görür: Öz sevginin içine dalmıştır ve ufukta onu bundan çıkarabilecek hiçbir olasılık görünmemektedir.

Sonra buna pişman olduğunda, Yaradan’ın yardımına ihtiyaç duyar. O zaman, bilgelerimizin “Arınmaya gelen kişiye yardım edilir” (Şebbat 104a) dediği gibi yukarıdan yardım gelir. Bu “tüm ışıklar” olarak kabul edilir.

O zaman, “Ödül kedere göredir” deriz, yani sahip olmadığına pişman olduğuna göre, kişi kederi için bunu alabilir. Bu saygınlığı olmadığı için pişman olan bir insan gibidir. Bu nedenle, onun kederi kendisine saygınlık kazanacak şeyler yapmasını sağlar.

Bu yüzden, bir kişi kendini alma kaplarından arındırmadığı için pişman olduğunda, ödül ne olacaktır, yani kendisini alma kaplarından arındırma gücüne sahip olacak mıdır? Sonuçta, “Ödül kedere göredir” yani kişi pişman olduğu madde her neyse, o madde üzerinde dolum alır.

Böylece soru, Ödül almasına nasıl izin verilir? idi. Cevap şudur; ödül almanın üzerindeki tüm yasak onun alıcı olacağındandır. Ancak, burada tam tersidir; kişi ihsan edebilme ödülünün verilmesini ister ve buna kesinlikle izin verilir. Kli [kap] olmadan ışık olmadığı için keder yoksa merhamet çekmek imkansızdır.

“Ödül kedere göredir” demek pişman olduğu için ödüllendirildiği anlamına gelir. Kişi para üzerine pişman değildir ve kişiye saygı duyulur. İhsan edilebilmenin ödülüne izin verilir, çünkü çalışmanın amacı budur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,292