e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Yakın Bir Yol ve Uzak Yol

Not 138

Dvekut’a [yapışma], “yaşam”, Keduşa [kutsallık] denir. Kendi için almak anlamına gelen “ayrılık”, “ölüm” olarak adlandırılır ve Yaşamların Yaşamından ayrılıktır. Ayrıca, Keduşa’dan ayrılma, Tuma’a [safsızlık] olarak kabul edilir.

Neden ayrıldık?” sorusu, ruhunda saflık olmayan birini ilgilendirir. Yaradan’ın yanıtı hem ruhu saf olmayan biri hem de uzak bir yolda olan biri üzerinedir.

Keduşa’ya yakın bir yol, kişi ihsan etme yolunda yürüdüğü zamandır. “Uzak yol”, onu Keduşa’dan ayıran, alma yolunda yürüdüğünü gördüğündedir.

İnsanın ruhu için saf olmayan”, onlar kötülüğü tanımaya geldiklerinde, “Neden ayrıldık?” diye haykırdıkları anlamına gelir. Ancak genel halk, insanın ruhu için onların saf olmadıklarını hissetmez. Aksine, tüm tutkuları bedeni ilgilendirir ve ruhla ilgili olarak, hiçbir şeyden yoksun olduklarını hissetmezler.

Bu nedenle saftırlar çünkü saf ve saf olmayan bir insanın hissindedir. Kişi hasta olabilir, ancak hastalığı hissetmezse tedavi edilmek için doktora gitmez. Sonuç olarak, duygularında gerçekte iyi olmasa da kişi iyidir.

Bu kimin doğru olduğuna göre değişir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,290