e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Michael Laitman > Kabala Kütüphanesi > Yeni Hayat > Yeni Hayat 1095 – Sırlar

Yeni Hayat 1095 – Sırlar

Oren Levi: Merhaba. Dr. Michael Laitman ile Yeni Hayat söyleşi serisinde bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz. Merhaba Dr. Laitman.

Dr. Laitman: Herkese merhaba.

Oren Levi: Bugün, sırlar hakkında konuşmak istiyoruz. Sırların neden var olduklarını, rollerinin ne olduğunu, iyi bir yaşam yolunda neden bizi bu kadar çok cezbettiklerini anlamak istiyoruz.

Konuk: Hepimizin kendine ait sırları, diğer insanlardan sakladığı şeyleri vardır. Hem kendimizi korumak hem de ilişkilerimizi muhafaza etmek, incitmemek ve incinmemek için bunu yaparız. Aynı zamanda ilişkilerimizde, ailede çiftler arasında ya da iş ortamında patronuma söylemeyeceğim, kendime sakladığım şeyler, hatta kendimden bile gizlediğim sırlar vardır. Ulusal sırlar, aile sırları, nesillere özgü yemek tarifleri ile ilgili sırlar ya da herkesin bilmemesi gereken ailevi sırlar vardır. Çok çeşitli sırlardan söz edilebilir. Bazı sırlar genel anlamda tartışmalıdır, sırlara karşı olan tutum bir bütün olarak tartışmalıdır. Bir yandan kendimi ve mahremiyetimi korumaya yönelik bir his söz konusuyken, diğer yandan her şeyin çok net bir şekilde anlaşılması için, gerçek bir dünyada yaşamak için tüm sırları açığa vurmaya yönelik kuvvetli bir arzu vardır. Bu söyleşide Kabala İlmi’nin sırlar hakkında neler söylediğini gerçekten duymak isteriz. Çok geniş ve derin bir gerçeklik anlaşıyışına sahip olan bir birey olarak, siz sırlar hakkında neler söyleyebilirsiniz? Sorum şu: sırlar neden var?

Dr. Laitman: Her şeyden önce, soru şu ki “sır nedir”? Kime ilişkin bir sır bu? Bu ne tür bir sırdır, vs… Bizler gelişiyoruz, doğduklarında çocukları görüyoruz, onların sırları yoktur, sınırlıdırlar. Olabildiğince güvende olmaları ve küçük dünyalarında iyi olmaları için çocuklara elimizden geldiğince yardımcı olmak istiyoruz. Daha sonra sırların var olduğunu hissettiklerinde mutlu oluyoruz. Çocuk onları keşfetmek istiyor, sırları açıyor ve deşiyor. Bu olay tamamen sırların açığa çıkmasıdır. Doğanın tamamı, tüm dünya, onların ne anlama geldiklerini bulmamız için sırlarla doludur. Sırları açığa çıkarmak, doğanın bir parçasıdır. Öncelikle ve en önemli olarak, bilmediğimiz ancak bilmeye dair arzu duyduğumuz şey sırdır. Soru şu ki: tüm sırları ifşa etmeli miyim, etmemeli miyim? Aynı çocuklarda olduğu gibi, onlara faydalı olan ne varsa açıklıyoruz, faydalı olmayanları ise açıklamıyoruz. Bu aslında eğitimdir ve onların hep daha çok şeyi keşfetmelerini isteriz. Onlarla farklı farklı şeyler hakkında, hatta gerçekten bilmeleri gerekmeyenler hakkında bile konuşuyoruz. Örneğin, kıtalar, evren, onların bilgi sahibi olmalarını istediğimiz herhangi bir şey hakkında konuşuyoruz. Yani, herhangi bir şeyin açığa çıkarılmasına sır denir. Bir şey bir kişiye fayda veriyorsa, çok öncede kalmamışsa, kişi için o şey iyidir, saygıdeğerdir. Ölümcül bir hastalığı olan birine bunu söylemek, kastedilen tutum değildir. Bugün zaten farklı bir tutum söz konusudur. Bu bir sorudur ve gerçekten bilmiyoruz. Bu tarz bir şeyi bir aile üyesine söylemek ya da söylememek konusunda konuşmamız gerekiyorsa, Tanrı’nın bizi bundan menettiğini farzedelim. Bizim için bu gerçekten kolay bir karar değildir yani bu ne tür sırlar olduğuna bağlıdır.

Eğer sırlar iyi ise genelde onları açığa vurmak isteriz ve hatta bunu yapmaktan gurur bile duyarız. Sırlar kötü ise dikkatli olmamız gerekir. Zararlılar mı? Eğer bu iyi bir şeye dönüştürülebilecek zararlı bir şey ise bir kişi onu biliyorsa yani sırları açığa vurarak ya da gizleyerek onlarla oynamak insanın, toplumun, çocukları ile ilgilenen ebeveynlerin ellerindedir. Burada gerçekten çok özel bir iş yaptığımızı görüyoruz. Bir kişinin bilmediği her ne olursa olsun, ona fayda sağlayabilir ya da zarar verebilir. Tüm bunlardan önce, bu bana o insanı kontrol etme gücü verir. Dünyanın dört bir yanındaki politikacıların birbirlerine yaptıkları gibi. Sizin bazı sırlarınızı biliyorum ve siz de size dair bazı sırları bilip kimseye söylemediğimi biliyorsunuz. Ben kimseye söylemiyorum, siz de benim için aynısını yapıyorsunuz. Belli bir siyasi pozisyon için birini seçtiğimizde, düşmanlar onları aleyhimizde kullanmasın diye o sırları ortadan kaldırmak zorundayız. O hâlde, farklı türde sırlar vardır. Bilimsel sırlar, hayata dair sırlar vardır. Fakat genelde uğraştığımız sırlar toplumdaki sırlardır. Sizi tanıyorum, siz de beni tanıyorsunuz. Bu oyunu az çok oynayabiliriz. Bugünlerde medyanın gerçekten bize zarar veren, bizim boğazımıza sarılmak isteyerek yaptığı daha büyük bir ritüel var. Herkes hakkında her şeyi biliyorlar ve ellerinde herkesin bir dosyası var. “Dikkatli olun, o dosyayı açabiliriz”.

Bu, insanlığın hâlâ sırlara karşı bir tür zayıflık geliştirdiği bir sorundur. Çünkü herhangi biri, yarım olana değil, gerçek olan şeylere sahip olduğu konusunda emin olmak için bir kalıba girer. Önemli değil çünkü sırlar herkesin hissettiği her şeyi ekleyebileceği şekilde, yalanlarla beraber geliyor. Bir şey hakkında kesin bilgim olmadığı için, istediğim herhangi bir şeyi oraya ekleyebilirim. Burada çok keskin ve tehlikeli bir silaha sahibiz. Bugünlerde bu dünyadaki birçok insan bu şekilde davranıyor ve bu dünyanın dönüştüğü durum budur. “Umrumda değil, benim hakkımda ne istersen söyle, umursamıyorum, cevap vermiyorum”. Neden? Çünkü hepsi yalan haber. Ne isterlerse söyleyebilirler. Bu yüzden boğazıma sarılıyorlar, bu yüzden korku duyacağım, hayatta ya da toplumda olmam gereken rolü oynayamayacağım. Bunu yapmak için boyun eğmeyi kabul etmiyorum. Tüm bu durumların gelişmesine neden olabilecek ve benim kim ve ne olduğumu herkese gösterebilecek bir kişinin emrine amade olmayı kabul etmiyorum. Bununla nasıl başa çıkılacağı konusu bir sorundur. Teslim olan ve boyun eğen kişiler var. Bir de “umrumda değil” diyenler var. Fransa’nın bir başkanı olduğunu hatırlıyorum. Tıpkı Berlusconi’ye yaptıkları gibi, bu başkanın kişisel bilgileri hakkında konuşmaya başlamışlardı. Onun hayatındaki bir kadın hakkında, vs. konuşmaya başladılar ve o bu konuda çok şey söylemişti. Böylelikle insanlar o ülkeye liderlik yapan kişinin gerçek bir erkek olduğunu anlayacaklar. Böylece bu konu manşet olmamaya başladı.

Konuk: Doğru. Büyük insanlar hakkında konuşmak niyetinde değilim, bilirsiniz, orada güçler savaşı farklıdır. Basit insanlarla, bazen en yakınlarımızdan sakladığımız şeylerle ilgili sorular sormak istiyorum. Söylediğiniz gibi, birini bir kalıba sokabiliriz. Bizleri kötü gösteren sırlar vardır. Herkesin böyle sırları olur.

Dr. Laitman: İnsan, tüm niyetleri ile birlikte ıslah oluncaya, tüm arzuları başkalarının iyiliğine yönelinceye kadar öyledir.

Konuk: Yalnızca bunu açıklayabilir misiniz?

Dr. Laitman: Her zaman, diğer herkese karşı iyi olduğu, bir iyilik meleği olduğu zamana kadar dediğiniz gibidir. Çünkü onun her zaman saklayacak bir şeyleri olur ve hep bir şeylerin açığa çıkmasından korkar. Düşünce ve arzularının tamamı ile eylemleri arasında paralellik olsa bile. Bu nedenle hiçbirimiz korunmuyoruz.

Konuk: Sırlarımız daima diğer insanlarla mı ilgilidir? Yani başkaları ile olan ilişkilerimizle mi ilgilidir?

Dr. Laitman: Diğer insanlarla, toplumla ilgili değilse, sahip olduğum sırların bütünü ilâhi mekanizmanın, Hayatın Mekanizması’nın bir parçası olduğumdur. Hayat nedir, ölüm nedir? Açığa vurmak, ifşa etmek, çözmek istediğim sırlar nelerdir? Bunlar farklı çeşit sırlardır. Bunlar, başkalarının onları kullanmak sûretiyle beni olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilecekleri türden sırlar değildir.

Konuk: Yani bunun koruyucu bir sistem olduğunu mu söylüyorsunuz?

Dr. Laitman: Bizler egoistiz ve başkalarına kötülük yapmak veya onlar hakkında kötü düşünmek konusunda henüz özgür değiliz. Genel olarak birbirimize, başkaları hakkında bir şeyler söylermiş gibi davranmak konusunda da özgür değiliz. Mesele şu ki toplumda bir günden diğerine kararlar değişebilmektedir. Varsayalım ki hayatımın büyük bir bölümünde iş yerimde, herkesin önünde sigara içtim. Sonra yasaklandı. Eğer bir kişi iş yerinde sigara içerse işten atılacağına veya işten atılması için işlem başlatılacağına dair bir kanun çıkarıldı. Böylelikle şimdi bir köşede sigara içmek zorundayım. Eğer birileri bunu öğrenirse, gerçekten etkilenirim. Yani yasal ya da yasadışı şeyler yapabiliriz ve sonra bazı şeyleri yapmaktan korkabilir, utanabiliriz. Bu bir sırdır veya değildir. Yani sırları, düşüneceklerimiz, vereceğimiz tanımlar, insan ile ilgili neyin sır olduğu, içinde neyin olduğu ve onunla nasıl oynayacağımız gibi açılardan kontrol edebiliriz.

Konuk: Genel olarak sırlar hakkında çok cazibeli bir şey var. Genelde sırlar gizlidir, saklıdır. Her şeyi söylemeyiz, ifşa etmeyiz. Bu konuda heyecan uyandıran ve gerçek bir oyun olan bir şey var. Şimdi kendimden bile sakladığım bir sır varsa, bu sırla ilgili bir gerilim hissederim. Birine ait bir sırrı ifşa ettiysem, kesinlikle bir tür haz hissederim. Bu sırrı gerçekten cazibeli hâle getiren bir şeydir. Bir kişi daima sırları ifşa etmek ister.

Dr. Laitman: Hangi sırları?

Konuk: Hayata dair sırları, diğer insanlara ait sırları, her şeyi. Bugün bile internet birçok şeyi bize ifşa ediyor ve sırlarımız her zaman bir sır olarak kalmıyor. Bu nedenle bazı sırlar ifşa olunca, herkese açık hâle geliyor.

Dr. Laitman: Tamam, ne olmuş yani?

Konuk: Bunun iyi ya da kötü olduğunu söylemiyorum. Sadece sırları ifşa etmeye dair bir arzu olduğunu söylüyorum. Bu sırlarla alakâlı olarak nasıl açıklanabilir? Neden bu kadar çekici bir durum?

Dr. Laitman: Çünkü kişi bilmiyordu, şimdi biliyor ve yasaklı olan bir şey şimdi ona ifşa oldu. Muhtemelen mekanizma budur. Bilemiyorum. Üzgünüm ama bunlara fazla girmek istemiyorum. Eğer PR’ı (Halkla İlişkileri) kendim yapmak istersem o zaman daha çok çaba harcarım, benim hakkımda sırlar oluşmasına yol açarım. İnsanların dikkatini bana, benim ismime, iyi ya da kötü şekilde çekerek benim hakkımdaki sırların ifşa olmasına neden olurum. Bu önemli değildir çünkü böylelikle ünlü olacağım.

Oren Levi: Bir ilişkinin farklı yönleri hakkında bir soru sormak istiyorum. Eşim var, yakın arkadaşlarım var, hayatta farklı çeşit ilişkilere sahibim. Eşler hakkında sormak istiyorum. Bir çiftin sırları olmalı mıdır?

Dr. Laitman: Hiç sırra sahip olmamak imkânsızdır. Ayrıca insan olduğumuzu hatırlamamız gerekir. Bizler hayvan değiliz. Hayvanların farklı sorunları vardır. Yavru doğurması için bir dişiye ihtiyaç duyarlar. Erkek eşiyle yaşamına devam eder, o kadar. Fakat insan doğamız bizleri savunma sistemleri inşa etmeye ya da bir ev satın almaya zorlar. Borç alırız, çocuklarımız vardır, onları büyütmek zorundayızdır. Onları hayata hazırlamamız gerekir. Büyükanne ve büyükbabalarımız vardır, torunlarımız vardır. Yani bir yandan, birkaç neslin birlikte olup birbirine bağlı olduğu, bir yandan da genç bir çiftken geliştirdiğimiz ilişki vardır. Birçok çiftten bunu duydum. Bizler o insanlarız. Onlar artık yoklar. Alışkanlıkları ikinci doğası hâline getirmiş çok çift var. Bunu yapmalarının nedeni alışkanlık, çocuklar, vs. Bizler böyleyiz. Eğer böyleyse, elbette, birbirimize açıklamak istemediğimiz birçok şey olur. Bu nedenle psikologlar, avukatlar bundan çok fazla para kazanıyorlar.

Ancak günümüzde 50-60-70 yıl boyunca bir ilişki yaşıyoruz, geçmişte bir insanın hayat beklentisi bunun yarısı kadardı. Bunun yanı sıra insan hayatı boyunca çok fazla değişim yaşamakta. Zamanında eğer ben bir çiftçi olarak doğduysam, çiftçi olarak kalırdım, çocuklarım da öyle olurdu. Herkes aynı toprak parçasını işlerdi ve böyle devam ederdi. Bugün böyle bir durum söz konusu değildir. Bütün bir dünya sizden önce kuruldu. Siz değişirsiniz, medya, televizyon, internet ve her şey değişir. İnsanlar 20 yaşından 60-70 yaşlarına kadar muazzam bir değişim geçirir. Kişi bu değişimlerle ilgili ne yapar? Partnerleri hâlâ onlar için uygun mudur, değil midir? Yani tüm evin ve ipoteğin baskısı, belki çocuklarla, torunlarla, büyükanne ve babalarla ilgili baskılar… Her biri bir taraftan kişiye baskı uygular. Kişi ise bir taraftan zorunlu olduğunu hisseder. Bu toplumun bir parçasıdır. Öte yandan kişi sevdiği ve aslında istemediği her şeye alışmış olmasına rağmen istekli bir biçimde aile gibi bir kalıbı sürdürmeye devam eder. Burada aile ile ilgili farklı hesaplamalar vardır. Kişinin arkadaşları vardır, onlarla birlikte maç izlemek için dışarı çıkar, birahaneye gider, vs. İş hayatında neler olur? Sokakta neler olur? Bilmiyorum, bir kişi eşine karşı bu kadar açık olamaz ve bu durumda da sırlarınız zaten vardır. Ayrıca çocuklar da ebeveynlerinden bazı şeyleri gizlerler, ebeveynlerin çocuklarından gizlediği gibi. Yani, dünyamız bu anlattıklarımızla sınırlayamayacağımız farklı durumlarla doludur. İfşa etmiyoruz ama burada biraz evet, burada biraz hayır. Genellikle onlar hakkında biraz sessiz kalırız.

Oren Levi: Tamam, şimdi resmi anlıyorum. Odaklanmak istediğim konu ilişkiler. Resmi anlıyorum, nereden geldiğini anlıyorum ve herkes bu şekilde hisseder. Şimdi, kendim için mümkün olan en iyi ilişkiyi kurmak istersem, eşimden sırlarımı anlattığınız şekilde saklamalı mıyım?

Dr. Laitman: Bu size bağlıdır. Düşündüğünüz, istediğiniz her şeyi söylediğiniz bir durum düşünün. Kadın kocasına kendi hakkında ne düşündüğünü sorarsa: Şimdi birisiyle evlenme fırsatın olsaydı, kimi tercih ederdin? Onu mu, beni mi, yoksa hiçkimseyi mi? Ne cevap verirdiniz? Haydi söyleyin lüfen.

Oren Levi: Bu bir sorun.

Dr. Laitman: Tabii ki, bu bir sorun ve herkesin yaşadığı şey budur. Bu nedenle burada insan doğası diye bir şey olduğunu anlamak durumundayız. Hepimiz insanız ve değişimlerden geçiyoruz. Doğa bizi her zaman ilerletiyor ve bu nedenle bugün düzinelerce yıldır sahip olduğumuz bir bağlantı inşa edemiyoruz. Herkesin dolabında eşine göstermek istemediği bir çeşit iskelet vardır.

Oren Levi: Tamam, burası kesin. Dr. Laitman siz çok zeki ve görmüş geçirmiş birisiniz. Sizden biraz tavsiye istiyorum. Eşimden sır olarak ne saklamalıyım, ne saklamamalıyım?

Dr. Laitman: Tüm iyi şeyleri eşim ve genel olarak ailemden sır olarak saklamamayı tercih ediyorum. Elbette ki eşimin uzun, sağlıklı bir hayatı olmasını istiyorum. Onun güzel ve rahat bir hayatı olmasını önemsiyorum ve daha da fazla önemseyeceğim. Öte yandan herkesin konuşmak istemediği ve saklamayı tercih ettiği bir çok şeyi vardır. Hem aile içi huzur için hem de insanların ruh halini, sağlığını bozmamak için bu yapılır.

Oren Levi: Bunları ölçebileceğim standart nedir?

Dr. Laitman: Bu özel sırları, insanî küçük şeyleri saklayarak eşimin, benim, bizim fayda sağlamamızdır. Sonuçta insan nedir? Bugün buradadır, yarın orada!

Konuk: Farklı bir açıdan soru sormak istiyorum. Sırlar insanları uzaklaştırır mı? Onları birbirinden ayırır mı?

Dr. Laitman: Bu, çiftin gelişim düzeyine bağlıdır. Bunu anlayıp hissedenler vardır. Örneğin bir kişinin yurtdışında bir işte iki yıl boyunca çalıştığı bir duruma şahit oldum. Gitmek zorundaydı çünkü bu ailesi için borçlardan kurtulmak, para sıkıntısı çekmemek, vs. gibi birçok fırsat sağlayacaktı. Böylelikle o iki yıllığına yurtdışına gitti. Yurtdışında iki yıl kalan bir adam demek, tabii ki bu adamın seksten uzak kalamaması demektir. Bunun olacağını biliyorlardı ve bunu seçip kabul ettiler. Adam da eşi burada kaldığı için onun ne yaptığını düşünmek zorundaydı. Çünkü yemek yemek, seks ve aileye dair arzularımız var. Yemek bunlardan ilkidir. Eğer yemeğiniz yoksa, geri kalan arzularınıza sıra gelmez ve seks ikinci sıradadır. Ne olursa olsun diyebileceğimiz şudur ki yemekten sonra seks gelir ve aile ancak seksten sonra gelir. Böyle böyle devam eder. Ancak bunlardan sonra para, saygınlık ve bilgi gelebilir. Söylemek istediğim şu ki insan doğasını dikkate alıp, üzerinde çalışmak ve birbirleriyle dengeli bir şekilde ilişki kurmak zorundayız. Peki, burada sırlara yer var mıdır, yok mudur? Eğer kişi insan doğasını daha iyi anlarsa, bu şeylere baktığımız bakış açısının gerçekte olduğu seviyede olacağımızdan, o zaman aramızda daha az sır, daha fazla anlayış olacaktır.

Oren Levi: Peki, daha geniş bir bakış açısı hakkında soru sormak istiyorum. Genel olarak topluma geri dönelim. Diyelim ki sırları olmayan bir toplumun olduğu bir durumu tasvir edebiliyoruz. Herkes herkes hakkındaki her şeyi biliyor. Bu durumda ne tür bir hayatımız olurdu?

Dr. Laitman: Tekrar ediyorum bu, toplumun gelişmişlik düzeyine bağlıdır. Eğer gelişmiş bir toplum ise, her şey açığa çıkarılabilir ve bunların sır değil insan doğası olduğu hissedilir. Sonuç olarak ne keşfederiz? Hepimiz egoistiz, hepimiz narsistiz. Kim olduğumuza dair her şey apaçıktır. Bu herkes için apaçıktır. Herkes her konuda şu çiçek gibi açılır ve iyi, güzel bir hayatımız olur. Bu tamamiyle yasak olup olmadığına bağlıdır. Uygun mudur, değil midir? Katılıyor muyuz, katılmıyor muyuz? Bu tamamen sosyal onaya bağlıdır.

Konuk: Söyleşinin başında gerçekten birbirimize iyi gözlerle baktığımız bir dünyadan bahsettiniz. Böyle, sırlara ihtiyaç duyulmayan bir dünyayı inşa etmek… Bir insanın algısını nasıl değiştirir?

Dr. Laitman: Bizler burada ıslah olmuş insanlardan söz ediyoruz. Islah olmuş insanlar bambaşka bir konudur. Islah olmuş insanlar, insan doğasını anlarlar ve herkesle doğru bir biçimde, doğrudan o insanın doğasına göre bağ kurarlar. Böylelikle onların arasında sır olmaz. Sır olmadığında yaşam onları daha yüksek bir seviyeye getirecek bir yapıda olur. Doğayla bütünleşmemizin bizim için daha iyi olacağını anlamaya başlarlar. Doğa doğadır fakat biz insanoğlu olarak onun neresindeyiz?

Her zaman bu kirli çamaşırların üstesinden gelmek istiyoruz. Kendimizi bunun üzerine çıakaralım! Bakın, nelerle uğraşıyoruz. Tv’yi açın, radyoyu açın, vs. Kendimizi kanalizasyona sürüklüyoruz. Ne için? Haydi, bunun üzerine çıkalım! Her şeye izin verildiğini ve bir sorun olmadığını söyleyin. Sorunların %90’ından kurtulacağınızı düşünüyorum. Şimdi aramızda neler olduğunu görüyoruz. Nasıl yükselebileceğimizi öğrenelim.

Oren Levi: Neye doğru yükselmekten söz ediyorsunuz?

Dr. Laitman: İnsanlar arasındaki iyi ve güzel tutuma doğru. Seks, aile, para, saygınlık ve bilgiyi kapsayan hayvansal tarafımdan farklılaştığım, içimdeki insani tarafı yükselttiğim ve böylelikle hayatı değiştirdiğim ilişkiler kurmak. Yani, sırları nasıl ortadan kaldırabileceğimizi ya da en azından onlarla etrafta kirli çamaşırlar gibi oynamadığımızı ve böylelikle hayatlarımızın gerçekten değiştiğini düşününüz.

Konuk: Fakat düşündüğümü söyleyeceğim bir yerde olmamı sağlayacak olan nedir?

Dr. Laitman: Şu an kendimi herkese ifşa ettiğim ölçüde kendi kendimi denetleme, kendi kendimi inceleme. O zaman korkudan değil, içimdeki insani kısmı denetleme yoluyla kendim hakkında düşüneceğim. Deneyin ve sizi ne kadar yükselttiğini görün. Her şey apaçık. Yüce meselelerle ilgilendiğim ölçüde hayvansal kısımlardan farklılaşacağım.

Oren Levi: Dr. Laitman, ne yazık ki zamanımız doldu. Çok teşekkürler. Bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz. Bir dahaki söyleşide görüşmek üzere, en iyi dileklerimle!

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,340