e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Michael Laitman > Kabala Kütüphanesi > Yeni Hayat > Yeni Hayat 1119 – İnsan Vücudu

Yeni Hayat 1119 – İnsan Vücudu

Oren Levi: Merhaba. Dr. Michael Laitman ile Yeni Hayat Söyleşi Serisi’nde bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz. Merhaba Dr. Laitman.

Dr. Laitman: Herkese merhaba.

Oren Levi: Bugün Dr. Laitman ile insan vücudu hakkında konuşmak istiyoruz. Özellikle vücudun birbiri ile bağlantılı olan bu harika sistemlerinden insanlar arasındaki ilişkiler için ne edinebiliriz?

Konuk: Evet, bu söyleşimizde hayal gücümüzü cezbeden, belli bir model olan insan vücudundan ilham alırken bir insan toplumu olarak aramızda bağlantılar inşa etmek durumunda olduğumuzu anlamak istiyoruz. Vücudun tamamının nasıl bağlantılı olduğunu, tüm sistemlerin nasıl uyumlu bir şekilde çalıştığını, her bir hücre ve organın tüm vücuda nasıl katkıda bulunduğunu, farklı sistemlerin her bir hücreyi nasıl dikkate alabildiğini anlamaya çalışmak istiyoruz. İnsan vücudunda çok özel bir hassasiyet vardır.

İnsan toplumunun nasıl bir düzen kurmak zorunda olduğunu anlamak istiyoruz. Çünkü tüm dünya düzenini kurduğumuz tüm sistemlerin zamanla dağılmakta olduğunu görüyoruz. Hiçbir şeyin işe yaramaması ve çıkmaza girdiğimiz hissi mevcut. Bu nedenle şunu söylemeliyim ki gerçekten birbiriyle bağlantılı ve uyum içinde olacak bir toplumun nasıl inşa edileceği sorusundan kaynaklanan bir sıkıntı hissi içerisindeyiz. Sormak istediğimiz şey budur. Her şeyden önce toplumdaki insanlar arasındaki bağlantı modelini nasıl görüyorsunuz?

Dr. Laitman: Her sistemin birbirinden ayrılamayacak ya da tüm sistemden doğru bir yanıt gelmeksizin herhangi bir sistemdeki en küçük bir detayı bile değiştirilemeyecek kadar derinlemesine, sıkıca bağlantıda olduğu sağlıklı bir insan vücudu gibi aramızdaki ilişkileri de böyle kurmak zorundayız. O zaman bir vücut gibi işlev görecek olan tüm insanların arasında bir bağlantı inşa edilir. Bu; fiziksel, etten, kemikten bir beden değil, bir sistemdir. Yanıt veren, bağlantı kuran, yardım eden, koruyan, doğru çalışan bir sistem.

Konuk: Bugün toplumun belli bir şekilde düzenlendiğini görüyoruz. Uluslar, ülkeler, toplumlar…

Dr. Laitman: Bugün bizler ölü gibiyiz, yani doğru arzuya göre, doğru plana göre çalışmıyoruz ve bu yüzden bize ancak ölü denir. Çünkü aramızdaki bağlantı iyi değildir, aksine kötü bir bağlantıdır.

Konuk: Yani toplumun varoluşu boyunca kendisini düzenlediğini; çünkü yeni düzenlerin geldiğini ve başarısız olduğunu, bu döngünün sürekli tekrar ettiğini görüyoruz.

Dr. Laitman: Evet, kendimizi canlı canlı yiyoruz.

Konuk: Evet, insanoğlu olarak doğru modeli inşa edemediğimizi görüyoruz.

Dr. Laitman: Denemiyoruz, yapmamız gerekenin bu olduğunu bilmiyoruz. Çok kötü bir gidişatımızın olduğunun farkında değiliz, bir uçuruma doğru, dağılmaya doğru ilerlediğimizi bilmiyoruz. Bir şekilde bir tür bağlantı içinde birbirimizle yaşayabiliyoruz; çünkü doğanın kuvvetleri bizi egoist bir şekilde, herkesin diğerlerini kullanmak istediği tüketici bir şekilde diğerleri ile bağlantıda olmaya itiyor. Şu an elimizde olan budur. Bir diğeriyle bağlantı bile kuramayacağımız bir duruma ulaşabiliriz. Yani bu durumda vücut, içsel bağlantı sistemimiz, aramızdaki manevî beden gerçekten ölüdür.

Konuk: Ölüdür; çünkü…

Dr. Laitman: Birbirine bağlı, sağlıklı bir sistem inşa edemeyiz.

Konuk: Tamam, bu sistemi nasıl inşa edeceğimizi bilmiyoruz. Öte yandan uyumlu bir şekilde işleyen bir gelecek toplumu inşa etmeye dair modelin uyumlu bir şekilde işleyen insan vücudunu örnek alması gerektiğini söylüyorsunuz. Vücuttaki her hücreyi anlamaya çalışalım. Neye benzerler?

Dr. Laitman: İnsana… Nerede başladığını, nerede bittiğini bilmediğimiz bir doğa var, ancak tüm bu sisteme İbranice’de “Adam” denir, anlamı “insan”dır. Bu, mükemmel ve karşılıklı bir şekilde birbirine bağlı kuvvetler sistemidir. Bu, bizimle doğası itibarıyla bağlantısız bir şeydir. Bunun yanı sıra bu sistem, o sistemle doğrudan bağlantılı değildir; onun altındadır ve buna parçalanmış, kırılmış denir. Bu insanlıktır ve insanlığın altında yaşayan bedenler, bitkiler ve cansız seviye vardır.

Şimdi ilişkilerimizi Âdem’in; insanın temel sisteminde iyi ve doğru şekilde kurmaya çalışıyoruz. Sonrasında vücut sistemi gibi karşılıklı destek koşuluyla, iyi ve hoş bir biçimde birbirimizle bağlantı kurmak zorundayız. Sonra “manevî bedenimiz”i bu bağlantıyı, aramızdaki bu ağı sürdürebiliriz. Böylelikle iyi ve zevkli bir hayat yaşayabiliriz; çünkü birbirimize sadece iyi bir biçimde ihsan edebiliriz, bir başkasını kendimiz gibi sevebiliriz. Üst doğanın sistemi olan üst sistemden, iyi kuvvetten sağlıklı bir vücutta var olan sistemlerde olduğu gibi bizim birbirimizle ne derecede iyi, hoş bağlantı içinde olmamıza bağlı olarak etkiler alırız. Bağlantılarımızı içeren sistem bedenlerimizi, bedenlerimiz vasıtasıyla hayvansal seviyeyi, bitkisel ve cansız seviyeyi etkiler. Bu gerçekliğin tamamı Âdem olarak adlandırılan, “insan” anlamına gelen bu üst sistem gibi olacaktır. Bu şekilde tek bütünleşik sistem için bütün ve tam bir ıslah gelecektir.

Oren Levi: Az önce tasvir ettiğiniz resmin kalbinde insanlar arasındaki ilişkiler, bağlantılar var. Aslında daha gelişmiş doğru bir koşulda, karşılıklı olarak birbirlerini destekleyen, vücuttaki farklı organlar arasındaki bağlantılar gibi olmaları gerektiğini söylemiştiniz.

Dr. Laitman: Biyolojik bedenimizdeki gibi… Ondan öğrenmemiz gerekenler var.

Oren Levi: Yapmak istediğim bu işte! Vücuda yoğunlaşmak ve içindeki farklı sistemleri tanımak istiyorum. İnsanlar arasında kurulacak olan gelecekteki bağlantıda nasıl inşa edilmeleri gerekir? Mesela çeşitli zararlı şeylere karşı vücudu koruyan bağışıklık sistemi var. İnsanlar arasındaki gelecekteki bağlantıda bir bağışıklık sistemi olmalı mı?

Dr. Laitman: Aksi takdirde canlı bir vücutta var olmazdı.

Oren Levi: Peki, insan seviyesinde ne tür bir sistem olurdu?

Dr. Laitman: Zararlı olanı yiyen sistemler, Sitra Ahra sistemi, farklı sistemler; birçok sistem… Az önce söylediğinizi anlamadım, şu an tüm sistemleri açıklayabilirim. Bu Kabala İlmi’nde çalıştığımız bir şey; ama hepsi mevcuttur.

Konuk: Anlamadığım şey, vücutta var olan tüm sistemlerin gerekli oluşu ve hepsinin gelecekteki toplumda olması gerektiğidir. Bağışıklık sistemi var o hâlde.

Dr. Laitman: Tabii ki, tüm toplum Âdem olarak, yani Âdem olarak adlandırılan üst sisteme benzer şeklinde adlandırılmalıdır. Bunlar, aramızda sürdürmek durumunda olduğumuz türden ilişkilerdir.

Oren Levi: Eğer açıklamanızı doğru anladıysam, gelecekteki toplumda nihayetinde insanlar arasındaki ilişkilerin hepimizin tek bir vücut gibi işlememiz için vücuttaki farklı organlar arasındakiler gibi olacağı bir dereceye kadar gelişmemiz gerekiyor.

Dr. Laitman: Doğru!

Oren Levi: Bir vücut olarak ne zaman bir bağışıklık sistemimiz olacak? Bizi nelerden korur?

Dr. Laitman: Kendimizi tamamen ıslah edene kadar sisteme ihtiyacımız var. Bizi içimizdeki zarardan, kötü düşüncelerimizden, kötü arzularımızdan koruyan nedir?

Oren Levi: Kötü düşünceler nelerdir?

Dr. Laitman: Size zarar vermek istememdir.

Oren Levi: Eğer bana zarar vermek isterseniz sistem işleyecek ve bağışıklık sistemi beni koruyacak mı?

Dr. Laitman: Evet, korur ve önler.

Oren Levi: Nasıl çalışır?

Dr. Laitman: Bunu söyleyemem. Bunun için TES (Talmut Eser Sefirot) çalışmalısınız. Oradan ilkeler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sitra Ahra ve kutsallık sisteminin Sefirot’taki, Partzufim’deki farklı seviyeleri ve birçok detayı vardır.

Oren Levi: Tamam, sinir sisteminden bahsedelim. Onun vücuttaki görevi bedenin işlemesi için orada neler olup bittiğini hissetmektir. Peki, gelecekte tek bir insan olarak bağlanacak olan insanlığın sinir sistemi olacak mı?

Dr. Laitman: Elbette… Nasıl başka bir yol olabilir? Şimdi bile doğru duygular olmaksızın düşüncesizce sistemler inşa ediyor olsak da sistemleri inşa ettiğimizde onları buna benzer bir şekilde kuruyoruz.

Oren Levi: Ne zaman tek bir vücut olarak işlev göreceğiz? İnsanlık olarak ne tür bir sinir sistemimiz olacak?

Dr. Laitman: Bu polis sistemidir. Toplumu birbirine bağlayan, dereceden dereceye emirler veren, onu yönlendiren ve koruyan sistemler.. Dereceler dâhilinde bunlar HaVaYaH’da, tüm On Sefirot’ta; her şeyde var olan şeylerdir.

Oren Levi: Demek bugün de böyle sistemler mevcut. Arada nasıl bir fark olacak?

Dr. Laitman: Bugün bunları doğru şekilde etkinleştiremiyor ya da işletemiyorsunuz. Onları bilmeden bozuyorsunuz.

Oren Levi: Ne demek istediniz?

Dr. Laitman: Bu sistemleri bozuyorsunuz, çünkü başkaları hakkında olumsuz düşünüyorsunuz.

Oren Levi: Bunu açıklar mısınız?

Dr. Laitman: Açıklanması gereken nedir? Kendinize sorun.

Konuk: Peki, polis veya ordu gibi ya da daha sonra koruma görevi olacak olan diğer sistemlerden bahsettiniz, ancak muhtemelen işleyişlerinin değişmesi gerekecek. Görevleri var, ancak tutumları…

Dr. Laitman: Ona ihtiyacımız yok. Doğru düşüncelerle birbirimizle bağlantı kurmamız gerekecek ve sonra başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacağız. Doğru düşüncelerimiz tüm sistemi işletecek ve etkinleştirecek. Sistem kendisine karşı herhangi bir karşıt eyleme ihtiyaç duymayacak.

Konuk: Diyelim ki değişiyoruz, süreç içindeyiz, henüz ulaşmadığımız gelecek topluma doğru değişiyoruz.

Dr. Laitman: Ama değişmek için her zaman anlamak ve ancak o takdirde yapmak istersiniz. Hâlâ anlayamadığınız ve yapmadığınız şeyleri nasıl anlayacaksınız?

Konuk: Sizin için yaparım.

Dr. Laitman: Aslında bu imkânsızdır. Doğada da görüyoruz. Doğa bizi yarattı ve bizi böyle yaptı. Doğaya bunu nasıl yapması gerektiğini göstermemiz söz konusu değil, bu imkansızdır. Sonuçta bizler yaratılmış varlıklarız, Yaradan değiliz. Bu nedenle yapmamız gereken başkalarıyla elimizden geldiğince çok bağlantı kurmaya çalışmaktır. Bu onlular vasıtasıyla olur. Kabala İlmi’nin bahsettiği de budur. Bunlar bizim eylemlerimizdir.

Aniden farklı şekillerde bağlantı kurduğumuzu göreceğiz. Bu bize bağlı değildir. Ulusa bağlantıya yönelme eğilimi gösterdiğimizde bizi ayakta tutan, doğru bağlantıya göre olan genel kuvvet bizi düzenleyecektir. Burada karşılıklılık söz konusudur. Burada üst ve alt sular dediğimiz şey var.

Konuk: Gelecekteki toplumu inşa etmenin ilk ve son aşamasına doğru ilerlemek için şimdi yapmamız gereken nedir?

Dr. Laitman: Başkasını kendimiz gibi sevmektir. Yapmamız gereken tek şey budur.

Konuk: Peki, o hâlde sürekli karşılıklı desteğin olduğu bir tür bağlantıda olmalıyız.

Dr. Laitman: Evet, karşılıklı destek… Doğanın bizi nasıl bağladığını göreceğimiz karşılıklı destek konusunda kendimizi istekli bir hâle getirmeliyiz. Sonra doğa bizi harekete geçirmeye ve ona hazır olduğumuz ölçüde bizi bağlamaya başlar. Tek bir vücut koşuluna böyle ulaşırız.

Oren Levi: İnsan vücudundaki beyin nasıl yaratılır?

Dr. Laitman: İnsan vücudunu da beyni de yaratan doğadır.

Oren Levi: Beyin diye adlandırılan bu unsur nedir?

Dr. Laitman: Kontrol odasıdır, o kadar!

Oren Levi: Ama bu bizim beynimiz…

Dr. Laitman: Evet. Bundan bahsediyorum. Ancak bunun ötesinde beynimiz veya aklımız Partzuf’un Keter’inin daha üst bir Partzuf’un Malhut’una ait olması gibi daha üst bir seviye ile bağlantılıdır.

Oren Levi: Bu Kabala’nın dili mi?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Bunu anlayacağım şekilde açıklar mısınız?

Dr. Laitman: Bizim çalıştığımız şekilde… Bunu birçok bilimsel makalede ve beyin araştırmalarında bile görebilirsiniz. Doğru! Beynimiz daha yüksek bir beyin ile bağlantılıdır ve bu konuda okunan şeyler bir mucizedir.

Oren Levi: Beynimizin, daha üst bir beynin ve aklın rolü kontrol etmektir.

Dr. Laitman: Yalnızca kontrol etmek değildir. Ama özellikle kontrol etmektir.

Oren Levi: Peki, insanlığa ve topluma geri dönelim. Başkasını kendimiz gibi sevmeyi ve bağlantıdaki karşılıklı desteği öğreneceğimiz zaman devamlı birbiriyle çatışan farklı bireyler olmak yerine giderek kendimizi tek bir kolektif, genel vücut olarak inşa etmeye başlayacağız. Bu vücudun bir aklı olacak mı?

Dr. Laitman: Hayır, yanlış şekilde açıkladınız. Sadece bağlantıya olan isteğimizi göstermemiz gerekir, ancak nasıl bağlantı kuracağımızı bilmek zorunda değiliz. Nasıl bağlantı kurulacağını bilmek zaten akıldır. Bunu yapamayız. Sadece biri bu üst akılla bağlantı kurmak ister, gelir ve bize nasıl bağlantı kuracağımızı gösterir.

Oren Levi: Yüce, üst ne demektir?

Dr. Laitman: Daha yüksek seviyeden…

Oren Levi: Bu neye benzer? Yukarıdan demek vücudumuzu yaratan evrimsel süreçler gibi anlamında mı?

Dr. Laitman: Aynı Matrix’teyiz. Aynı sistemdeyiz.

Oren Levi: Sistem doğanın tümü anlamına mı geliyor?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Yani ilerlemek ve gelişmek istediğimiz zaman doğa bize tüm sistemin bağlantı süreçlerini denetleyecek yeni bir akıl, daha üstün bir akıl verecek.

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Daha gelişmiş olan bu akıl, örneğin şu an bendeki akıl ve beyinden ne şekilde daha gelişmiş olurdu? Hepimiz kademeli olarak tek bir vücut hâline geldiğimizde yeni akıl da onun içinde oluşmaya başlayacaktır. Bu gelecekteki akıl nasıl daha gelişmiş olacak?

Dr. Laitman: İnsan ve hayvan; hayvan ve bitki arasında bir farklılık var mı?

Oren Levi: Tabii ki…

Dr. Laitman: Yani bu aynısıdır, başka bir seviyedir.

Oren Levi: Ama hangi parametrelerde?

Dr. Laitman: Bunda genel sistemin tamamını ilk HaVaYaH, ilk üst HaVaYaH’yı anlar, kabul eder.

Konuk: Bu dizilimde tüm doğanın gelişimi sadece insan için değil, genel olarak bir gelişim söz konusu. Bugün tüm insanlar olarak hissetmekten bile önce anlamamız gereken, bir sonraki seviyenin evrimine ulaşmak için bir tür evrimsel sıçrama gerçekleştirmek zorunda olduğumuz bir noktaya varmış bulunuyoruz. Kademeli olarak gelişimin bir sonraki derecesini keşfetmek için karşılıklı desteğin olduğu sistem içerisinde aramızda bağlantı kurmamız gerektiğini anlamak zorundayız.

Dr. Laitman: Ki bu da üst sistemdir.

Konuk: Yani bu üst akıl mı?

Dr. Laitman: Evet. İçinde bütünleştiğimiz, insan olarak adlandırılanı gerçekleştirebildiğimiz ölçüde aramızda ilişkiler oluşturmamızı sağlayan, üst sistemin bizi doğru bir şekilde bir araya getirmesini talep ettiğimiz bir eksikliği ifşa edendir.

Konuk: Dünya Liderleri Forumu’nda olduğumuzu ve hepsinin aklının karışık olduğunu varsayalım. Şimdi insanlığı bir sonraki seviyeye taşıyacak ve dünyayı savaşlardan, büyük belalardan ve felaketlerden koruyacak olan yeni dünya düzenini nasıl inşa ederiz? Kabalistler onlara neler söyler? Ne yapmaları gerekir?

Dr. Laitman: Bir Kabalist onlara ancak: “Yürüyün gidin buradan!” der.

Konuk: Çünkü onların istediği şekilde onu inşa etmek imkânsız olduğu hâlde hâlâ…

Dr. Laitman: Çünkü sadece tek arzuları var, ne yapılacağını bilmiyorlar. İyi herhangi bir şey inşa etmeye dair bir arzuları yok. Kötü kuvvetler tarafından kontrol edildiklerini bilmiyorlar.

Konuk: Peki, o hâlde bunu inşa etmek için iyi bir arzuya sahip olan insanlara bakalım. Onların da kafası karışık.

Dr. Laitman: Onlarla bunu yapmak mümkün değildir. Bu üst sistemi tanımaya istekli olan, Kabala’ya doğru çekilen insanlar ile bunu yapmalısınız. Bu nedenle ancak Kabala İlmi’ne kendini adayan öğrencilerimle böyle şeyler inşa edebilirim. Tüm dünyayı kötü, zalim kuvvetle, parayla yönetmeye kapılmış olanlarla değil.

Oren Levi: Bu gelecekteki gelişime karşıttır, öyle mi?

Dr. Laitman: Tabii ki…

Oren Levi: Neden?

Dr. Laitman: Çünkü onlar için savaş içinde, kontrol eden pozisyonda, iktidarda olmak iyidir.

Oren Levi: Gelecekteki gelişimde ne tür değerler yaşamalı?

Dr. Laitman: Herkesin arasındaki denge… Denge tüm parçaların nasıl bağlanması gerektiğini, nasıl karşılıklı desteğin oluşacağını bize anlatan bir kelimedir. Açık bir ifadeyle her parçanın bir başkasına, diğer bir parçaya nasıl faydalı olabilirim diye düşünmesi sevgidir. Bu, sağlıklı, eksiksiz ve tam bir vücudun genel kuralıdır.

Konuk: Karşılıklı destek ilkelerine dayanarak inşa edilecek olan gelecekteki toplumda bu aslında dokuların ve farklı bağlantıların oluşturulması için tüm hücrelerin arasında var olması gereken tek koşuldur. Yani tüm bunların nereye doğru ilerlediğini anlamaya çalışmadan tüm bunlar nasıl düzenlenir?

Dr. Laitman: Korumak için… ‘’Başkasını kendin gibi sev!’’ Bu, Tora’nın büyük kuralıdır. Çünkü Tora’ya sistemin tamamı denir.

Oren Levi: Tek tek hücrelerden çok hücreli canlılar yaratıldı ve sonra vücudum yaratılana kadar böyle devam etti. Sonsuz sistemleri ve bağlantıları olan mucizevi bir sistem olarak insan mevcut. Nihayetinde elimizde olan canlı bir vücuttur, doğa onu yaratmıştır. Şimdi eğer doğru anladıysam biz insanlar tek bir vücut olarak kendimizi ve aramızdaki bağlantıları inşa etmeye başladığımızda kendi açımızdan tek bir şeyi istemeye gelmeliyiz: Bu bütünlük içerisinde bağlantı kurmaya başlamak ve hatta sevgi noktasına kadar bu bağlantıyı tamamlamak. Yaratılışın önceki tüm parçalarını geliştiren doğa bizi de geliştirecek ve tüm bu gerekli mekanizmaları bizden yaratacak. Yani süreci kontrol edecek olan beyni, bağışıklık sistemini, vb. bizden genel insan seviyesinde yaratacak. Yani bunu inşa etmek için kendi beynimi getirmek zorunda değilim.

Dr. Laitman: Beni bunun içine sokacak olan tek şey gönüllülüktür. Buna yükselen insan denir. Benim üzerime düşeni yapmam sadece bu yolla olur. Çünkü bozulmuş olan kötülükleri tanımaya ihtiyacımız var.

Oren Levi: Tam olarak nasıl ve ne şekilde bozulmuş?

Dr. Laitman: Birbirimizle bağlantı kurma arzumuzun olmamasından…

Oren Levi: Başkasıyla doğru şekilde bağ kurmak derken neyi kastediyorsunuz?

Dr. Laitman: Genel olarak birbirimize fayda sağlamak, genel bağlantı, genel uyumluluk, ortaklık, hepimizin birbiriyle bağlantıda ve denge hâlinde olması…

Oren Levi: Eğer bunun için bir arzu geliştirdiysek bugün sahip olduklarımızı alıp tersine çevirmek zorunda kalırsak bugün istemediğimiz her şeyi böyle yapmak zorunda kalırız.

Dr. Laitman: Bu yapamayacağımız bir şey. Üst sistemin bizi kontrol edip ıslah etmesi ve bizi bağlaması için üst kuvvete, üst HaVaYaH’ya ulaşmaya olan isteğimizi ifşa etmeliyiz. Kırıldık. Sistem aramızdaki bağlantı kırılmış durumda. Buna kelime anlamı günahtan sonraki ilk insan olan Adam HaRişon denir. Sadece buna sistemin aramızda var olup bizi bağlamasına dair isteğimizi ifşa etmeliyiz.

Oren Levi: Yine de kalple ilgili soru sormak istiyorum. Ne zaman tek bir vücut gibi birbirimize bağlı olacağız? Bu vücudun kalbi ne olacak?

Dr. Laitman: Tek kalp, duygularımız, hislerimiz… Akıl da var kalp de…

Oren Levi: Bugün sahip olmadığımız hangi hislere sahip olacağız?

Dr. Laitman: Size bundan nasıl bahsedebilirim? Bunu size aktaramam. Nasıl sevebilirim? Sevginin ne olduğunu bilmiyoruz. Kendimizi sevmenin ne olduğunu biliyoruz. Bu ise tam tersidir. Bunu açıklamak imkânsızdır.

Oren Levi: İki kez sevgiye vurgu yapmanız şaşırtıcı… Vücuttaki çeşitli organlar arasında ne tür bir sevgi olduğunu bilmiyorum.

Dr. Laitman: Sevgi tüm parçalar arasındaki ideal tamamlayıcıdır. Buna sevgi denir.

Oren Levi: Çok teşekkürler Dr. Laitman. Bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz. Bir dahaki söyleşide görüşmek üzere, en iyi dileklerimle!

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,298