e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Michael Laitman > Kabala Kütüphanesi > Yeni Hayat > Yeni Hayat 1128- Kendine Zaman Ayırma

Yeni Hayat 1128- Kendine Zaman Ayırma

Oren Levi: Merhaba ve Dr. Michael Laitman ile birlikte Yeni Hayat programında bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz. Merhaba Dr. Laitman.

Dr. Laitman: Herkese merhaba.

Oren Levi: Bugün Dr. Laitman ile bir kişinin kendisi için biraz zaman ayırma isteğine duyduğu ihtiyaç hakkında konuşmak istiyoruz. Günümüz farklı şeylerle dolup taşıyor, sürekli koşturuyoruz ve bazen bir kişi ‘pilimi doldurmaya, kendimle olmaya birkaç dakika ayırmam gerekiyor’ şeklinde hissediyor. Bu ihtiyacın nereden geldiğini ve hayatımızı daha iyi hale getirmek için bunu nasıl kullanabileceğimizi bilmek istiyoruz. Lütfen bizimle olun.

Konuk: Evet, bir kadın olarak bu ihtiyacı gerçekten hissettiğimi söyleyebilirim. Günlerimin neye benzediğini anlatmak gerekirse; gün genellikle sabah erkenden, ailem uyanmadan başlar. Mutfağı düzenlerim, yiyecek bir şeyler hazırlarım, çocukları okula götürürüm, çalışırım veya e-postaları, telefonları cevaplamam gerekir, belki bazı görevlerim vardır, insanlarla sonsuz bir etkileşimde olduğumu hissederim, eve gelirim, tabi ki gün, çocuklar ve diğer her şeyle devam eder. Orada, her zaman farklı etkinlikler ve etkileşimler vardır ve akşamları kendinize biraz zaman ayırmak istediğiniz yerde, belirli bir anınız vardır kendinizle olmak için. Bazen havasızlık hissi. Şimdi pek çok kez o zamana sahip olmadığınızı söyleyebilirim ve gerçekten bazen günler ve haftalar, kendiniz için bir anınız olmadan geçer ve his ‘İşte hepsi bu, verecek daha fazla bir şeyim yok, havasızım.’ hissidir. Öyleyse, ilk olarak hücrelerimize çekmek zorunda olduğumuz bu ihtiyacın ne olduğunu sormak için, kendime ayıracak bir dakikam olmayacaksa, verecek bir şeyim olmadığını hissetmeme benzeyen bu ihtiyacın ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Dr. Laitman: Bu ihtiyacın özellikle kadınlarda ortaya çıktığını düşünüyorum. Erkekler kendileri hakkında düşünmek zorunda olduklarını daha az hissediyor ya da ‘ben kimim, ben neyim, ben ne içinim, kimin içinim, özellikle diğer kadınlarla ne tür etkileşimlerim var’ diye.

Bu, kadınların daha fazla hissettiği bir şeydir, çünkü bir kadının alma arzusu, egosu, doğası, içe alması gereken şekilde inşa edilmiştir. Bir kadın kendi içinde, kendisiyle daha çok yaşar, hayata kendi içinden bakar, oysa erkek, erkek çocuklarda nasıl olduğunu görebilirsiniz. Hepsi kendileri dışında yaşıyor gibiler, asıl şey kendilerinin dışına çıkmak. Ve eğer kızlara bakarsak, onlar her şeyi biliyorlar, içe dönükler ve bu alçakgönüllülük ya da başka bir şeyden değil, çünkü bu tamamen farklı bir doğa. Kadınların doğası, alma arzusu, daha fazla içine alır ve kendisine neyin uygun olup olmadığını inceler. Bu kadının hayata bakış şeklidir. Ve erkeklerin doğasını çocukların üzerinde görebilirsin; zıplamak, kırmak ve birlikte yapmak, gruba karşı grup, buna karşı şu gibi. Kadınlarla öyle değil. Her kadın kendi başınadır. Bu nedenle ki, bir kadın gerçekten kendisiyle birlikte olmaya, kendini düşünmeye, ona olanları düşünmeye, bunu revize etmeye ihtiyaç duyar, bu doğal bir şeydir. Ama eğer bunu bir erkeğe söylerseniz, “Ooh futbol yok, burada, orada, hadi televizyonu açalım” şeklinde olur. Genellikle bir kadın, ilişkimiz hakkında konuşmamız gerekiyor der, bir erkek ne istediğini bile anlamaz. ‘Sabah kalktık, günü geçirdik, futbol izlememe ya da biraya müsaade et’ ‘Hayır ilişkimiz hakkında, benimle ilgili nasıl hissettiğin hakkında konuşmamız gerekiyor’ vs. Kadın bir tür cevap bekliyor. Erkek ne tür bir cevap olduğunu anlamıyor. Bu öğretmen gereken bir şey. Bir erkek buna sahip değil, kendi dışında yaşıyor. Bu onun hem fiziksel doğası hem de manevi doğasıdır. Ve kadınlar tam tersidir. İstekliler, içine almaya hazırlar, kadın içine alır ve biriktirir. Bütün dünya sanki ondan alması ve farklı şeyler toplaması içindir. Ve erkeklerde bu tam tersidir. Dışarı çıkmak ve atlamak ve ardından dünyayı fethetmek zorundalar. Oldukça basit ama bu böyle. Kendinle kalmak, kendine biraz zaman ayırmak için bir ihtiyacın olduğunu söylediğinde, bu doğru, sana inanıyorum, bu böyledir ve erkeklere bunun tam olarak ihtiyaç duyduğunuz bir şey olduğunu öğretmeliyiz çünkü bu sizin doğanız. Fakat bir erkek anlamak ve üstesinden gelmek zorundadır ve bu nedenle bir adam, İbranice’de “Hitgaber” kelimesinden “Gever” olarak adlandırılır, üstesinden gelmek için ki kendini yenmesi ve bir kadının içinde olan boşluğu doldurması için ona yardım etmesi gerekir, kadın dünyaya katkıda bulunmaktan dünyadan ne aldığını hissetmiyor. ‘Gün boyunca verdim, verdim, işte verdim, çocuklarla, bir kocayla’, birileri her zaman ondan bir şey istiyor. ‘Evde veriyorum, veriyorum, sonuç olarak neyim var?’ Ve gerçekten çocuklara ve kocaya öğretmelisiniz ki onlar da bir kadına bu zamanı, saygıyı dikkati vs. versinler.

Konuk: Ama buna sahip değiliz. Bunu anlama yeteneğimiz yok.

Dr. Laitman: Ne anlama ne de hissetme. Bunun için eğitime ihtiyacınız var.

Konuk: Şimdi bir şey paylaşmak istiyorum, çünkü bunu kendimle ilgili biliyorum, hatırlıyorum böyle bir anım olduğunda, o zaman, içinde bir şey yapmak istediğim bir zaman dilimi değil, uyumak dahi, ama bilirsiniz, bir çeşit hayal gibi, birkaç dakika için neler olduğunu gerçekten anlamam bile. Ama bir şekilde bir şeyler içimde yeniden düzenlenir.

Dr. Laitman: ‘Hiçbir şeyim olmasa da şimdi kendimleyim, almak için değil, vermek için değil, hiç bir şey’ diye hissediyorsun.

Konuk: Evet, içinde akışta olduğum nokta. Nerede olduğumu bile bilmiyorum.

Dr. Laitman: Yeniden başlata basmak gibi.

Konuk: Tamam, doğru. Öyleyse, içimde gerçekte neler olup bittiğini anlamaya çalışalım, çünkü birkaç dakika boyunca bir şeyler hayal ettiğimi biliyorum ve vücudumdaki bir şeyler nasıl yeniden düzenleneceğini biliyor. Yaşanan bu süreç nedir? Ne yeniden düzenleniyor?

Dr. Laitman: Hayata, dünyaya bakmanın yeni bir yolu, niye sahibim, ne için. Belki de çok derin düşüncelerin yoktur.

Konuk: Evet, tam tersine bu üstünkörü bir akış.

Dr. Laitman: Evet, yaşama izin vermek, dün olduğu gibi akmaya devam etmek. Ama her şeyin benim için olduğunu hissediyorum.

Konuk: O anda mı?

Dr. Laitman: Evet, bu akıştayım ve hayat böyle gidiyor. Yani açıklayacak kelimelerim yok fakat…

Konuk: Size ne anladığımı söyleyeyim, tabiri caizse içinde hiçbir dünyada olmadığım mola bu.

Bu bir tür akış, kendimi tekrar yaşamla senkronize ettiğim bir his, bu yaşam enerjisiyle, ne olup bittiğini gerçekten anlamadan, sistemlerim bir tür senkronize ediliyorlar ve aniden kalkma gücüm olduğunu hissediyorum. Nefesimi geri aldım, gerçekten fiziksel olarak bunu hissediyorum ve ayağa kalkıp ne yapmam gerekiyorsa yapmaya devam edebilirim. Peki orada ne oldu?

Dr. Laitman: Bu, olanlar, çocuklar, ev, koca, iş, yapmam gereken farklı şeylerle geçen tüm gün boyunca neler yaşandığı ile ilgili bir tür kabul. Şimdi bunun nasıl geçtiğine, bunun benim hayatım olduğuna katılıyorum ve devam etmeye istekliyim.

Konuk: Tamam, eğer bu noktaya zaten ulaştıysam ve bu birkaç dakikam varsa, bu anlardan en iyi şekilde yararlanabilmem için, gerçekten etkili olmaları için onları kullanmanın en iyi yolu ne olabilir? Bir şey hakkında düşünmeli miyim, kendimi bir şeye yönlendirmeli miyim?

Dr. Laitman: Burada bir insana hayatını doğru bir yaşam amacına nasıl yönlendireceğini öğretmeliyiz. Gerçekten yaşadığı ve yaşayacağı her şeyi hissedecek ki bu gerçekten çok yararlı, hepsi için çok yüksek ve yüce bir ihtiyaç var ve kendisinden, ailesinden, işinden, farklı şeylerden daha yüce bir şeyi fark etmek için devam etmesi gerekiyor. Ve milyarlarca insan arasında küçük bir insan ama kendisini hala doğanın akışına bağlamak zorunda. Her şeyin nasıl içinden geçtiği de sonuçta bizi büyük ıslaha yönlendiren büyük eylemlere eklenir, bu küçük ve aşağı dünyadan; bütün, sonsuz ve tam bir yere ulaştığımız bir safhaya, ıslahın sonuna.

Konuk: Tamam, şimdi, şu an konuştuğumuz gibi hisseden bir kadınla konuşsaydınız. Diyelim ki ben bunu şu an hissediyorum, bir anım var, ne yapmalıyım?

Dr: Laitman: Öncelikle rahatla, açıkça.

Konuk: Bu olur, tamam.

Dr. Laitman: Ve doğanın güçleri tarafından kontrol edildiğinizi düşünmeye çalışmak. Ve başka seçeneğin yok, çünkü öyle ya da böyle doğanın belirlediğine göre hareket edeceksin. Ama yapabileceğin şey bunun neden olduğunu anlamaya çalışmak. Hangi ihtiyaca hizmet ediyor? Seni hangi hedefe yönlendiriyor? Ve seninle aynı zamanda aile ve bütün dünyayı ki burada hala doğanın genel gücü tarafından işletilen bir şey var. Ve bunun için belirli bir ihtiyaç var ama ne? Gerçekten etrafta dolanıyorum; gün boyunca ve yarın ve ertesi gün de aynı olacak. Artık yapamayacağım bir ana kadar ve bunun sonu da biliniyor. Ancak yine de bu hayatın doğadaki herhangi bir şey gibi kesin bir amacı, içeriği ve sonucu olmalıdır. Ve bence bir kadın; çünkü kadın oturur, kendine bir zaman ayırır ve o futboldan işe, balık tutmaya, ya da başka bir şeye sürekli ortalıkta küçük bir çocuk gibi koşan bir erkek gibi değildir. Ancak bir kadın özünü, kendisi için hayatın anlamını araştırabilir -neden etrafta koşuyorum? Ne için? Çocuklarıma, kocama, buna, ona sevgim olduğu doğru. Onlar için her şeyi yapmaya hazırım ama doğa gereği kontrol ediyorum. Çocuklarımı seviyorum, çünkü bu eğilimi doğadan aldım, kocamı seviyorum çünkü ona bağlıyım bu da aynı zamanda doğadan gelen bir şey. Ve günde 20 saat çalışabilir olduğum doğadan aldığım bir şey. Bir erkek bunu açıkça yapamaz. Öyleyse, bu sadece doğanın benden ne istediğini ciddi bir şekilde sormak için mi? Ve burada bir kadın doğanın ona karşı, bir kadına karşı tutumunun derinliğine gerçekten ulaşabilir. Çünkü bunda bir kadın doğaya benzer, doğa gibi doğurur, ailesini yönetir, düzenler, organize eder. Yani bir kadın ev gibidir, doğa gibi, doğanın tamamı bizim evimizdir. Bu nedenle, bence aslında bu çerçevede bu sorularla bir kadın ‘bana neler oluyor’u incelemeli zira kadınlar erkeklerden daha ciddidir ve aynı zamanda çevremizde gördüğümüz şey de bu. Öğrettiklerimizin çoğu hayatın anlamı, hayatın amacı, ne için yaşadığımız ve bununla ilgili. Bu çerçevede, çocuklarla, yetişkinlerle nasıl çalışılacağını da öğretiyoruz, ama yine de kadınlar çoğunluktur. Farzedelim ki bizimle çalışan, bizimle öğrenenlerin yüzde 70’i kadınlar. Ve bunun için mutluyum. Çünkü aslında tarih boyunca görüyoruz ki kadınlar, hayatı yönetiyor, sürdürüyor ve erkeklerin etrafta oynadıklarını, kavga ettiklerini, güçleri olmasına rağmen sorumluluklarını yerine getirmediklerini görüyoruz. Kadınlar sorumlu olanlardır.

Konuk: Öyleyse doğru anlıyorsam, daha önce bu zamanı kendime, daha içsel olan bir şeye bağlanmak için ayırdığımı düşündüysem, aslında anladığım şu ki; bu zamanda yaptığınız şey doğanın gücüyle, kendinizden daha yüce, daha büyük hayati bir şeyle birleşmek. Ve eğer bunu bilinçli olarak yaparsam ve hatta doğayı hissetmeye çalışırsam; benden tam olarak istediği nedir, o zaman beni yönlendiren nedir? Bu anlarda aslında çok daha fazlasını türetebiliyorum, çünkü bu sadece hayal kurmanın bir hali değil, bilinçli olarak gerçekleşen bir şey var.

Dr. Laitman: Evet, sanırım tarih boyunca neler olup bittiğini, onlara neler olduğunu öğrenmek isteyen kadınlar vardı. Ama özellikle bizim zamanımızda.

Konuk: Evet, çok daha güçlü hissedildi. Belki bugün her şey çok daha hareketli ve dinlenmek için zamanınız yok. Etrafında çok fazla gürültü var. Dış dünya her zaman senden bir şey talep ediyor, bu gerçekten hissediliyor.

Dr. Laitman: Boş zaman yok. Umarım dünya kadınları onların kafasını moda vb. tarz şeylerle karıştırarak etkilemeyi durdurur.

Konuk: Daha dışsal konular.

Dr. Laitman: Evet, her zaman cezbetme üzerine cezbetme. Ancak tam tersi kadınlara kendilerini nerede tamamlayabileceklerini ve nerede bir kadının daha yüksek bir dereceye ulaşmak için aslında hayatını kullanması gerektiği konusunda anlaşılmamış olduklarını hissedeceklerini gösterecek.

Konuk: Tamam şimdi sormak istiyorum, bunu bir adım daha ileriye taşımak istiyorum. Çünkü kendimle ilgili kız arkadaşlarımla buluştuğumda birçok kez ‘Gerçekten ihtiyacım olan havayı alabilir ve tabiri caizse kendimle buluşabilirim’ şeklinde hissettim. Öyleyse, buluşan iyi arkadaşlardan bahsedebilirsek, onların birlikte olmak için zamanları olur. Bir kadının tabiri caizse nefes almak, hava almak için kendisiyle buluşuyor olarak hissetmesine izin veren aralarında hangi özel şey olur?

Dr. Laitman: Öncelikle, bir kadının topluma erkeklerden daha az ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Sadece daha spesifik bir toplum. Eğer bir erkek bağlanmak ve oyun oynamak gibi bir şey yapmak için gelirse, çocuklar gibi doğal olarak, bu böyle devam eder. Yine, erkek sadece büyüyen bir çocuktur. Kadınların yaşamlarında hala kendilerine ifşa olan durumu karşılamak, iyileştirmek, düzenlemek, değiştirmek için bir araya gelmek istediklerini görüyoruz. Yani yararlı mı, faydalı mı, neden, ne için? Kadınlar daha pratik ve belirleyicidirler. Eğer erkekler, sadece zamanlarını doldurmak isterlerse onu ne kadar iyi doldururlarsa o kadar iyidir, başka hiçbir şeye ihtiyaçları yoktur. Fakat bir kadının bir sonucu görmesi gerekir – ne için geldi ve bu toplantının, bu belirli eylemin sonucu olarak neye sahip? Bu nedenle kadınlara erkeklere, aileye ve genele nasıl bakacaklarını öğretmeliyiz.

Konuk: Peki, bir kadın hemcinsleriyle buluştuğunda, nefesini geri aldığını hissettiren nedir? Bu nedir?

Dr. Laitman: Bu, onun ailesini nasıl geliştireceğinin bir çeşit yönünü alıyor olmasındandır. Ve bu onun için, kız arkadaşlarıyla buluşmaktan hali hazırda iyi bir sonuçtur ki hayattaki farklı şeyler için farklı tavsiyeler alır. Yani, hayatında daha iyi odaklanmasına yardımcı olacak şeyler öğrenmek ister.

Konuk: Bu doğru, çünkü bazen kız arkadaşlarından öğrendiğin şeyler, okulda veya hayatta sana kimsenin öğretmediği şeylerdir. Hayattaki önemli soruları da buraya koyalım. Bu, kimsenin size öğretmediği bir şeydir ve kız arkadaşlar buluştuğunda, bu size güven duygusu bile verir.

Oren Levi: Tartışmanızı dikkatle dinleyen bir adam olarak bir sorum var.

Dr. Laitman: Sonunda, size ulaşacak frekansı bulduk.

Oren Levi: Yani, benim sorum şu ki, doğası gereği bir kadının kocasına, işe, çocuklara, her yere, günde 20 saat bile verebilme yeteneğine sahip olduğunu söylediniz. Ve erkekler buna yaklaşmıyor bile. Ve şimdi ben bir erkeğim.

Dr. Laitman: Ve sen ona yaklaşmıyorsun bile.

Oren Levi: Doğru, öyleyse ben bir erkeğim, doğa beni böyle yarattı. Bu durumda sudan çıkmış bir balık gibi hissediyorum ama hayat bu. Güçlerimi nasıl geliştirebilirim ki ben de bu büyük büyük güçlere sahip olayım?

Dr. Laitman: Bir kadının senden daha fazlasını talep ettiğini sanmıyorum.

Oren Levi: Kadınlardan bahsetmiyorum, kendim hakkında soruyorum. Onun sanki harika bir bataryası var ve ben gerçekten çok çabuk biten bu küçük bataryaya sahibim. Ve onun pilleri, şarj cihazları ve her şeyi var. Bu tür güçleri nasıl elde edebilirim?

Dr. Laitman: Evet, bunu ancak hayatın kaynağından alarak yapabilirsiniz o zaman doğru tür bir eğitim, anlayış, yaptığın şeyin hayatın oyununa girmen olduğu hissini alacaksınız. Bir adam her şeyi oyundan alır. Bir kadın pratikte, olay yerinde yapmaktan alır. Bu yüzden, kendiniz için ev ya da iş ya da bir şeye takılmak olmayan bir amaç açmalısınız. Bunlar sıradan şeylerdir, erkeklerin isteyerek veya isteksizce katıldığı olağan şeylerdir ama bir şekilde yaparlar. Ancak yaşamda doğru bir süreçten geçtiğinizi gerçekten hissetmek için yaşamın üstünde olan daha yüksek bir hedefi keşfetmeniz gerekir. Daha soyut bir hedef, hayattan daha soyut, aslında bir kadın için bu hedefe ulaşmak çok zor çünkü o daha aklı havada olan bir erkekten daha gerçekçi, aklı başında. Sonunda birbirlerini tamamlamaları gerekiyor fakat tabiat gereği bu. Ve böylece, insan yaşamda daha yüksek olan bir hedefi keşfetmeli ve onu denemeli ve elde etmelidir. Ve edinerek, dünyamızın üstünde ondan daha yüksek olan bu yüce hedefe ulaşarak onu kadına da yansıtır. Bir kadın, her şeyden önce en önemlisi fiziksel olarak onu destekleyerek bir erkeğin hedefine ulaşmasına yardımcı olur, onu uyandırır, teşvik eder, gerçekten de manevi hedefe ulaşmak için onu zorlar. Çocuğunu okula gönderen bir anne gibi, bir erkeğin dışarı çıkması ve geçimini sağlaması gerekir aynı şekilde kadın erkeğini dışarı çıkması ve onun için de manevi hedefe ulaşması için iter.

Oren Levi: Tamam, bir ipucu istiyorum. Diyelim ki günün sonunda kendimle sessizce oturmak için beş dakikam var. Hayatımdan en iyi şekilde yararlanmak için ne düşünmeliyim?

Dr. Laitman: En iyi şey, bu beş dakika boyunca tamamen manevi bir hedefe yönelmiş bir gruba bağlanmanız.

Oren Levi: Kişisel bir şeye ihtiyacım var.

Dr. Laitman: Bu kişisel bir şey, yalnız olmamak.

Oren Levi: Tamam, durumu tarif edeceğim. Günün sonu. Verandada oturuyorum, sigara içiyorum. Bunlar benim beş dakikalık sessizliğim. Biraz kendimle olmak istiyorum. Durumu düşünün; günün sonunda, veranda, beş dakika, sigara. Bana biraz tavsiye verin, bu beş dakika beni gerçekten hayatta bir şeylere doğru ilerletir mi?

Dr. Laitman: Gün boyunca hayatın anlamına doğru nasıl ilerledim?

Oren Levi: Dr. Laitman, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Daha birçok sorumuz var, bir sonraki programımızda soracağız. Buluşma için, bizimle olduğunuz için teşekkürler. Bir dahaki sefere kadar, her şey gönlünüzce olsun.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,287