e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

46- İsrail’in Klipot Üzerindeki Hâkimiyeti

İsrail’in Klipot (kabuklar) üzerindeki hâkimiyeti veya aksine Klipot’un İsrail üzerindeki hâkimiyeti hakkında öncelikle “İsrail” ve “Dünya Milletleri” nedir bunu anlamak zorundayız.

Birçok yerde açıklandığı üzere, İsrail “içsellik” demektir ve ona kişinin Yaratan’ına memnuniyet ihsan etmek için çalışabileceği “ön Kelim (kaplar)” denir. “Dünya Milletleri” ise “dışsallık”, “arka Kelim” diye adlandırılır, bunların besini ihsan etmekten değil yalnızca almaktan gelir.

Dünya milletlerinin İsrail üzerindeki hâkimiyeti, bunlar ihsan etmek, ön Kelim formunda çalışamazlar; yalnız arka Kelim formunda çalışabilirler. Yaradan’ın hizmetindekileri baştan çıkarırlar, ışığı aşağıya arka Kelim’e yaymak için.

İsrail’in hâkimiyeti şu demektir; eğer, her birine, Yaradan’a memnuniyet ihsan etmek için yani yalnız ön Kelim içinde çalışabilmesi için güç verirlerse ve hatta Hohma (Bilgelik) ışığını yaysalar bile bu yalnız, “üzerinde yolculuk edilecek bir yol” formundadır, daha fazlası değil.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,279