e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Şamati (Duydum) Makaleleri > 120- Roş HaŞana’da Kabuklu Yemiş Yememenin Nedeni

120- Roş HaŞana’da Kabuklu Yemiş Yememenin Nedeni

Roş HaŞana’nın Kapanışında Duydum, 1942, Kudüs

Roş HaŞana’da (Yahudi yeni yılı) kabuklu yemiş yenmemesinin nedeni, Gematriya’da, Egoz (kabuklu yemiş) Het’tir (günah). Ve o sordu: “Ama Gematriya’da Egoz Tov değil mi?” Ve o, Egoz’un iyi ve kötünün bilgisinin ağacı anlamına geldiğini söyledi.

Ve kişi sevgiden tövbe etmeden önce içindeki Egoz hâlâ bir günahtır. Ve sevgiden tövbe etmekle hâlen ödüllenmiş olanın, kabuklu yemiş yemesine izin verilir. Bundan itibaren onun Het’i iyi hâle gelmiş ve kabuklu yemiş yemesine izin verilmiştir. Bu nedenle, “hayat ağacı” olarak kabul edilen ve günahı imâ eden, hiçbir şeyi olmayan şeyler yemeye dikkât etmeliyiz. Böylece, Het’in Gematriya’sında olan şeyler, iyi ve kötünün bilgisinin ağacı anlamına gelir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,080