e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

153- Düşünce Arzunun Sonucudur

Düşünce arzunun sonucudur. İnsan ne istediğini düşünürken, arzulanmayacak bir şeyi düşünmez. Örneğin; insan öleceği günü düşünmez. Tam tersine, her zaman ferahlığını düşünmek ister, çünkü arzusu budur. Dolayısıyla insan her zaman arzuladığını düşünür.

Düşüncenin özel bir fonksiyonu vardır: arzuyu yoğunlaştırır. Arzu hareketsizdir ve gelişip harekete geçmek gibi bir gücü yoktur. Ancak, insan bir şeyi düşünüp taşındığı zaman, arzu isteğin yerine getirilebilmesi için düşünceden tavsiye ister. Dolayısıyla arzu genişler, büyür ve isteğin yerine getirilmesini sağlar.

Açıkçası düşünce arzuya hizmet etmektedir ve arzu insanın kendisidir. Bu durumda küçük kişilik ve büyük kişilik vardır. Büyük olan küçüğe hüküm eder.

Küçük olanın hiç bir egemenliği yoktur ve tavsiye kişinin kendisini yüceltmesidir, bu ancak arzuyu dikkat ve hassasiyetle düşünerek olur. Zira insanın düşüncesi vasıtasıyla büyür.

Ve şöyle yazar…“O’nun kanununda, gece ve gündüz düşüncesiyle ol”, arzuladıkça, kişi daha büyük olur, ta ki hükümdar olana dek.

 

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,328