e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ
Ana Sayfa > Bildirimler > SANAL GRUP TÜZÜĞÜ

SANAL GRUP TÜZÜĞÜ

Bu belge günümüzde internet üzerinden Kabala İlmini çalışan ve yine internet üzerinden bağ kurmaya gayret eden tüm dostların daha sağlıklı ilerlemesi niyetiyle oluşturulmuştur. İnternet üzerinden çalışan tüm dostlarımız için daha belirgin bir çalışma çerçevesi oluşturmak gerçek amacımızdır. Fakat asıl amaç fiziksel dünyamızın koşulu olan fiziksel bir grup kurmak ve fiziksel buluşmalarımızı sıklıkla gerçekleştirmektir.

Kimler Sanal Gruba Dâhil Olabilir:

 1. Eğitim Merkezlerimiz üzerinden temel dersleri almış olup, Sanal Gruba davet edilen herkes dâhil olabilir
 2. Cinsiyet ayrımı yoktur. Fakat manevi çalışmanın doğası gereği erkekler kendi aralarında kadınlar da kendi aralarında çalıştıkları gruplara dâhil edilirler.
 3. Grubun veya gruptaki kişilerin çalışmasını alaya alan, sabote etmeye çalışan, gruba zarar veren kimselerin gruba dâhiliyeleri sona erer.
 4. Aşağıda belirtilen kurallara uyan herkes “Sanal Grup” çerçevesindedir.

Temel Kurallar

 1. Hiçbir kimse kendisini bir başkasından daha üstün görmemelidir ve göremez. Kişinin kaç yıl çalıştığı gruptaki pozisyonunu belirleyen bir etken değildir. Grup manevi yolda birbiriyle eşit düzeyde olduğunu düşünen kişilerden oluşur.
 2. Hiçbir kimse bir başkasına kişisel olarak asla görev dayatamaz.
 3. Her ruhun kendine has bir özgünlüğü bulunduğunu öğrendiğimizden dostların içsel halleri üzerine yorum ve değerlendirme yapmak son derece yanlıştır. Bu konuda yorum ve değerlendirme yapılamaz.
 4. Hiçbir kimse bir başkası hakkında temelsiz iftiralarda bulunamaz. Olumsuz olduğu düşünülen yani toplum tarafından ayıplanan alışkanlık veya davranışlar varsa öncelikle bizzat söz konusu kişiyle konu medeni bir şekilde konuşulmalıdır. Bu konuşmadan bir sonuç alınamazsa Grup Komitesi bilgilendirilmelidir.
 5. Bir başkasının özel hayatı manevi çalışmamızın konusu olmadığından aramızda “dedikodu” niteliğinde konuşmalar yasaktır. Böyle bir konuşmaya muhatap olan kişi, konuşmayı yapan kişi veya kişileri önemle uyarıp bu diyalogu terk edebilir. Buna rağmen bu konuda tacize maruz kalıyorsa Grup Komitesi bilgilendirebilir.
 6. Manevi konuların dışındaki çalışmalar için bir araya gelmiyoruz.
 7. Hiçbir dost bir başka dostunu hiçbir konuda baskı altına almamalı ve hiçbir konuda ısrarcı olmamalıdır.
 8. Gruba hiçbir şekilde siyasi, politik, dini görüşler veya eğilimler getirmiyoruz. Herkes kendi inançları ve görüşlerini kendisine tutmalıdır. Grubun yegane amacı manevi gelişimdir ve dünyevi bu görüşlerin gruba hiç bir şekilde getirilmesi uygun değildir ve grubun dahil olduğu sayfalar ve etkinliklerde konu veya  gündem ya da sohbet olarak hiçbir şekilde gündeme getirilmesi uygun değildir. Dinler, siyasi görüşler ve politikacılar, halkları bölerler, manevi bir grup ise Kabala ilminde; aramızdaki tüm farklılıkların üzerinde sevgi bağı kurmaktır.
 9. Grupta ki  dostlar aralarında ticaret yapmazlar. İnsan  doğası zaaflarından dolayı ticaret ve kazanç eğilimi yönünde hareket eder. Kabala ilminde temel olan dost sevgisine yönelik çalışmamıza, dostlar arasında yapılan ticaretler risk unsurudur ve uygun değildir. Grupta ki arkadaşlar ticari işlerini ve eylemlerini grup dışındaki toplumla yapmalıdır.

Çalışma Şartları, Görevler, Sorumluluklar

 1. Kişi günde en az bir saat sabah derslerini dinlemelidir. Sabah derslerini online dinleyemiyor veya dinlemek istemiyorsa arşivden takip edebilir.
 2. Grubun belirlediği ve ilan ettiği bağ kurma çalışmalarına (günlük okumalar, çalıştay toplantıları, ayna kongreler vb.) koşullarının el verdiği en yüksek ölçüde katılmalıdır.
 3. Erkekler ayda en az iki defa online “Dostların Toplantısına” katılmalıdır. Zamanları müsait olmayan dostların arşivden tüm toplantıları takip etmesi önemle tavsiye edilir.
 4. Kişi “Paylaşım Çalışmalarına” dâhil olmalıdır. Paylaşım çalışmalarına dâhil olmak kişiyi yolda tutan en önemli etkenlerdendir. Daha ayrıntılı açıklamaları ve çalışmaların şartları ile ilgili bilgileri Dağıtım Komitesi Sorumlusuna mutlaka sorunuz. Kişisel ve programsız yapılan paylaşım çalışmaları Bney Baruh’a atfedilemez ve grup çalışması olarak tanımlanamaz.
 5. Paylaşım Çalışmalarında gerekli görüldüğü zaman kullanılan paraların kaynağı olan Maaser ödemeleri sanal grup için zorunlu değildir. Bu konuda destek olmak isteyen kişiler yine Sosyal Komite ile iletişime geçebilir.

Sanal Ortamlarda Grup İçinde Paylaşım İçerikleri

 1. Hiçbir şekilde dini, politik, felsefi ve farklı metotlar üzerine tartışmalar yapmak grubun bağ kurma konusu olmadığı ve grubun gelişimine zarar verdiği için kabul edilemez. Kişinin bu tip konularda tartışma ve paylaşım isteği varsa farklı gruplarda bunu gerçekleştirebilir.
 2. Paylaşım konularımız sadece ve sadece Kabala Bilgeliği hakkındadır ve yalnız kendi kaynaklarımızdan yapılır.
 3. Grup içi gelişmeler, önemli haber ve duyurular Sviva Tova sitesinde yer aldığı gibi bu tip bildirimler Sanal Ortamlarda da paylaşılabilinir.
 4. Önemli bir sorunu olan dostumuz sorunuyla ilgili tüm gruptan kendisinin düşünülmesini talep edebilir. Hocalarımızdan da öğrendik ki birbirimizi düşünmek son derece etkili bir eylemdir.
 5. Kişinin her zaman grubun birlik hissiyatını yükselteceğine inandığı paylaşımları yapmayı kendisine görev edinmesi arzulanan ve özlenen bir karakterdir. Bu tip paylaşımlarda asla bir kısıtlama yoktur.

Kişisel Bilgilerin Paylaşım Konusu

 1. Kişisel bilgilerin paylaşılması tamamen kişilerin özgür iradesine kalmış bir konudur. Kimse kişisel bilgilerini paylaşmak zorunda değildir. Ancak grup üyelerinin birbirlerini tanımaları açısından bir süreliğine de olsa profillerinde kendi fotoğraflarını bulundurmaları tercih edilen bir durumdur.
 2. Kişiler kendi aralarında yaşadıkları özel ilişki ve diyaloglardan doğan olumsuz sonuçları Bney Baruh’a atfedemez.
 3. Herkes dilediği kadar bağ kurma çalışmalarına dâhil olabilir. Konferanslar, kongreler, piknikler, buluşmalar vesaire. Kimse bu konuda baskı altına alınamaz.
 4. Dileyen herkes sanal ortamlarda “Rumuz” veya “Takma Adlar” kullanabilir. Bu konuda kimse eleştirilemez.
Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
16 - 0,078