e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ
Ana Sayfa > Destek Olun

Destek Olun

Katkı Sunun

Kabala bir grup çalışmasıdır. Dünya’nın bir çok ülkesinde grupları bulunan Bnei Baruch Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tüm faaliyetlerini öğrencilerinin gönüllü katkıları ile sürdürmektedir. Bu katkılar bireylerin niteliklerine göre değişmektedir. Sitemizde de incelediğiniz gibi Bnei Baruch, prensipleri gereği, kullanılabilecek tüm Öğrenim Araçları ile Manevi Bilgiyi öncesinde hiç bir ön koşul öne sürmeden tüm insanlığa ücretsiz olarak götürmeyi kendisine ilke edinmiştir.

Bu doğrultuda Manevi Dağıtıma katkı sunmak isteyenler bizimle turkish@kabbalah.info adresine yazarak iletişime geçebilirler.

Dünya ıslahı için Kabala Bilgeliği’nin yayılmasında aktif rol alınız.

Maser Ödeme Sayfamız

Maser

Maser, maneviyata girişten hemen önceki hazırlık evresinde edinilmesi gereken idrak seviyesine işaret eder. Maneviyata giriş, Yaradan’ın özelliklerini edinme arzusunun gelişimine bağlıdır- sevebilmek –  öyle bir seviye ki, tüm diğer arzulardan daha önemli hale gelir. Bu önem seviyesine ben nasıl ulaşabilirim? Yalnız başıma bu imkansızdır fakat aynı amacı paylaşan dostlarımdan her biri de bu önem miktarına sahiptir. Bu şekildeki dostlarım ile daha çok bağ kurduğumda, bizler bir bütün olarak bu amacın önemliliğini kendimizin olarak hisseder ve amaca daha da yakınlaşırız. Buna ek olarak, kalp noktaları daha yeni aydınlanmaya başlayan yeni dostları keşfetmeye yardım etmem gerekir; çünkü yalnızca birleştirilmiş önem seviyemiz sayesinde manevi amacımıza ulaşabiliriz.

O zaman Maser ödemesi (aylık gelirin finansal %10’u ile katkı sağlamak) bu resmin hangi bölümüne sığar? Derece derece, bu önem öyle bir seviyeye ulaşır ki, yapabileceğim herşeyi yapar ve bu ”egoizm” diye adlandırılan manevi hastalığa ”çare” bulmak için değiş tokuş yapmak isterim. Çare, dünyadaki kalp noktaları hala uykuda olanlarda yatar. Bizim karşılıklı bağ içerisinde, pasif şekilde bu noktaları geliştirme çabamıza ”dağıtım” denir. Ben bu çabayı iki yol ile desteklerim: zamanım ile ve Yaradan tarafından bana verilmiş olandan bağışım ile (finansal katkım – Maser ile).

Kimse Maser ödemeye zorlanamaz. Canlı dersler, web sitesi, kaynaklar, bugün ücretsiz ulaşılabilinen herşey, kişi Maser ödese veya ödemese de, yine faydalanılabilecek şekilde devam eder. Fakat bu önem seviyesine eriştiğim zaman (veya erişme arzum olursa ve bu nedenle sanki bunu hissediyormuşum gibi hareket edersem), Maser ödemesini manevi yaşamım için bir yük olarak değil, aksine bir hayati zorunluluk olarak algılamaya başlarım. Alma arzusu buna hemfikir olmaz, nitekim buna itiraz etmek için geçerli nedenleri mükemmelce bulur. Bu nokta bizim manevi çalışma yapmamız için bir fırsattır; alma arzumuzun bizi yönlendirdiği halin üzerine yükseldiğimiz ve bunun yerine manevi amacımızı elde etmeyi seçtiğimiz çalışmamızdır.

Kim Maser öderse, kendi çıkarını düşünen yanının bir bölümünü Yaradan uğruna ortadan  kaldırmış olur.

 

Maser Hakkında

Maaser  diğer ruhlar ile bağ kurmak için bir vesiledir. Bunu ciddi bir şekilde düşünmeseniz veya özel bir niyet ile bunu yapmasanız dahi bu işe yarar!

Kişinin ruhu Eser Sefirot (on Sefirot) adı verilen on bölümden oluşur. Kişi kendi manevi çalışmasında ”ışıkları çeker” ve bu şekilde ruhunun dokuz bölümünü (ilk dokuz Sefirot) ıslah edecek duruma gelir ve bu vesile ile Üst Güç’ün Bereket’ini hisseder.

Bununla beraber, ruhunun onuncu bölümünde (Sefira Malhut), kişi Gimar Tikun’a (son Islah-tüm diğer ruhların ıslah olduğu son seviye) ulaşana kadar Bereket’i alamaz. Bu sebepten dolayı Kabalistler Maser ödeme şartlarını Kabala Bilgeliği’nin ilk başlangıcından itibaren koymuşlardır.    

Eğer üzerimizde olan Üst Güç’ün ihsan etmesi ile birlikte ahenk içinde olmayı istiyorsak, bu dünyada aldığımız Bereket’in yalnızca onda dokuzunu (9/10) kişisel (fiziksel) ihtiyaçlar için kullanıp, onda birini (1/10) dünya ıslahı için, insanlık yararına tahsis etmeyi seçmeliyiz.

Kabala kaynaklarından Maser konusu hakkında yazılanlar

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi, Maser Kabalistlerin eski bir geleneğidir.Aşağıdaki hakiki kaynaklar  Maser konusunu kapsıyor.

”Sizler tabii ki bağış (onda bir) yapmalısınız” (Kabalist Baruh Şalom Aşlag)

Merdivenin Basamakları’ndan, 553. makale  

Sizler tabii ki onda bir bağış yapmalısınız. Ve onlar şöyle anlattılar, ”onda bir ödeyiniz, böylece zengin olursunuz.” Bu şaşırtıcıdır; bilgelerimiz Lo Lişma(O’nun için değil) mısrasının gerekliliğini nasıl anlatmışlardır, şöyle ki, kişi zengin olabilmek için sadaka verecektir. Bunu onların söylemiş olduğu gibi şöyle anlatmalıyız, ” Bizler yapmalıyız ve bizler duymalıyız.” Bu demektir ki, bu davranış ile onlar duymayı başaracaklardır, bu davranış da niyeti etkileyecektir.

Bunu takiben Maser verme esnasında, demek istenilen Maser verişi; kişi zengin olmayı amaçlar, şöyle ki, arzu ve hasretle verme hissi ile armağanlandırılmak, demek istenilen davranış almak değil vermektir, düşüncesi ve amacı da yalnızca vermek ve karşılık almamak olacaktır.

Ve bizler de demeliyizdir ki… Eğer kişi verme davranışını yerine getirirse… kişi gaye ile de armağanlandırılacaktır, alıcı değil verici hale gelecektir.

Ve daha sonra ne olacaktır? ”Böylece zengin olacaksınız.” Bu böyledir çünkü kişinin Yaradan’dan ”zenginlik” denilen keyif ve hazzı alması, kişide form eşitliği olmadan imkansız birşeydir. O durumda, kişi ihsan etme niyeti ile armağanlandırıldığı zaman, aynı zamanda zenginliği almak ile de armağanlandırılacaktır.

”Saklı olanın ifşası”ndan, 216. makale

Kişi zengin olmak için sadaka vermelidir ki böylece bu davranış vesilesi ile ”duymayı” başaracaktır nitekim davranış amacı etkiler. Maser verirken, bir verme davranışı, kişi zenginleşmeyi amaçlamalı, verme keyfi ve hazzı ile ihsan etmelidir; yalnızca verme niyeti ile karşılığında hiçbir şey almadan.

Kabalist Akiva, Maser (Mişna, Masehet Avot-kitapları) hakkında şöyle demiştir: ”Onda bir sadaka vermek zenginlik için bir koşuldur.”

The Vilna Gaon: “Kim Maser kuralına uyarsa kötülükten korunur”

Her hakkı saklıdır © 2008-2013 Bney Baruh

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
15 - 0,092