e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

Kadının Rolü

Laitman’ın bir kadın öğrenci ile konuşmasından – (2008 Kongresi öncesi, İsrail)

Soru: Bu kongre öncesi dönemde, kadınlar umutsuz ve çaresiz hissediyorlar. Tüm kadınlar adına konuşamam tabii, ama çoğumuz; gemide fazlalıkmışız gibi ya da denizin ortasında, hızla hava kaybeden şişme bir botun içinde gibi hissediyoruz. Ve elimizden hiçbir şey gelemezmiş gibi…

Michael Laitman: Tek başınıza hiçbir şey yapamayacağınızı nihayet anladınız demek.

Soru: Bunu uzun zaman önce anladık. Ve sürekli olarak bu izlenim içindeyiz. Ama şimdi, kongre öncesinde, bu hissiyat iyice korkutucu olmaya başladı. Fırtınadan kaçmak için bindiğimiz bu botta, sorumluluğumuz çok büyük çünkü. Bizi, geminin tabanındaki delik korkutuyor. Hiç aklımızdan çıkmıyor. Sizi, erkek grubu ile çalışırken görüyoruz. Çabalarını görüyoruz, ama bizim üzerimize düşenin ne olduğunu net olarak bilmiyoruz.

Michael Laitman: Gemide delik açmamaya çalışmalısınız ve bütün çabanız, erkekleri birlik kurmaya teşvik etmek için olmalı.

Soru: Son iki aydır, sürekli olarak kadınlardaki eksiklikten ve erkeklere baskı yapmamızın gerekliliğinden bahsediyorsunuz. Ama bunu nasıl yapacağımızı hiç söylemediniz!

Michael Laitman: Sizler, ailede kadının kocasını nasıl etkilediğini çok iyi bilirsiniz. İstediğiniz gibi yönlendirirsiniz erkeğinizi…

Soru: Peki, ama aile yaşamı ile kocamı manevi yönden etkilemek arasında bir benzerlik göremiyorum. Bağlantı kuramıyorum…

Michael Laitman: Manevi olarak etkilemekten bahsetmiyorum. Erkeklerinizi, çalışmaya ve size maneviyatı getirmeye zorlamalısınız. Mağara adamının, kadınını ve çocuklarını beslemek için avladığı mamutu getirmesi gibi!

Soru: Ama nasıl? Nasıl yapacağız bunu? Elimizi belimize koyup: “Nerde mamut? Nerde kaplan?” diyerek mi? “Maneviyatı edinmeden eve gelme” mi diyeceğiz? Aile içinde her şey bellidir. Her kadın, içgüdüsel olarak bir yol bulup kocasını idare eder. Belki mağara kadınlarına kıyasla daha medeniyiz, ama neticede tamamen egoistiz. Her kadın kendi kocasını bir şekilde etkiler, peki grupla iletişimimiz nasıl olacak? Grubu nasıl etkileyeceğiz?

Michael Laitman: Bu kesinlikle doğru değil. Adam, karısının sözünü dinlemez ki… Karısının ondan maneviyat çalışmasını istemesi adamı etkilemez. Ancak bütün kadınlar bir araya gelip, erkekleri belli bir şekilde davranmaya zorlayabilirler.

Soru: Ama bir kadın grubumuz yok ve siz her zaman kadınlardan bir grup olamayacağını söylüyorsunuz. Bunu ezberledik artık. Mahsomdan önce kişinin özgür iradesi olamayacağı gerçeğini nasıl ezberlediysek, her birimizin yetenekleri ölçüsünde bir şeyler yaparak dağıtıma katılması gerektiğini de ezbere biliyoruz. Kongre öncesinde, bir kadın gayretini ne şekilde artırabilir?

Michael Laitman: Bunu zaten söyledim. Erkeklerden istemelisiniz. Mektuplar yazın ve onlardan ne beklediğinizi anlatın. Birçok kadın çoktan bunu yapmaya başladı bile.

Soru: Bu kadarı yeter mi? Hem ya kendimizi yazarak ifade etmekte zorlanıyorsak ne olacak? Bu bizim daha az eksiklik hissettiğimiz anlamına gelmez ki… Erkeklere her gün öğretiyorsunuz. Onlara, sürekli olarak birliğin önemini hatırlatarak amaca yönelmelerini öğütlüyorsunuz. Kadınlar arasında ne çeşit bir birlik olabilir? Son zamanlarda organize olmamız gerektiğinden de bahsettiniz. Bu tip bir organizasyon pratikte nasıl çalışmalı? Bir araya gelip çene çalmakla bir yere varamayız. Belki de siz bunu kastetmediniz bilmiyorum… Belki de daha çok manevi açıdan organize olmaktan bahsediyordunuz.

Erkekler gruptan enerji alıyorlar. Biz kadınlar nereden alacağız bu enerji ve motivasyonu? Her saniye aklımıza düşen acayip fikirlerden kurtulmaya çabalıyoruz. Bir kadın bunun için gerekli gücü nereden alacak? Kadınların aklı, erkeklere kıyasla çok daha fazla dünyevi konularla meşgul. Çocuklarına en iyi şekilde nasıl bakabileceğini, bozuk buzdolabını, hasta arkadaşını ve hatta kıyafetler ve makyaj gibi anlamsız şeyleri düşünüyor sürekli… Ve bir de bakıyor ki kendisi bir yerde, amaç bir yerde! Beynimizi yıkayarak bizi doğru yöne iletecek koordinatörü (erkeklerin grubunda olduğu gibi) nerede bulacağız?

Michael Laitman: Sizin bütün bu sorularınız tam olarak, erkekleri maneviyatı edinme ihtiyacına getirecek olan arzunun ürünü.  Onları daha ciddi olmaya zorlayacak olan arzu bu işte… Sizin grup olarak meydana getirdiğiniz bu arzu, erkek grubunu etkileyecek ve uyandıracaktır. Maneviyat arzusu söz konusu olduğunda hepimiz birbirimizi tamamlamak durumundayız. Erkekler kadınların desteğine açık olmalı ve onların istek ve ihtiyaçlarını ciddiye almalılar. Kadınlar ise erkekleri birlik olmaya (Arvut’a) teşvik edecek arzuyu artırmak için daha neler yapabileceklerini düşünmeliler. Bir mektup yazın mesela… Dünyanın dişi kısmından erkek kısmına bir mektup… Havva’dan, Âdem’e hitaben yazılmış bir mektup!

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
17 - 0,098