e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ
Ana Sayfa > Zohar > Zoharı Açıklamak > Zohar’ı Açıklamak

Zohar’ı Açıklamak

Kabalist Haya’nın Vizyonu

Zohar hayata yeni bir perspektif getirir: çektiğimiz tüm acılar, sıkıntılar ve ızdıraplar sadece kişisel kusurlarımızın farkına varmak içindir. Bütünlüğün algılandığı bir realite seviyesine yükselmek için içselliği dışsallığa tercih etmemiz gerekir, bu yüzden Kabala ilmini hayatımıza içselleştirmenin fırsatlarını bulmamız gerekir. Bunu yaparsak, yükseliriz, tıpkı Kabalist Haya gibi, yüksek manevi bir seviyeye, gerçekten içinde yaşadığımız realiteye. Bu koşulda bizden önceki Kabalistler gibi oluruz ve tüm ruhların bir olduğu mükemmelliği keşfederiz.

Manevi dünyada var olabilmek için, ruhun nitelikleri Yaradan’ın niteliklerine eşit olmalıdır. Bunun olabilmesi için, ruh sevgi ve ihsan etme niteliğini geliştirmelidir. O yüzden kendisini ıslah etmemiş bir ruha gitmesi söylenir, fiziksel dünyanın algısına, fiziksel bir bedende yeniden doğmaya, büyümeye ve kendi başına ayakta durmaya ki hangi yolu seçeceğine karar versin.

Zohar derki güzel bir hayat yaşamak için, egoizmimizin üzerine çıkmayı bu dünyada yaşarken öğrenmemiz ve Yaradan’ın doğasını edinmemiz lazım, sevgi ve ihsan etmek. Birbirimizi sevmeyi öğrendiğimiz zaman, daha yüce bir var oluş seviyesine yükseliriz ve Yaradan’a benzeriz.

Zohar en gizemli olanıdır, aynı zamanda Kabala’da ki en önemli kitap. Son zamanlarda giderek netleşen şu ki Zohar, 18 yüzyıl önce yazılmıştır ve bizim zamanımız için hazırlanmıştır. Kabalist Yehuda Aşlag (Baal HaSulam) tekrar bizlere bu kitabı açtı ve kalbimizin uzun zaman önce unuttuğunu uyandırdı.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,077