e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ
Ana Sayfa > Neden Şimdi > Neden Şimdi?

Neden Şimdi?

Bugün birçok insan inanıyor ki  insanlığın gelişimi bir çıkmaza doğru yaklaşmaktadır. Sosyal ve bilimsel gelişmelerle daha iyi, daha mutlu bir hayat umudumuz, gittikçe büyüyen karamsarlıkla gölgelenmektedir.

Daha çok insanın kişisel doyuma ulaşamadığını görüyoruz. Eskiden, ileriye doğru büyük adımlar attığımızı ve önemli gelişmeler kaydettiğimizi düşünürken, şimdi bir çeşit duvarla karşı karşıyayız.

İnsanlık, depresyon, intihar, çokça ilaç dalgasına kapılmış görünüyor ve dünyadan ilgisini keserek duygularını frenliyor. Terörizm ve doğal afetler global krizin belirtileri ve tüm bu durumlar insanlığı şu temel soruya getiriyor: “Hayatın anlamı ne?”

Birçok kişi bu sorunun cevabını aramaya başladı. Son  yirmi yılda maneviyatı arayan  kişilerin artmasını  göz önüne alırsak, bu açıkça bellidir.

Zohar kitabında şöyle yazar; 20.yüzyılın sonunda insanlık hayatın anlamını sorgulamaya başlayacak ve bu sorunun cevabı, bizim zamanımızın zorlayıcı koşulları nedeniyle ortaya çıkacak olan kadim Kabala ilminde saklıdır.

Kabala ilmi,bu sebeple binlerce yıldır saklanmıştır. İnsanlık buna hazır değildi ve ihtiyacı da yoktu. Son yıllarda bu ihtiyaç önemli ölçüde arttı. Birçokları Kabala’nın onlara ne vereceğinin merakıyla  çalışmaya başladı. Kişi Kabala’nın hayatın anlamı sorusuna cevap verdiğini anladığında, ona uzak duramaz ve aktif olarak çalışmaya başlar.

Kabala hakkındaki sihir, mucize, kırmızı iplik, kutsal su gibi hurafeler (uydurmalar) gittikçe kaybolmaktadır. İnsanlar bunların  sadece  psikolojik fenomenler olduğunu görmeye başladılar.

Gerçek, özgün  Kabala ya ilgi artmaktadır. Diğer bir deyişle, kainatı, sonsuz varlığı, üst güçleri hissetmeye olanak  verecek  bu ilme büyüyen  bir istek var. İnsanlar dünyamızın ve yaşamlarımızın gelişim sürecini, nereden geldikleri ve nereye gittiklerini bilmek istiyorlar.

Zamanımızda, dünyanın her yerinden birçok insan bu soruya ilgisini arttırdı ve bu yüzden Kabala gittikçe yayılan bir ilgi kazandı. Dünyevi varlığımız tatminsiz ve limitli olarak gözüktüğünden, her gün daha fazla insan bu dünyanın ötesindeki güçle ilişki kurmaya çalışıyor.

Bugün insanoğlu Kabala ilmine hazırdır. Bu ilim, hayatın gerçek anlamını, varlığımızın kaynağını  bulmayı isteyen  herkese açıktır ve ona erişmek için deneye açık bir yöntem sunar.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,088