e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ
Ana Sayfa > Zohar > Zohar Kitabıyla İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey > Zohar Kitabıyla İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

Zohar Kitabıyla İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

1) Zohar Nedir?

Zohar, halihazırda ruhlarının köküne (köken) kadar olan yüksek manevi derecelere erişmeyi başarmış insanlara rehberlik etmeye yönelik Tora üzerine yazılmış yorumların bir koleksiyonudur.

Zohar ruhları evrim geçirdikçe kişilerin deneyimleyeceği bütün manevi durumları içerir.

Sürecin sonunda, ruhlar Kabalistlerin “ıslahın sonu” olarak bahsettiği, manevi bütünlüğün en yüksek seviyesine erişirler.

Manevi edinimi olmayanlara, Zohar her kişi tarafından farklı algılanabilecek ve yorumlanabilecek bir alegoriler ve efsaneler koleksiyonu gibi bir anlama gelir. Fakat manevi edinim sahipleri için örneğin Kabalistler için, Zohar kişinin daha derin ve yüksek algı ve hissiyatı keşfetmek için yerine getirdiği içsel aksiyonlar için pratik bir rehberdir.

2) Zohar Kim İçindir ?

Bir nolu cevapta belirtildiği üzere, Zohar zaten manevi algıya erişmiş insanlar içindir. Zohar seviyelerin manevi merdiveninde 125 seviyenin hepsini edinmiş Şimon Bar Yohai’nin (Raşbi) tasvirlerini içerir. Raşbi tüm manevi yolu anlatmış ve onu Zohar olarak isimlendirmiştir. (İbranicede “ışıma”)

Zohar öyle bir şekilde yapılandırılmıştır ki sadece belli bir manevi seviyeye erişmiş olanlar Zohar’da okuduklarından faydalanabilirler. Zohar’ı çalışmadan önce, kişinin Zohar’daki metni doğru şekilde anlamayı öğreten diğer metinleri çalışamaya ihtiyacı vardır.

3) Zohar’ı Kim ve Ne Zaman Yazdı ?

Bütün Kabalistlere gore ve kitabın başlangıcında yazdığı üzere, Zohar, 2inci ve 3üncü yüzyıllarda yaşamış Şimon Bar Yohai (Raşbi) tarafından yazıldı. Skolastik çevrelerde Zohar’ın Kabalist Moshe de Leon tarafından 11inci yüzyılda yazıldığına dair görüşler vardır. Bu görüş, kitabın Raşbi tarafından yazıldığını söyleyen Moshe de Leon’un kendisi tarafından yalanlanmaktadır.

Kabalistik yaklaşımda, Zohar’ın neden yazıldığı sorusu, kimin tarafından yazıldığı sorusundan çok daha önemlidir. Zohar’ın amacı ruhlarının kökenini edinmek için insanlara bir rehber olmaktır.

Kişinin ruhunun kökenine giden bu yol, 125 dereceden oluşur. Yehuda Aşlag bu aşamaları geçmiş ve kitabın yazarıyla aynı algıyı paylaşan bir Kabalist Zohar’ın yazarının Raşbi’den başkası olmadığını görür.

4 ) Zohar Neden Çok Uzun Süre Gizlenmiştir?

Zohar, M.S 2. ve 11. yy.lar arasında onun bilgeliğini anlamaya muktedir insanların zamanına kadar, 900 yıl boyunca saklı tutulmuştur. İnsanların ona ihtiyacı yoktu ve içeriğini yanlış anlayabilirlerdi.

Ancak M.S 16.yy’da Kabalanın kökenlerini açıklayan bir kabalist çıktı – Kutsal Ari, Isaac Luira (1534–1572). Ari kendi zamanından itibaren Kabalanın herkes için çalışılmaya açık olduğunu ifade etmiştir.

Ari’nin çalışmalarına tefsirler ve Zohar ancak 20 yy’da görüldü -ki bu yüzyıl insan arzularının tarihinde ateşli patlamaları gördü. Bu yüzyıl boyunca benzersiz bir ruh ortaya çıktı, Yehuda Aşlag (Baal HaSulam). Baal HaSulam bizim neslimizin anlayabileceği şekilde Kabala bilgeliğini açıkladı. Daha ötesi Baal HaSulam, Ari’nin çalışmalarına ve Zohar’a tefsirler yazan 20.yy’ın tek kabalistiydi.

Bu demek değildir ki ondan önce büyük kabalistler yoktu. Ancak onların çalışmaları günümüz öğrencileri tarafından kolaylıkla anlaşılmadı. Bugünün kabala için popüler talebi, bizim neslimizin onun evrensel mesajını özümseme ve hayatlarımızın kökenini ve ona nasıl erişimini konuşan otantik metinleri kavramaya hazır olduğunu doğrular.

5 ) Zohar Hakkında Daha Fazla Bilgi Nerede Bulabilirim?

Bugün bile Zohar, doğrudan anlaşılamamakta ve hissedilememektedir. Kişi kitaba yaklaşmadan önce, maneviyatın ön anlayışına ihtiyaç duyar. Zamanımızın en büyük kabalisti Yehuda Aşlag (Baal HaSulam), kişinin çalışmasından önce kitaba derin yaklaşımına tam olarak rehberlik eden Zohar’a girişler yazdı.

Öyle ki bu makaleler daha üst realiteyi algılaması için kişinin manevi niteliklerini geliştirir. Ek olarak bu metinler Zohar’daki terimlere, ifadelere ve anlayışlara nasıl yaklaşılacağı bilgisini sağlar. Manevi edinim için bu metinlerin bir rehber olarak daha verimli kullanmak için insan aklına eğilimli formdan yani maddeleştirilmiş tariflerin içinde kaybolmaktan kaçının.

Bnei Baruch sadece bu girişleri sağlamaz bunun yanı sıra Zohar’dan alınmış, kısaltılmış makalelerden oluşan ve bu anlayışlarla nasıl hazırlanacağıyla ilgili ücretsiz dersler verir.

Zohar’ı keşfetmek demek içsel dünyanızı ve sınırsız potansiyelimizi keşfetmek demektir. Bnei Baruh manevi ilerleyişinizde sizlere başarılar diler.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,086