e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Hayat, Sevgi ve Aile > Kabala ve Kadınlar > Kadının Tamamlanmışlık Eksikliği

Kadının Tamamlanmışlık Eksikliği

Kadınlardaki tamamlanmamışlık hissi, manevi bir kökene sahiptir ve yalnızca maneviyat ile tatmin edilebilir.

Bizim dünyamızda, kadınların erkeklerden daha çok acı çektiği bir sır değildir. Her kadın, ister kraliçe olsun ister Afrika’da bir kabile kadını olsun, bir şekilde yaşamından tatminsizlik duyar; zorlanır, başkasına bağımlı olduğunu hisseder ya da her nedense tatmin olmamıştır. Daha fazla sıcaklık ve sevgi ister; daha fazla anlayışa ve desteğe özlem duyar.

Bu durum, dünya bu şekilde inşa edildiği için böyle değildir. Bu içsel tamamlanmamışlık hissi, kadının doğasına yerleştirilmiştir ve bunun sebebi maneviyatta bulunduğundan dolayı, sadece maneviyatla giderilebilir. Kadın, manevi edinimden başka hiçbir şeyle tam olarak tatmin olamaz veya kendini tamamlanmış hissedemez.

Erkeğinkiyle kıyaslandığında, dünyamızda kadındaki eksikliğin ne kadar daha derin olduğunu görüyoruz. Erkek, sadece bir kadına bakarak zevk alır. Kadın ise sadece bir erkeğe bakarak ne zevk alır? Erkeğin birçok zevki vardır: futbol, kadınlar, bira, TV ve maceralar. Kadın bundan çok daha derin bir şey ister.

Kabala, dünyamızın neden bu şekilde inşa edildiğini açıklar. Maneviyatta, tamamlanmamışlığı öncelikle kadının hissettiğini söyler. Kadın, yalnızca bunu doğru şekilde formüle etmeye ve bunu kullanarak erkeği manevi amaca ulaşması ve Yukarıdaki Işığı çekerek ona getirmesi için desteklemeye ihtiyaç duyar.

Şu anda, bunun tam olarak nasıl işlediğini anlayamıyoruz. Fakat bizim görevimiz, Kabalistlerin tavsiyelerini takip etmek ve bu tavsiyeler sayesinde gözlerimizi açmaktır. Böylece, Yaradan’ın bu dünyada kadınlara verdiği bu büyük eksikliğin – kadının umutsuzluğu, endişeli hali, tatmin, destek ve güven eksikliği ve elbette sıcaklık ve sevgi eksikliği- tüm bunların bu manevi amaca ulaşmak üzere nasıl anlamlı bir şekilde kullanılabileceğini göreceğiz. Işığın geldiği ve kadının hissettiği tüm eksiklikleri doldurduğu yer orasıdır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,272