e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Kabala Kütüphanesi > Derslerden Notlar > Mesih – İnsan mı? Güç mü?

Mesih – İnsan mı? Güç mü?

Mesih manevi bir güçtür, kişinin kendi rızasıyla ıslah etmek istediği ve arzuyu Yaradan’ın ihsansal doğasına eşitleyen bir Işıktır. Bizim dünyamızda tüm manevi güçler materyal kıyafete bürünürler.

Örneğin Raşbi, Ari, Baal HaSulam vs. ıslah eden Işığı, manevi bir gücü temsil ederler. Bu bizim dünyamızda bir insan, Kabalist, profesör, bir kitap, bir yazar olarak gelebilir. Dolayısıyla Mesih aşama aşama insanoğlu tarafından kabul edilen bir öğretici olur. İnsanoğlunun takip etmesinin nedeni çekilen acılardan bir çıkış yolu olmamasından kaynaklanmaktadır. İnsanlar şimdiki halleriyle Mesih’i bir ışık olarak değil ama insan olarak hayal etme seviyesindeler. Ama bir Kabalist için Mesih ıslah eden manevi ışıktır (A”B-SA”G dünyasının yansıması gibi).

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
17 - 0,279