e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Mektup 44

10 Aralık 1958, Tel-Aviv

Sevgili dostuma en iyi dileklerimle,

Sen ve ailenden haber almayı özledim, ayrılmamdan önce bana başarıya ihtiyacın olduğunu söylemiştin… durumunu öğrenmek istiyorum.

İzin ver Tora’nın sözleriyle konuşayım. “Benim Kurtuluşumun Muktedir Kayası,” şarkısında, şöyle yazılıdır, “Romalılar etrafımı sardı… kulelerimin duvarını yıktı.” Roma Klipa’sını şöyle yorumlamalıyız, onlar Şabat’tı ve sünneti iptal etmek ister. Şabat ve sünnete “işaret” denir, anlaşmanın işaretine “İnancın Mitzva’sı” denir. Bu nedenle özellikle bu iki Mitzvot’u iptal etmek isterler, çünkü tüm İsrail’de inancı iptal ettiklerinde Tora’daki tüm Mitzvot’u iptal etmiş olurlar.

İnanç demirden duvardır, yani insan inancı olduğu ölçüde Tora ve Mitzvot’u yerine getirdiğinden, bu yabancıların kutsallığa girmesini engelleyen bir bekçi gibidir. Bunu başardığımızda onun içinde gizli olan ışığı, iyiliği, hoşluğu ve canlılığı almakla ödüllendiriliriz, şöyle yazdığı gibi, “onlar bizim yaşamımız ve günlerimiz olduğundan.”

Bu, “kulelerimin duvarları yıkıldı,” sözünün anlamıdır, yani duvarda “inanç” denilen delik açmak. İnancın Mitzva’sıyla bizler Tora’daki üst hazzın tatlılığı olan “bereketle dolu bir kule” ile ödüllendiriliriz. Bir mucize olur ve Yaradan onlara yardım eder ve Roma Klipa’sını yenerler ve böylece bir kez daha büyük ışıkla ödüllendirilirler. Buna “Hanuka mumu,” denir, yani kişi inanca tutunarak ışıkları edinir.

O’nun ışığıyla ödüllendirilmeyi dileyelim.

Dostun,

Baruh Şalom HaLevi Aşhlag

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,288