e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Şamati (Duydum) Makaleleri > 239- Şavuot’un Mohin’i ile Şabat Minha’nınki Arasındaki Fark

239- Şavuot’un Mohin’i ile Şabat Minha’nınki Arasındaki Fark

Minha sırasında Şavuot ile Şabat arasında fark vardır

Minha sırasında – ZA’nın Arih Anpin’e, Behinat Dikna’ya yükselişi kabul edilen – Şavuot ile  – Arih Anpine yükseliş olarak kabul edilen- Şabat arasında bir fark vardır. Şavuot, YESHUT’dan Mohin-de-Hohma olarak kabul edilir; yani Bina’dan Hohma’ya döner anlamındadır. Bununla birlikte, (Şabat) gerçek Hohma olarak düşünülen Gar-de-Bina olarak kabul edilir. Roş’dan ayrılmadığı ve Vak’la değil, Gar-de-Hohma olan Moha-Stima’da kıyafetlenmiş gibi kabul edilir.

Ve Gar olduğu için, aşağıdan yukarıya doğru, herhangi bir aşağı doğru genişleme olmadan geçemez. Bu yüzden aşağıda bir genişleme olmadığı için dişi Işık olarak kabul edilir. Ve bu yüzden Şabat, Nukva olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, iyi bir gün, aşağıya doğru genişlemesi olan Vak diye kabul edilen, Zat-de-Bina olarak düşünülür. Bu nedenle, gerçeklikte,  tüm yükselişlerin ardından bile derecelerin basamağı değişmez.

Ve bu dünyadaki insanların, Şabat’ın daha yüksek bir derece olmasına rağmen iyi bir güne, Şabat’tan daha çok saygı duymasının sebebini anlattı: Zat-de-Bina iyi bir gündür, Şabat’ın aksine aşağıda ifşa olur, Gar-de-Bina olarak kabul edilir ve orada hiç bir ifşaat yoktur. Ve elbette ki Şabat’ın derecesi, iyi bir günden çok daha yüksektir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,374