e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Şamati (Duydum) Makaleleri > 148- Acı Ve Tatlı, Doğru ve Yanlış’ın Dikkatle İncelenmesi

148- Acı Ve Tatlı, Doğru ve Yanlış’ın Dikkatle İncelenmesi

Duydum

Bir “acı, tatlı” idraki, bir de “doğru, yanlış” idraki vardır. “Doğru, yanlış” idraki akılda ve “acı, tatlı” idraki kalptedir. Bu nedenle kalbimizdeki çalışmanın, alma formunda değil, ihsan etme formunda olmasına dikkat etmeliyiz.

Doğası gereği sadece almak adama tatlıdır ve ihsan etmek acıdır. Ve bu çalışma –almayı ihsan etmeye çevirme- “kalbin işi” olarak adlandırılır.

Akıldaki, “doğru, yanlış” çalışmasıdır. Ve bu nedenle, inanç içinde çalışmalıyız, yani bilgelerimize inanmalıyız. Çünkü çalışanın kendisinin “doğru ve yanlış” konusunu açıklaması mümkün değildir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,278