e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Baal HaSulam'ın Mektupları > Baal Hasulam’ın Öğrencisine, Amerika’da Kabala’yı İngilizce Olarak Yaymakla İlgili Mektubu (1939)

Baal Hasulam’ın Öğrencisine, Amerika’da Kabala’yı İngilizce Olarak Yaymakla İlgili Mektubu (1939)

Kutsal kent Kudüs, yeniden inşa edilip sonsuza kadar dayansın,

Onurlu ve tanınmış… ‘a,

Son mektubunuzu aldım ve Amerika’ya gittiğinizden beri ilk defa görevinizde başarılı olacağınıza dair bana bir umut ışığı verdiniz. Umarım anlarsınız ki vermeyi düşündüğünüz derslerin İngilizce kopyasını kastediyorum. Zira Amerika’da para toplayabilmeniz için bu tek yoldur. Ve umarım ki hata yapıp yapmadığınızı görmek için yazmış olduğunuz kitabın tam bir kopyasını bana göndermek size fazla gelmez. Çünkü bana kopyasını yolladığınız ilk kitapta Kabala geleneği ile ilgili büyük bir hata bulmuştum, zira Musa’ya gereken yeri vermemişsiniz. Ve daha önceden baskıya vermiş olduğunuz için yorumumu göndermedim.

Gerçekten de düzeltmeniz gereken bir hata var ve bu sizinle para toplayacağınız kişi arasında demir bir parmaklık gibi. Sizinle bağış yapan arasındaki mesafenin cennetle dünya arasındaki kadar olduğunu fark ettikten sonra, onlardan para toplamak için elbette ki onlarla aynı yerde olmak zorunda olduğunuz için onları cennetteki yerinize yükseltmeye çaba gösteriyorsunuz. Ancak onlar sizden daha ağır ve güçlüdür ve onları asla kaldırıp cennete götüremeyeceğiniz konusunda sizi temin ederim ve bu durumda elinizi para için onlara uzatamazsınız. Bu şekilde başarılı olamazsınız ve bu türlü kızgınlıklar ve öfkeler size yardımcı olmaz.

Fakat misyonunuzda başarılı olmak istiyorsanız, tam tersini yapın, makalelerinizi dinleyenleri ve para bağışlayanları olduğu yerde bırakın; onları maddeciliklerinden, düşüncelerinden ve arzularından kıl kadar bile uzaklaştırmayın. Bu alelade insanların kalbini yumuşatmayacak ve onlara herhangi bir şey için inanç vermeyecek türde makaleleri kasıtlı olarak hazırlamanız gerektiğini söylemek isterim.

Ve böylece cennetten dünyaya inebilir ve dinleyicilerle birlikte aynı dünyada ve bir görüşte birlikte olabilirsiniz. Ve onlardan istediğiniz şey, güçlü delillerle onlara şunu kanıtlamaktır ki sizin sözlerinizi duymadan önce de bunu zaten biliyorlardı; sonraki dünyaya olan inanç yüzünden değil, milliyetçiliğe ve kendi değerine saygı nedeniyle. Çünkü Kabala ilmi İsrail ulusunun, son kuşakta hemen hemen unutulmuş olan önemli bir zenginliğidir ve onu yayıp ortaya çıkarmamız gerekir ki böylece ulusların övgüsünü alsın ve tüm ülkeler bizde övgüye değer bir eski miras olduğunu görsünler diye.

Bununla birlikte şunu eklemeliyim ki, uluslar bu ilmi bizden çalacak ve Hıristiyanlıkla kıyaslayacak kadar güçleniyorlar. Tanrı korusun, onu kaba ve hoyrat ellerden korumak kesinlikle büyük bir Mitzva’dır, İsrail’in ruhunu katliamdan ve yok oluştan kurtarmak gibidir.

Onları kurtarmanın tek yolu, Kabala ilminin peçesini birazcık kaldırmak ve güzelliğinin bir kısmını ulusların gözlerine ve çoğunluğa açıklamak, onların, bunun gibi derinlik ve anlayışta hiçbir şey olmadığını görmelerine izin vermektir. Bu ilmi Hıristiyanlığın içeriğindeki kuruluk ile karşılaştırmayı düşündükleri için kendilerine şaşmaları ve utanmaları için izin verin. Böylece, ne kadar bilge ve anlayış sahibi, eski ve kesintisiz bir kültüre sahip bir ulus olduğumuz anlaşılacaktır.

Ve yalnız kutsal kitabın mirasçıları ve İsrail halkı oldukları için kendi aralarında övünmekle kalmazlar, ama bu nedenle antik kültürümüzü kendi iradelerine karşı olmasına rağmen itiraf ederler ve diğer yandan iki bin yıldır, Rabilerimizin öğretilerini hor görüp ve bizimle alay ederlerdi. Bu uzun zaman ve boşluk elbette büyüklerimizin tüm meziyetlerini binlerce kez iptal eder. Bu, gençliğinde kısa süre milyonları olan ve sonra hep yırtık pırtık kıyafetler giyen ve yalınayak, hiçbir şeyi olmayan birisiyle alay etmek gibidir. Ve Yaradan’ı ve İsrail’in adını kutsayan o birkaç kişi, Tapınağımızın imha edilmesinden bu yana, sürgünde olduğumuzda bile bu eski kültürün güzelliğini göstermek için onu sergileyebildiler. Milletler arasındaki gizli Tora ile gizli Tora arasındaki farkı görmelerini sağlayın. Ve kendiniz de buna benzer sözler ekleyebilirsiniz.

Sevgiyle, alçakgönüllülükle ve kendine güvenle onlara seslenin, böylece sözleriniz onların kalplerinde kabul görecektir ve sonra ceplerini size istekle açacaklarını umalım. Onlarla gerçek dostlukla birleşin, onlardan hoşnut olacaksınız, onlar da sizden hoşnut kalacaklar ve bütün kavgalarınızdan ve çatışmalardan kurtulacaksınız ve önünüzde yeni bir dünya göreceksiniz. Ancak şu şartlara sıkıca uyun: Onları dünyevi bağlantılarından koparmayın ve onları hiçbir koşulda inanç sahibi yapmamaya dikkat edin. Onları oldukları gibi bırakın. Kendinizi aşağıya, onlara indirin ve tam onların olduğu yere gidin ve böylece onlar sizi duyacaklar.

Size belirttiğim tüm bu noktaları mümkün olduğunca onlar için genişletin ve güzel bir İngilizce ile yazın; bunu kısa bir veya yarım ayet yorumuyla tatlandırın, ancak bu yoruma herhangi bir sitem veya serzeniş sözü katmadan yapmanız koşuluyla bunu yapın. Ve sadece modern sözlerle kendinize yarım saatlik bir vaaz hazırlayın ki bu yeter de artar bile. Kendinizi birinci sınıf vaiz gibi göstermek için çok öne atlamayın, sadece birinci sınıf para toplayın – bu ilkeyi iyi hatırlayın.

Ayrıca, bunu dünya uluslarından, onların antik kültürlerini nasıl korudukları ve bunun için ne kadar çok fazla para harcadıklarını da ekleyebilirsiniz. Ve her ülke, her nesilde sahip olduğu bütün büyük adamları onurlandırmaktan yükümlüdür ve bundan fayda sağlar diye de ekleyebilirsiniz. Ve bilgelerimizin söyledikleri yerine gelsin; “bir kocanın yediği yemeğin kötü olduğunu beyan etmesi ne yazıktır”. Eğer biz kendimize saygı göstermezsek başkalarının bize saygı duyması umulamaz.

Dolayısıyla, kendi aramızda bile olsa gerçeği ortaya koymayı ve eski kültürümüzün uzun ve kesintisiz bir kültür olduğunu anlamayı büyük ölçüde kendimize borçluyuz, zira dinler arasında ana yere sahibiz, yalnızca dinin beşiği değiliz.

Kitabınızı bastırdıktan ve tanıtımını yaptıktan sonra, dinleyicilerinize söz vermelisiniz; şundan emin olsunlar ki kuşağın bilgeleri, gerekli tüm kitapları bastırmak ve bu ilmi çoğunluk için bilinir yapmak için okullar kurmayı akıllarına ve kalplerine koyacaklar.

En iyi konuşmacılarına “Times” ı teklif ederseniz bu iyi olur, bu kişi gönülden gelen iyi kalpli şakaları hafifçe serpiştirerek üzerinde çalışabilir.

Uzun sürmeyecek. Kitaplarımı okuyup çalışmadan tek bir gün bile geçirmemeyi unutmayın.

Başarınızı umarak,

Yehudah Halevi Ashlag (Baal Hasulam).

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,281