e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Toprak Mirası

İsrail, onların hepsi tek bir demet gibi olana kadar topraklarına dönmeyecektir.

1) Atalarımız şöyle der: “İsrail tek bir demet gibi olana kadar kurtulmayacaktır.”

2) İsrail birliğinin kurtuluşla olan bağlantısını anlamalıyız.

3) Önce “Neyle bileceğim,” “çünkü senin soyundan gelenler yabancı olacaklar,” “ve sonra büyük bir sağlamlıkla gelecekler,” konusunu ele almalıyız. Bunun, İbrahim’in sorusuna nasıl cevapladığı açık değildir.

4) İnsanın öylesine ıstırap çektiği, tüm bu yaratılış konusunu anlamalıyız, bu neden böyledir? Tüm bunlar olmaksızın, O, yarattıklarından memnun olzmaz mıydı?

5) Kitaplarda şöyle yazar, eğer ruhların almaya hazır kapları yoksa O’nun bu dünyada yarattığı iyiliği alamazlar. İnsan yalnızca çaba göstererek, sayısız zorluğa rağmen kötü eğilimle mücadele ederek ve Mitzvot’ları yerine getirerek bunu elde edebilir. Bu ıstırap ve çaba ruh için bir kap sağlar böylece O’nun tüm yaratılanlar için yarattığı tüm hazzı ve mutluluğu alır.

6) Şimdi Mişna’da “Ödül ıstırapla eşleşir,” diyen Ben He He’nin sözlerini anlayabiliriz, yani ödül ıstırabın miktarıyla ölçülür. Bu kafa karıştırıcıdır çünkü birinin ıstırabı bir diğerinin ödülüyle nasıl ilişkili olur?

7) Yukarıda söylenen ile, bu dünyadaki tüm bu ıstırabın ve çabanın, Tora ve Mitzvot çalışmasındaki iyi ödülü alacak kabı sağlamak için hazırlandığını anlayabiliriz. Dolayısıyla, doğal olarak kişinin Tora ve Mitzvot’taki ıstırabı ne kadar büyük olursa, daha büyük ödülün alımı için o kadar büyük kabı olur.

8) Şimdi Yaradan’ın İbrahim Peygamberin sorusuna verdiği cevabı anlayabiliriz: “Ne ile bileceğim?” İbrahim bunu sordu çünkü o özünde, Mitzvot’u edinmek tamamen toprağa bağlı olduğundan, toprağı miras alması kaderinde olan İsrail’in alacağı büyük ödülü gördü. Bu nedenle İbrahim merak etti, “Neyle onu miras alacağımı bileceğim? Bu demektir ki, “İsrail oğullarının böyle büyük bir ödülle ödüllendirileceğini nasıl bileceğim? Böyle muhteşem bir alım için bu kadar büyük kaplar nerede?”

Bu bağlamda Yaradan ona cevap verdi: “Senin tohumun yabancı olacak ve onlara hizmet edecek ve dört yüz yıl onlara ıstırap çektirecek,” çünkü sonra Tora ve Mitzvot için büyük çaba harcayacaklar. Bu İbrahim’in alma kaplarını bu yolla edineceklerini anladığı andı, cevap çok tatmin ediciydi.

9) Sözlerimizden anlaşılacağı üzere, bu toprakları miras almak büyük bir hazırlık gerektirir, zira Tora ve Mitzvot’un Segula’sı (şifa) tamamen buna bağlıdır. Çünkü bu yolla kişi, Yaradan’ın İsrail’in tüm ruhları için daha onları yaratmadan önce hazırladığı, bereket ve bolluğun tamamı ödüllenir. Bu ayrıca İbrahim’in şaşırması ve bu toprakların kutsallığını alacak bu kadar büyük kapları nereden alacaklarını anlamamasının da nedenidir. Son olarak Yaradan ona, Mısır sürgünündeyken, Tora ve Mitzvot’da çaba göstermenin onlara bu büyük kapları sağlayacağını ve kutsal topraklar için uygun olacaklarını söyledi.

10) Bu kafa karıştırıcıdır: Tora’ya bağlananlar için bu anlamlıdır fakat Tora’ya bağlanmaya hazır olmayan dünyasal meselelere uğraşanlara ne olacak? Bu kaplarla nasıl ödüllendirilecekler?

11) Bunun cevabı şudur ki, bu sebeple yukarıdaki yorumda demişlerdir ki, İsrail tek bir demet gibi olmadan kurtulmayacaktır. Bu böyledir çünkü tüm İsrail gerçekte tek bir bedendir ve her organın benzersiz bir rolü vardır. Örneğin, baş zekâ ve mantığı çalıştırır; eller çalışır ve baş için besin sağlar. Eller bu iş için yeterli olduğundan, başın kendisi çalışmak zorunda değildir. Benzer şekilde eller nasıl çalışacağını düşünmek zorunda değildir çünkü baş bunun için yeterlidir.

12) Eğer İsrail tek demet gibi olursa, eller yani işçiler baş için çalıştığında, Tora’ya bağlananların çaba ve ıstırabı onları tamamlar… “Ve bu İsrail tek bağ olana kadar kurtulamayacak” sözünü açıklığa kavuşturur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,288