e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

173- Neden Lehaym Diyoruz

Şabat Yemeği Sırasında Duydum, 7 Mayıs 1949

Şarap içtiğimiz sırada Lehaym (kadeh kaldırırken “hayata”) denmesi hakkında şöyle dedi: Bilgelerimizin söylediği üzere, “Şarap ve hayat bilgelere ve onların öğrencilerine göredir.” Bu kafa karıştırıcıdır: neden özellikle bilgelerimize göredir? Neden eğitimsizlere göre değildir?

Lehaym denmesinde konu; daha yüksek bir hayatı ima etmektir. Şarap içtiğimiz zaman, şarabın “Tora’nın şarabını” ima ettiğini, “hayat” denilen Tora’nın Işığını genişletmemiz gerektiğini hatırlamalıyız. Ancak dünyevi hayata, bilgelerimiz tarafından “günahkâr hayattayken ölüdür” denir.

Dolayısıyla özellikle bizim bilgelerimiz, “şarap ve hayat” diyebilirler. Bu onların sadece manevi hayatı uzatmakla yetkilendirilmiş oldukları anlamına gelir. Ancak eğitimsiz insanların bunu uzatmak için hiçbir aracı yoktur. (Ve muhtemelen “bilgelerimize göre” sözünün anlamı bizim bilgelerimizin görüşüne göre demektir. Bunun anlamı, onların “hayat” dedikleri şeyin, manevi hayat anlamına geldiğidir.)

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,260