e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Mektup 60

11 Haziran 1962, Antwerp,

Dostuma,

Mektubunu aldım, özlem duyduklarınla ilgili kalbini açmışsın. Yeni yerinde başarılı olmanı dilerim. “Kalk ve yüksel,” o yere sebep olan şeydir. Bu demektir ki bazen kişi oturarak yükselir, yani “otur ve bir şey yapma” ile atalarımızın dediği gibi, “Otur ve günah işleme; bu tıpkı Mitzva yerine getirmek gibidir.” Bazen de kişi kalkarak ve yaparak derecesinde yükselir.

Öyle anlaşılıyor ki, “Kalk ve yüksel” kişinin kalkıp, yaparak yükselişine işaret eder. Bu demektir ki “yapmak,” “yapmamak” tan daha önemlidir, atalarımızın dediği gibi, “direnmeyi bırak,” çünkü insan rahatlığı sevdiğinden, “yapmak” için kalktığında daha çok çaba sarf etmesi gerekir ki bu önemlidir.

Bu böyledir, çünkü başlangıçta insan sadece rahatlığı seçer. Bu nedenle kalkması ve “otur ve yapma” halinde olmaması onun için daha zordur. Fazladan çabanın olduğu her yerde bu daha da önemlidir. Fakat bir kez çalışmaya alıştığında, sadece kazancı dikkate alır.

Bir şey yapma” Tora ve Mitzvot ile ortaya çıkan hazzı belirtir ve burada ıslahın sonundan önce alması yasaklanan büyük ödül ve hazzın ortaya çıkması konusu vardır, atalarımızın dediği gibi, “Domuzun Tora’ya dönmesi kaderindedir.”

Şimdi konumuza dönelim. Bilmeliyiz ki insanın bu dünyadaki gerçek amacı Tora’nın tadıyla ödüllendirilmektir. Kişi Tora’nın tatlılığını hissettiğinde, kendini dünyadaki en mutlu insan olarak görür.

Diğer insanlara baktığında, ızdırap içinde yaşamlarını nasıl harcadıklarıyla ilgili acıma duyguları uyanır ve onların ızdıraplarının karşılığında aldıkları haz için çektikleri sıkıntıyı asla hissetmez.

Onlar da bu koşullar altında yaşamaya neden hemfikir olduklarını açıklayamazlar. Bunun gerçek sebebi şudur ki, “Arzuna karşın yaşarsın” ve bu sebeple yaşamak isterler ve “İnsan sahip olduğu her şey için yaşamını verir.” Yaşamayı bırakmanın daha iyi olacağı hesabına rağmen yine de “Arzuna karşın yaşarsın,” düşüncesi buna izin vermez ve insan var olmak ister.

Ancak neden Yaradan’ın böyle bir şey yaptığını anlamak zorundayız. Aslında bu yalnızca insanın ıslahı içindir. Bu demektir ki, dünyanın yaşamaya değer olmadığını görür, yani dünyasal hazlar, ödemek zorunda olduğu çabanın karşılığı değildir. Ve böylece iç gözlem yapması için bir yeri olur. Eğer maddesellikte tatmin olursa maddesel şeylerden uzaklaşıp, manevi şeylere yaklaşmanın iyi olduğunu sonucuna asla ulaşamaz. “Arzuna karşın yaşa” konusu olmasaydı, ızdırap çekmemek için herkes derhal intihar ederdi. Öyle anlaşılıyor ki “Arzuna karşın yaşayacaksın” ızdıraplardan kaçmaması için ona yardım eder.

Acı kişinin günahlarını temizler. Bu demektir ki, ızdırap sadece Tora ve Mitzva’ya yönelmesinin sebebidir. Bununla ilgili şöyle deriz, “bunlar günlerimiz olduğundan.” Bu demektir ki, sadece “Arzuna karşın yaşayacaksın” için değil, “Bunlar yaşamımız” olduğu için uzun yaşam isteriz ki bu gerçek yaşamdır ve bu nedenle bu günlerin uzun olmasını isteriz.

Ve şimdi “Kalk ve yüksel” aşamasını yerine getirdiğimizden, yani yeni bir aşamaya yükseldiğimizden ve “Ve senin yeri olmayan bir şeyin olmayacak” olduğundan, daima “kalk ve yüksel” aşamasında olmaya çalışmalı ve tembellik etmeden yükseğe daha yükseğe yükselip Tora ışığının parlaklığının hoşluğu ile ödüllendirilmeyi istemeliyiz.

Dostun

Baruh Şalom HaLevi Aşlag

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,392