e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Mektup 75

24 Mayıs 1966, Şavuot Akşamı

Dostuma,

Çalışman ve sağlığın nasıl merak ediyorum.

Eğer Ben’im yasalarımdan yürür, Emirlerimi yerine getirirsen.” Raşi şöyle yorumlar: “Mitzvot’u yerine getirmek bu mudur? O, ‘Ben’im emirlerimi yerine getirirsen,’ dediğinde, bu bizim için Mitzvot’u yerine getirmektir. Peki, ‘Ben’im yasalarımdan yürürsen’ —Tora’da gösterdiğin çaba— ile neyi yerine getiriyorum? ‘Emirlerimi yerine getirirsen’ —yerine getirmek ve sürdürmek için Tora’da gösterdiğin çabadır.”

Neden “Eğer Ben’im yasalarımdan yürürsen,” ayetinin Tora çabası olduğunu anlamalıyız. Eğer ne yapmamız gerektiğini bilmek için Tora çalışmasını sürdürmezsek, “Emirlerimi yerine getirirsen,” sözünü yerine getirmemiş mi oluruz? Ve eğer “Ben’im yasalarımdan yürü,” sözünü yerine getirmezsek, Mitzvot’u nasıl sürdürebiliriz?

Ancak eğer ayet bize Mitzvot’u yerine getir diyorsa kesinlikle önce Tora’yı öğrenmemiz gerekir. Bunun gerekli olduğu yazılı değildir çünkü Mitzvot’u bilmiyorsak onu yerine getirmemiz imkânsızdır.

Ancak, burada Tora çalışmasında Mitzvot’u nasıl sürdüreceğimizi bilmemizle ilgili farklı bir durum vardır. Bu demektir ki, Mitzvot’u bilsek bile beden onu sürdürmek istemez. Örneğin, herkes Yaradan’ı sevme Mitzva’sı olduğunu bilmesine rağmen, tüm dünya kendini-sevmeye hükmü altında olduğundan, sadece seçilmiş birkaç kişi Yaradan’ı sevme emrini sürdürür.

Yaradan adına Mitzvot yerine getirebilmek için bize Tora verilmiştir, atalarımızın dediği gibi: “İçindeki ışık ıslah eder.” Bu özellikle Tora çalışması ile mümkün olur. Kişi Tora’ya bağlandığı ölçüde Tora ışığını çeker ve bununla Mitzvot’u yerine getirme gücü elde eder.

Bu Raşi’nin açık olduğu konudur: “ Eğer Ben’im yasalarımdan yürürsen, bu Tora çalışmasıdır.” Bu böyledir çünkü Mitzvot’u bilmek için Tora öğrenmede ‘Emirlerimi yerine getirirsen,’ ayetini yerine getirmemiz gerektiğini biliriz. Dolayısıyla “Ben’im yasalarımdan yürürsen,” ayetinin Tora çalışmamız gerektiğini bize göstermek için verildiğini söyleyebiliriz.

Raşi bunu şöyle yorumlar; “Emirlerimi yerine getirirsen—yerine getirmek ve sürdürmek için Tora çabası.” Burada bir bağ yokmuş gibi görünse de yerine getirmek ve sürdürmek için Tora’da çaba sarf etmeliyiz çünkü çaba vasıtasıyla Tora ışığını elde ederiz ve içindeki ışık ıslah eder.

Yukarıda söylenenlerden çabanın gücünü görürüz: İnsandaki tüm kötülüğü iyiye çevirir. Tora çalışmasında iki anlayış vardır: 1) Ne yapmamız gerektiğini bilmek için yasaları öğrenmek, 2) yerine getirmek ve bunu devam ettirecek güce sahip olmak için çabalayarak Tora öğrenmek. Çünkü sonrasında yasaları mı, ya da Tora’yı mı öğrendiğimiz fark etmez, sadece Tora’da çalışma yeri vardır ve sonra Tora içindeki ışıkla kişiyi ıslah eder.

Dileyelim Yaradan bizi Tora ışığı ile ödüllendirsin.

Dostun

Baruh Şalom HaLevi Aşlag

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,278