e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

74- Dünya, Yıl, Ruh

1943’te Duydum

Bilinen odur ki, gerçekliği hisseden birisi yoksa gerçeklik yoktur. Bu yüzden, “Atzilut’un Nefeş’i” dediğimizde, yukarıdaki bolluğu edinmenin belli bir ölçüsünü anlarız, bu Nefeş diye adlandırdığımız derecedir.

Ve bu edinimin içinde, “ortak olana” tekabül eden dünya, tüm ruhların ortak bir formu olduğu anlamına gelir ve böylece bu seviyeye ulaşmış herkes, Nefeş seviyesini elde etmiş demektir. Yani belli başlı bir kişinin bu formda olmasına ve bu seviyeye ulaşmasına lüzum yoktur, ancak bu seviyeyi başarana – ki bu ancak Keduşa’ya (kutsallığa) hazırlık ve arınma yoluyla olur- bu bolluk Nefeş denilen formda görünür.

Bu dünyada uygulanan dünyevi örnekten bunu anlayabiliriz. Örneğin, biri diğerine, “Şimdi Kudüs’e gidiyorum,” derken, şehrin ismini söylediğinde, herkes bu şehri bilir ve tanır. O şehirde zaten bulunmuş olduklarından, konuşulan yerin neresi olduğundan herkes emindir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,270