e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

156- Hayat Ağacından Almasın Diye

15 Şevat’ta duydum.

“Elini uzatıp, yaşam ağacından alıp yemesin ve sonsuza dek yaşamasın diye.” Baal HaSulam belki de bunu Hazeh’den (göğüs) yukarı kabul edilen örtülü Hasadim’den (merhamet) alacağı şeklinde yorumladı. Bunun sebebi şudur, orada tam bir yeterlilik vardır ve dolayısıyla o, Hazeh’den aşağısı diye kabul edilen bilgi ağacının günahı tarafından ıslah edilmeyecektir. Buna göre, orada örtülü Hasadim’in bulunduğu yaşam ağacına “Hazeh’den yukarısı” denir. Ve “cennet korkusu olan bir hayat ve günah korkusu olan bir hayat” dediğimiz şeyi buna göre yorumlamalıyız diye düşünüyorum.

Bunların arasındaki fark, Baal HaSulam’ın yorumladığı gibi, yaşamdan aldığı şey günah işleme korkusu yüzündendir yani başka bir seçeneği yoktur. Ama cennet korkusu onun başka seçenekleri olduğu anlamına gelir. Yani bu anlayışı kabul etmese bile, yine de günah işlemeyecek, Yaradan’dan korktuğu için yine bunu seçecektir.

Ancak buna göre örtülü Hasadim’in Katnut olarak kabul edildiğini söyleyemeyiz. Kesinlikle başka seçeneği olmamasından bu böyledir. Ancak Rahel’in anlayışından ifşa olan Hasadim’e ve sonra örtülü Hasadim olan Leah’ın anlayışına ulaştığı zaman, ona Gar ve Gadlut (büyüklük) denir.

Ve buna “cennet korkusu” denir ve o Hasadim’i ifşa etmiştir ama yine de örtülü Hasadim’i seçer. Böylece iki çeşit örtülü Hasadim vardır: 1) Rahel’in anlayışına sahip olmadığında, ona VAK denir, 2) Rahel’in anlayışına sahip olduğunda, ona, “Leah,” GAR denir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,268