e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

174- Gizlilik

Duydum

Bir ıslah olan gizlilik hakkında; eğer gizlilik olmasaydı, insan, bu meselenin önemini edinmeye layık olmayacağından, herhangi bir mükemmelliğe erişemezdi. Fakat gizli olduğunda, bu şey onun için önem kazanır. Hatta kişi bunun gerçek önemini takdir edemese de, gizlilik ona bir değer bahşeder. Zira bu gizliliği hissettiği ölçüde, kişinin içinde önem vermeye yataklık yapar.

Bu basamaklar gibidir. Kendisi için belirlenen yere ulaşana kadar bunları basamak basamak tırmanır. Bu, O´nun gerçek önemi ve Yüceliği ölçülemez olsa da, ancak yine de kişinin sabretmesine ve dayanmasına yetecek bir önem derecesini edindiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, gizlilik, kendi başına bir giz olarak düşünülmemektedir. Gizlilik, talebe göre ölçülür. Bir şey için talep arttıkça, gizlilik de belirginleşir. Ve şimdi “Bütün dünya O´nun görkemiyle doludur,” cümlesinin anlamını kavrayabiliriz. Buna inanmamıza rağmen, gizlilik gene de tüm dünyayı doldurur.

Gelecek hakkında yazılmıştır ki: “Ben, … Onun etrafında bir ateş topu olacağım ve onun ortasındaki şan ve ihtişam olacağım.” Ateş gizlilik demektir. Ancak yine de, İhtişam onun ortasındadır, yani ihtişam böyle ifşa olacaktır. Bunun nedeni o zaman da gizlilik olduğu halde, gene de talebin çok büyük olmasıdır. Ve fark şu anda, bu gizlilik olduğu halde, bu talebin olmamasındandır. Ve bu, “sürgün” olarak adlandırılır. O zaman gizlilik olmasına rağmen, aynı zamanda arzu da olacaktır ve önemli olanda budur; yalnızca bu arzu.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,295