e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Sağ ve Sol

Not 61

Dünyaları sürdürmek için bir Zivug [çiftleşme], hiç durmayan, Hasadim örtülü, bir Zivug. Ruhları doğurmak için bir Zivug, duran ve Hohma diye kabul edilen bir Zivug.

Sağda yaşamak mümkündür ancak doğurmak değildir ama solda, “eksiklik” olarak adlandırılan Hohma’da, bir sonraki safhayı doğurmak mümkündür. Diğer taraftan, merhamet isteyen bir kişi payından memnundur ve hayatı vardır, ancak doğurmak için değildir çünkü o, olduğu gibi mutludur, o zaman neden farklı bir safha istesin ki?

Dünyaları sürdürmek için bir birleşme (Zivug), sürekli bir birleşmedir ve hayat verir. Ruhları doğurmak için birleşme, aralıklı anlamına gelen duran bir birleşmedir. Bizler, her ikisinde de birleşmeyle uğraşmalıyız.

Maddesel bir örnek şudur ki; yaşamak için: Ne zaman yaşamak zorunda değiliz? diyemeyiz. Bu, kişinin payından memnun olduğu zaman, merhamet arzu etme niteliğinden gelir. Fakat doğurmak için, bu her zaman dâhil olmamız gerekmeyen bir şeydir çünkü yeni bir safhayı doğurmak, özellikle bir eksiklik sayesindedir ve bir kişi sürekli olarak eksikliklerle uğraşmamalıdır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,408