e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Karanlıktan Çıkmak

Kişi karanlıkta olduğunu fark edince, ölü bir dünyada ve telaşla bu durumdan tüm gücüyle ve arzusuyla çıkmak ister ve yeni bir yerde doğar, manevi bir âlemde, tıpkı bir ceninin rahimde gelişme sürecini tamamladıktan sonra annesinin rahminde kalamayacağı gibi.

Ancak gebelik (Mısır da ki kölelik hissi yani egoizmin hapsinde olma hissi) erken doğumla sonuçlanırsa, yani kişi henüz yeterince olgunlaşmamışsa, ihsansal niteliklerle dünyevi bağımsızlığını edinmemişse, bu kişiye hâlâ doğmuş denir.

Bu durumda, kişi gelişimini egostik güçlerle devam ettirmek zorundadır (Amalek ile savaş, kişinin içindeki çatışma, Altın İneğe tapmak denilen hal, Sina dağı adı verilen manevi koşulu hissetmek; Sina kelimesi “nefret” kelimesinden gelir).

Mısır köleliğinden geçmek ve sonunda özgecil gücün etkisi altına gelme ihtiyacı fark edilir, kişi hala ihsansal nitelikler edinmeye hazır değildir.

Kişiye Yukarıdan manevi ihsansal güç verilmesine rağmen, kişi hala bunu üstlenecek kapasitede değildir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
17 - 0,274