e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

28- Ölmeyeceğim Ama Yaşayacağım

Şöyle yazar, “Ölmeyecek ama yaşayacağım” vs. Kişinin gerçeğe gelebilmesi için, eğer gerçeği edinemezse, kişi kendisini sanki ölüymüş gibi hisseder, çünkü yaşamayı istemektedir. “Ölmeyeceğim ama yaşayacağım” cümlesi bu demektir.

“Jonah, Amithai’nin oğlu” cümlesinde Jonah kelimesi Hona (sahtekâr) ve oğul kelimesi mevin (anlamak) kelimesindendir. Kişi anlar, çünkü her an içinde bulunduğu durumu incelemektedir ve görür ki sadece kendini kandırmaktadır, yani gerçeğin yolundan ilerlemektedir.

Bunun nedeni işe gerçeğin ihsan etmek olduğudur, yani Lişma. Bunun tersi ise sahtekârlık ve hiledir, yani sadece kendisi için almak ve buna Lo-Lişma denir. Bu süreçten geçerek kişi “Amithai”ye gelir, yani gerçeğe Emet kelimesinden (gerçek anlamında).

“Gözlerin kumru gibi” cümlesi bunu belirtmekte. Kutsallığın gözleri, şöyle ki gözlere kutsallık denir ve kutsal takdire de kumrular. Bizi kandırır ve sanırız ki sanki gözleri yoktur, Zohar’da yazdığı gibi, “Gözleri olmayan güzel bir kadın.”

İşin gerçeği, gerçeği edinen bir kişi görür ki aslında gözleri var. “Güzel gözleri olan bir gelinin tüm bedenini incelemeye gerek yoktur” diye yazan satırlarda bunu anlatır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,286