e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Şamati (Duydum) Makaleleri > 236- Düşmanlarım Bütün Gün Benimle Alay Eder

236- Düşmanlarım Bütün Gün Benimle Alay Eder

Duydum, 17 Eylül 1942

“Senin evin için olan azmim beni yedi bitirdi; benim düşmanlarım benimle alay etmekte… Bütün gün ” (69. İlahi). Sövme ve lanetleme çeşitli biçimlerde ortaya çıkar:

  1. Çalışma sırasında, kişi bir Mitzva eylemi yaparken, bedeni ona şöyle der: “Sen bundan ne elde edeceksin, ne faydası var?” Sonuçta, buna galip gelse ve zorla yerine getirse bile, bu Mitzva yine de bir zorunluluk ve yük olarak görülür ona. Bu bir soruyu ortaya çıkarır: Gerçekten Kral’ın emrini yerine getiriyor ve Krala hizmet ediyorsa, mutlu olmalıydı, çünkü Kral’a hizmet eden biri mutlu olmalı. Ama burada tam tersidir. Bunu takiben kişi burada sövme ve lanetleme durumunda olması ve bunu zorla yapması, kişinin Kral’a hizmet etmeye inanmadığını gösterir ve bundan daha büyük bir lanetleme de yoktur.
  2. Ya da gerçek bir şey hissetmediği için, Yaradan’a bütün gün boyunca bağlı olmadığını görür, çünkü boş bir şeye bağlanmak imkânsızdır. Ve böylece, aklını Yaradan’dan uzaklaştırır. Oysa gerçek bir şeyi, orada aldığı hazzı unutmak zordur. Ve eğer zihnindekini değiştirmek isterse, onu zihninden çıkarmak için büyük çabalar göstermesi gerekir. Bu, “benim düşmanlarım benimle alay ediyor… Bütün gün.” anlamındadır.

Bu şey her insan için geçerlidir, ancak farklılık hissiyattadır. Ancak eğer onu hissetmez ise, bunun nedeni, kişinin bu durumu gerçekten olduğu gibi görmek için özen göstermemesidir. Bu, cebinde delik olan birine benzer, para düşer ve tüm parasını kaybeder. Bir deliğinin olduğunu bilip bilmemesi fark etmez. Tek fark, eğer bir delik olduğunu biliyorsa, bunu tamir edebilir. Fakat bu, fiilen parayı kaybetmiş olmasında bir fark yaratmaz. Dolayısıyla, “benim düşmanlarım” olarak adlandırılan bedenin, Yaradan’a lanet ettiğini hissettiğinde, o, ” Senin evin için olan azmim beni yedi bitirdi” der ve onu ıslah etmeyi diler.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,270