e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

203- Adam’ın Gururu Onu Alçaltacak

Sukkot’ta Duydum, 12 Ekim, 1938

“Adam’ın gururu, onu alçaltacak.” Bilinirki, adam tamamen aşağılık içinde doğmuştur. Ancak, aşağıdaki aşağıda olduğunu bilirse, aşağıda olduğu için acı çekmez, çünkü bu onun yeridir. Mesela bacaklar, her zaman çöplük içinde yürüdüğü için küçük görülmezler ve vücudun tüm ağırlığını taşımak zorundadır, oysa baş her zaman yukarıdadır. Çünkü kendi yerlerini bilirler, dolayısıyla bacaklar hiç de küçük görülmezler ve daha düşük derecede oldukları için acı çekmezler.

Ama eğer yukarıda olmak isteselerdi ve aşağıda kalmak zorunda olsalardı, acı çekerlerdi. Ve “Adam’ın gururu, onu alçaltacak,” sözünün anlamı budur. Eğer kişi kendi aşağılığının içinde kalmak isteseydi, aşağılık hissedilmez ve “vahşi bir eşek sıpası” olduğu için acı çekmezdi. Ama gururlanmak istedikleri zaman aşağılık hissederler ve acı çekerler.

Acı çekme ve aşağılık olmak el ele gider. Eğer kişi acı çekmiyorsa, aşağılık da hissetmez diye düşünülebilir. Bu tam olarak kişinin gururu ölçüsünde ya da isteyip de elde edemediği ölçüde olur. Böylece, aşağılık hisseder. Ve bu aşağılık, sonra gurur için bir kap olur. Yazıldığına göre, “Tanrı hüküm sürer; O gururun içinde kıyafetlenmiştir.” Eğer Yaradan’a tutunursan, sen de gururla kıyafetlenirsin. Yazıldığına göre, “Gurur ve mutluluk Yaradan’a doğrudur.” Yaradan’a tutunanlarda büyük bir gurur vardır. Ve aşağılığını hissettiği kadar ve acısı ölçüsünde, kişi Yaradan’ın kıyafeti ile ödüllendirilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,267