e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Şamati (Duydum) Makaleleri > 162- Tora’nın Bir Bölümünün Tamamlandıktan Sonra Söylediğimiz Hazak Hakkında

162- Tora’nın Bir Bölümünün Tamamlandıktan Sonra Söylediğimiz Hazak Hakkında

Tel-Aviv’de Şabat’ta bir Şaharit (sabah) yemeği sırasında duydum.

Tora’nın bir bölümünün bitirilmesinden sonra söylediğimiz Hazak [Hazak’ın anlamı güçlü demektir ve Musa’nın 5 kitabından her biri bittiğinde söylenen bir şükran duasıdır], bu tamamlamanın bize tüm dereceleri tamamlamamız için güç vereceği anlamına gelir. Nasıl vücutta 248 organ ve 365 tendon varsa, ruhun da, oradan bolluğun yayıldığı 613 kanalı vardır. Ve Tora aracılığıyla bu kanallar açılır. Hepsi açılmadığı sürece, eksiklik kişisel seviyede bile görülür zira kişisel seviye bütüne dâhildir.

Böylece, eğer herhangi bir unsur bütünde eksikse, aynı idrak bireylerde de de eksiktir ve bunlar kademeli olarak derecelerine göre enkarne olurlar. Ve hepsi tamamlandığında, bu ıslahın sonu olacaktır. Bundan öncesinde ise tek tek ortaya çıkıp ıslah olacaklardır.

Şimdi bilgelerimizin neden, “Tora dünyadan önce gelir” dediklerini anlayabiliriz. Bu demektir ki, bu dünya bir kısıtlama olarak ortaya çıkmadan önce de Tora vardı.

Peki, o zaman nasıl olur da bu dünyada parlayabilir, eğer bu dünya bir sınırsa? Daha doğrusu, Tora, biri bir diğerinin ardından şeklinde parlar. Ve tüm bu fark edişler ve algılar tamamlandığında, kişi bu dünyayı terk etmek zorundadır, zira o, Tora’nın tüm algısını edinmiştir. Bu nedenle, her bitiş bize daha ileriye gitmek için güç vermelidir. Ve Tora’nın beş kitabı, esasen beş tane olan yedi Sefirot’a karşılık gelir, çünkü Yesod ve Malhut esas değildir, yalnızca dâhil edilmiştir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,272