e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Mektup 2

Salı, 23 Kasım, 1954, Tel Aviv

Benim yürekli dostlarım… Yaradan sizinle olsun.

Arabanın yanındayken konuştuklarımızla ilgili olarak diyebilirim ki, Beit Şaar Hakavanot (Niyetlerin Kapısı) kitabı 70. maddeye bakın, cevabı orada bulacaksınız.

Benim de onayladığım gruba katılmanızla ilgili olarak kabul etmeliyim ki bunu detaylı olarak araştırmadım. Bunun sebebi Tiberias’dayken, Tiberias’daki çelişkili görüşleri düşünüyor olmamdır, bu nedenle onları hesaba katma gereği olmadığını söyledim, fakat sadece gerçek yol gösterir. Tel Aviv’e varır varmaz eski dostlarımız arasında da Işığın ayrılmasından önceki farklı görüşleri hissettim. Şimdi onların kabı (Kelim) bu, bir ipucu, onlar kendi amellerini haklı çıkarmak için günahlarının ve itaatsizliklerinin peşinde olacaklar, yani gerçek sadece yıkım yeri Kudüs’tedir. Bu durumda yukarıda bahsettiğim gruba katılmanızla ilgili söylediğimi geri alıyorum.

“Halkın ruhuyla hoşnut olan herkes,” ayetinin anlamıyla ilgili sorunuza cevaben, en ünlü ve yüceler arasında bile fikir ayrılıkları vardı diyen babam adına yazdığımı söyleyebilirim. Burada babam, eğer “halkın hoşnut olduğu herkes” demiş olsalardı, sonrasında o soruyu soracaklardı diyerek mantık yürütmüş. Oysa özellikle “halkın ruhuyla hoşnut olan herkes,” dediklerinden, yani orada yaratılış, yani bedenler vardır ve bedenlerin Yaradan’ın özüyle bir ilgisi yoktur. Tersine mülk sahibinin görüşü, Tora’nın görüşünün tersidir. Fakat halkın ruhu kutsaldır.

Atalarımızın bahsettiği ruh budur, “her kim bir emri yerine getirirse,” yani “tek harf” denilen inanç emrini her kim yerine getirirse “ kendini ve tüm dünyayı erdemlik derecesine getirir.”

Bu şu soruyu akla getirir, “neslin içinde erdemliler varken, halktaki herhangi bir fazileti görür ya da hissedebilir miyiz?” Baal HaSulam der ki, erdemli tüm kolektif için bereket çeker fakat Işığı kıyafetleyen kapları olmayanlar bu bereketten haz alamaz. Ancak, her bir insanın ruhu bereketten Saran Işığı alır, bu nedenle “halkın ruhu onunla hoşnut olur” çünkü Yaradan’ın özü halkın ruhunu aydınlatır.

Ancak biz burada ruhlarını henüz kıyafetlememiş olanlarla alakalı konuşmuyoruz.

Faziletiniz giderek güçlensin.

Size iyi dileklerini gönderen dostunuz,

Baruh Şalom Aşlag

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,271