e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Kabala Kütüphanesi > Son Nesil > Islah Eden Işık

Islah Eden Işık

On Sefirot Üzerine Çalışmalar kitabında Aşlag, Kabalistler’in, her insanın Kabala çalışması gerektiğini bildiren beyanlarının sebebini şöyle açıklıyor: Kabala kitapları okuyan herkes, hiçbir şey anlamasa bile; yukarıdan, kişinin ruhunu aydınlatan bir Işık çeker. Bahsi geçen Işık; tüm ruhları yaratmış olan, bizi düzeltecek ve zevkle dolduracak olan güce işaret eden birçok isimden biridir.

Işık, ruha “dokunduğunda”, içimizde “kötü arzuları” düzeltme isteği uyandırır. Ona bu yüzden “ıslah eden Işık” deniyor. Fakat, başlangıçta arzularımızın ne açıdan kötü olduğunu bilmiyoruz. Çalışmaya devam ettikçe, Işık bize arzularımızın yanlış bir tarafının olmadığını “gösterir”. Yanlış olan tek şey, bizim, özgecil bir güç olan Yaradan gibi olmayışımızdır. Yaşamın amacı Yaradan’a benzerlik kazanmak olduğundan, O’ndan farklı olduğumuz sürece, doyumsuz hissederiz.

Bu noktada, Işık’ın bir sonraki etkisi ortaya çıkar. O’ndan farklı olduğumuzu anlayıp düzelmeyi istemeye başladığımız anda, Işık, dileğimizi kabul eder ve bizi düzeltmeye başlar. Başka bir deyişle, Işık bize, kim olduğumuzu öğretmekle kalmayıp, Yaradan’ı ve O’na nasıl benzeyebileceğimizi de öğretiyor.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
17 - 0,282