e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Şamati (Duydum) Makaleleri > 27- “Yaratan Yüksek ve Alçak Görecek” nedir?

27- “Yaratan Yüksek ve Alçak Görecek” nedir?

“Yaratan yüksek ve alçak görecek.” Kişi alan ve Yaratan ihsan eden iken, Yaradan ve kişi arasında nasıl eşitlik olabilir ki? Mısra şöyle der: “Yaratan yüksek ve alçak…”

Eğer kendisini ilga ederse, o zaman kişinin kendisini Yaratan’dan ayırma hükmü olmaz. Bu koşulda “görecektir,” yani kendisine: “Mohin-de-Hohma” verilir: “ve kibri olan uzaktan bilir”. Ancak, gururlu birisi, yani kendi hükmü olan bir kişi, uzaklaştırılır, zira form eşitliğinden yoksundur.

Alçaklık, kişinin başkaları önünde kendisini küçültmesi olarak düşünülmez. Bu kişinin, manevi çalışması içerisindeki alçak gönüllülüğünden kaynaklanan bütünlük hissidir. Aslında, alçaklık demek dünyanın kişiyi hor görmesi anlamındadır. Tam olarak; insanların kişiyi hor ve küçük görmesine alçaklık denir. Bu koşulda kişi, hiç bir bütünlük hissetmez, çünkü şöyle bir yasa vardır; başkalarının düşüncesi kişiyi etkiler.

Dolayısıyla, eğer insanlar kişiye saygı duyarsa, kişi kendisini bütün hisseder ve insanların hor gördüğü kişi kendisini küçük görür.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,270